Roštěná Stroganov

Stroganov nebo též Stroganoff (francouzská verze názvu) je masitý minutkový pokrm pocházející z ruské kuchyně. Název tohoto jídla nese jméno bohatého ruského rodu obchodníků, průmyslníků, feudálů a státníků – Stroganovovů (někteří tito členové ruské aristokracie získali šlechtický titul). Specialita se stala mezi ruskými majetnými vrstvami velmi oblíbenou a není divu, že po výstřelech z Aurory neměla ve vznikajícím Sovětském svazu na růžích ustláno, a tak se po bolševické revoluci s ruskými emigranty dostala v různých úpravách do celého světa.

Přesný původní recept, který údajně připravil jistý francouzský šéfkuchař působící při Stroganovově rodině, se nedochoval, nicméně základní myšlenka jídla ano. Dnes tedy máme více kuchařských verzí tohoto pokrmu, který je velmi známý i u nás. Při jeho přípravě bychom však měli zachovat alespoň jeho charakteristiku. Tou je použití minutkového hovězího masa (správně vyzrálého), jeho velmi krátká tepelná úprava a vytvoření smetanové omáčky růžové barvy a sladkokyselé, lehce navinulé chuti, doplněnou dalšími surovinami (cibule, nakládané okurky, kapary, rajčata či protlak nebo mletá paprika pro barvu, čerstvé bylinky, někdy i houby nebo kořenová zelenina a další), z kterých si pro náš recept vybíráme pouze některé. Recepty objevující se v souvislosti názvu Stroganov za použití vepřového či dokonce kuřecího masa krájeného na nudličky se již hodně vzdalují tomuto původnímu pokrmu, který připomínají pouze doplňkovými surovinami a strukturou omáčky (proto se často u tohoto pokrmu v názvu zdůrazňuje „Hovězí Stroganov”).

Protože na Strogavov krájíme hovězí před tepelným zpracováním a maso předem většinou nenakládáme, používá se nejčastěji hovězí svíčková (spíše pouze špičky z ní) pro její křehkost. Dalším minutkovým masem, které můžeme použít k rychlé přípravě na pánvi, je vysoký roštěnec, který se vyznačuje na rozdíl od roštěnce nízkého větší tukovou prorostlostí a tím vhodnější strukturou masa pro rychlé tepelné zpracování. Příliš nízká roštěná není příliš vhodná pro rychlou minutkovou úpravu bez naložení, stejně tak, jako např. flank steak (pupek), kýta nebo plec.

Šťavnatost a měkkost hovězího při minutkové přípravě je daná správným stupněm propečenosti na medium. Tu docílíme nakrájením masa na medailonky, nikoli na nudličky. Důležité je oddělení rychle orestovaných kousků masa od dalšího zhotovení omáčky…

Suroviny:

(4 porce)

  • Hovězí vysoký roštěnec cca 650g
  • Sůl
  • Pepř barevný, čerstvě mletý
  • Žampiony 8ks středně velkých
  • Červená cibule 3ks středně velké
  • Nakládané okurky 4ks středně velké
  • Kapary nakládané 2 lžíce (bez nálevu)
  • Rajčatový protlak cca 2 lžíce (70g)
  • Worcesterová omáčka 1 lžíce
  • Čerstvý tymián 2 snítky
  • Bílé vino suché 50m
  • Olej (slunečnicový, řepkový
  • Smetana (min. 30%) 200g
  • Zakysaná smetana 100g
  • Cukr krupice cca 2 lžičky
  • Citronová šťáva cca z ½ citronu
  • Jarní cibulka (zelená část)
    ke zdobení

Postup:

Očištěnou, omytou a osušenou (v papírové utěrce) roštěnou nakrájíme na plátky silné cca 1,5cm. Odstraníme přebytečný tuk (včetně vnitřního pásu tuku, kterým se vyznačuje vysoký roštěnec). Plátky překrájíme na medailonky velké cca 5 cm. Z obou stran posolíme a opepříme čerstvě mletým barevným pepřem. Necháme na tácku hodinku v pokojové teplotě odpočinout.
Omyté žampiony necháme v cedníku oschnout, seřízneme nožičky do úrovně klobouků a překrájíme na měsíčky (osminky).
Oloupanou červenou cibuli překrájíme na měsíčky (podobě jako žampiony).
Nakládané okurky nakrájíme šikmo na plátky silné cca 2 mm.
Ze snítků tymiánu sdrhneme lístečky a nožem je nasekáme najemno.
Ke zdobení si připravíme natenko nakrájenou zelenou část jarní cibulky nebo nasekané čerstvé bylinky (petrželka, pažitka apod.).

Ke zhotovení tohoto pokrmu je vhodné použít co největší pánev s vysokým okrajem nebo kastrol s větším průměrem (sendvičové dno je vítáno). Po dně pánve (kastrolu) rozpálíme při plném výkonu sporáku cca půl centimetru oleje. Do hodně rozpáleného oleje vkládáme orestovat medailonky masa tak, aby se vzájemně nedotýkaly (při přípravě čtyř porcí na dvakrát). Restujeme bez nadzvedávání max. 40 vteřin a obracíme. Z druhé strany medailonky též stejnou dobu krátce osmahneme, rychle vyndáme do připravené nerezové misky a zakryjeme (např. alobalem). Stejným způsobem orestujeme druhou část masa (přidáme do zakryté mísy nebo je možné maso zabalit přímo do alobalu). Zakryté (zabalené) rychle, ale prudce orestované maso dojde do požadované šťavnaté medium struktury.

Do výpeku z restování masa vhodíme nejprve žampiony, které za průběžného otáčení restujeme dozlatova a poté přidáme na cca dvě minuty orestovat měsíčky cibule. Dále přidáme plátky nakládané okurky a nasekané lístečky tymiánu (sporák stále naplno a průběžně mícháme).
Jakmile se začíná více odpařovat tekutina (kterou pouští žampiony, cibule i okurky), přidáme rajčatový protlak, kapary, kapku worcesterové omáčky a zastříkneme trochou bílého vína. Ještě cca 2 minutky zarestujeme a omáčku dovršujeme přidáním smetany. V této fázi omáčku dochucujeme do sladkokyselé podoby: solí (pár špetek), cukrem (cca 2 lžičky) a citronovou šťávou. Dochucenou omáčku zjemníme bílým jogurtem, přivedeme do patřičné hustší konzistence a odstavíme z plotny. Odpočinuté medailonky roštěné (včetně uvolněné šťávy) vmícháme do teplé omáčky a ihned podáváme.

Jako klasickou ruskou přílohu k pokrmu „Roštěná Stroganov“ musíme zmínit pečené či smažené brambory na různý způsob. U nás v českých zemích však jednoznačně vítězí pečená nebo dušená rýže.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané