Roštěná na roštu v limetkové marinádě s tvarohovým ředkvičkovým dipem a citronovými bramborami

Za minulé éry, v době centralizování i kuchařských receptů pomocí tzv. kuchařských norem, předpisů a rozpočtů jsme se na jídelních lístcích v restauracích různých cenových skupin často setkávali s názvem pokrmu „Roštěná na roštu“. Jednalo se většinou o osolený a opepřený plátek hovězí roštěnky osmahnutý na pánvi, podávaný s bramborami nebo s hranolky a tatarkou (případně oblohou). Nikdo se nepozastavoval nad tím, že s roštěnou „na roštu“ má pramálo společného.

Hovězí roštěná je jedna z těch dražších částí kravičky či býčka a rozhodně si zaslouží větší péči při její úpravě. Tím spíše, že při rychlém (minutkovém) tepelném zpracování používáme pouze kvalitní vysoký roštěnec. Jak název napovídá, recept je přímo stvořen pro rošt našeho grilu. Specifikum u roštěné je, že si nemůžeme při její minutkové přípravě vybrat stupeň propečení (jako např. u bifteku ze svíčkové). Musí být vždy rychle středně propečená (medium). Pouze to zaručí její měkkost.

Před grilováním většiny mas (snad kromě ryb) je důležité dostatečně dlouhé naložení. U masa hovězího to platí dvojnásob. Tímto marinováním nejenže maso zkřehne (působením soli i jiných ingrediencí, např. citrusové šťávy a olej naopak zabrání jeho přílišnému vysušení), ale hlavně do sebe dostatečně vstřebá chutě koření, bylinek a ostatních ingrediencí. K tomu je potřeba čas (urychlit to nelze). Naložením neboli marinováním masa (pro gril i na pánev) určujeme jeho výslednou chuť, kterou při krátké tepelné úpravě nelze nikdy dohnat!

V našem receptu jsme na marinádu použili šťávu i kůru z limetky, ovoněli ji čerstvým koriandrem a chuť zvýraznili drcenými chilli papričkami, které se výborně snoubí s citrusovými plody. Zde musíme podotknout, že výše zmíněný koriandr dodává masu zcela specifickou chuť, která nemusí všem vyhovovat. V tomto případě koriandr jednoduše nahradíme hladkolistou petrželkou.

Suroviny:

(4 porce)

  • Vysoký roštěnec cca 800g

 

Na marinádu:

  • Limetka (šťáva i kůra) 1ks
  • Olej cca 1,5d
  • Chilli papričky drcené cca 1 lžička
  • Sůl cca 1 lžička
  • Čerstvé lístky koriandru
    nebo hladkolisté petrželky 1 menší hrst

 

Na dip:

  • Čerstvá vejce 4ks
  • Sůl 4 špetky
  • Pepř mletý 4 špetky
  • Cukr krupice 1 lžička
  • Citronová šťáva
    z poloviny menšího citronu
  • Olej slunečnicový dle potřeb
  • Tvaroh měkký plnotučný 150g
  • Čerstvý nasekaný koriandr nebo
    hladkolistá petrželka 1 menší hrst
  • Ředkvičky 4 větší

 

Na přílohu:

  • Rané brambory cca 8ks
    středně velkých
  • Šťáva z poloviny citronu
  • Mletá mořská sůl
  • Mleté (drcené) chilli papričky
  • Pepř černý čerstvě mletý

 

 

Postup:

Opláchnutý a papírovými utěrkami osušený šál roštěné zbavíme silné blány svrchu. Naporcujeme steaky (silné cca 2 cm). Na několika částech plátků zbylé jemné blanky nařízneme (aby se masíčko nemělo šanci na grilu kroutit). Steaky mírně naklepeme a vložíme do ploché nádoby (třeba pekáčku).

Zhotovíme marinádu na nezbytné naložení masa.
Do mísy nastrouháme kůru z limetky (pouze lehce vrchní slupku). Ostrouhanou limetku rozpůlíme a její jednu část do misky důkladně vymačkáme (část dužiny nevadí). Přihodíme menší hrst nasekaných lístků koriandru nebo hladkolisté petrželky. Osolíme (cca 1 lžičkou), pikantnost dle chuti zvýrazníme drcenými chilli papričkami (cca 1 lžička, ve spojitosti s limetkovou šťávou je chilli výrazně zjemněné), zalijeme olejem cca 1,5dl) a promícháme.

Marinádu přidáme na maso (plátky proložíme ze všech stran) zakryjeme (např. potravinářskou fólií nebo alobalem) a dáme do chladu odležet. Roštěnou marinujeme alespoň do druhého dne, ale v marinádě v chladu vydrží i několik dnů (maso občas otočíme, hodinku před grilováním dáme do pokojové teploty).

Připravíme brambory k ogrilování na přílohu.
Rané brambory důkladně ve vodě očistíme (třeba kartáčkem) a dáme předvařit do parního hrnce (středně velké brambory vaříme v páře cca 20 minut). Uvařené brambory necháme zchladnout (neloupeme). Do každé vlažné brambory uděláme ostrým nožíkem zářezy do dvou třetin cca ½ cm od sebe.
Na tácku brambory pokapeme olejem a citronovou šťávou, dochutíme mořskou solí, mletými (drcenými) chilli papričkami a čerstvě mletým (z mlýnku) černým pepřem.

Těsně před grilováním zhotovíme dip.
Nejsnazší příprava majonézového dipu je pomocí robotu. Do mísy oddělíme žloutky (z vajec pokojové teploty), osolíme, opepříme, rovnou přidáme cukr i citronovou šťávu. Metlou šleháme a postupně zvyšujeme výkon na maximum. Nyní pomaličku (téměř po kapkách) přiléváme olej až do hustší konzistence majonézy.
Do hotové majonézy postupně všleháme měkký tvaroh, ochutnáme, případně ještě dosolíme.
Nakonec do dipu vmícháme (již ručně) nahrubo nastrouhané ředkvičky a nasekané čerstvé bylinky.
Ředkvičkový dip můžeme krátce zchladit v lednici, postupem času však stále více řídne (ředkvičky pouští vodu). Chuť dipu je však skvělá.

Samotné grilování je otázkou několika málo minut.
Gril rozpálíme na cca 240 °C a nastavíme na minimum (výhoda plynových grilů, u tuhých paliv využíváme jejich žár, nikoli plamen). Na rošt klademe maso z marinády. Maso se na rozpálený rošt okamžitě přichytí. Nikdy se nesnažíme masem okamžitě pohybovat a odlepovat jej, za krátký okamžik se samo pustí. Steaky z roštěné grilujeme cca dvě a půl minuty z každé strany, ne déle!
Ogrilované maso přendáváme na připravený talíř, zakryjeme alobalem, necháme cca 3 minutky odpočinout.

Na vedlejší tál grilu (nemáme-li ve výbavě grilu tál, můžeme použít grilovací tácky) kápneme trochu zbývající marinády, ve které za průběžného otáčení ogrilujeme brambory. Krátký čas potřebný ke grilování masa bohatě postačí i k souběžnému ogrilování brambor.

Roštěnou při servírování společně s brambůrkami přeléváme šťávou, kterou při krátkém odležení pustí. Dip pro jeho řidší konzistenci raději podáváme v misce.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané