Roláda z jehněčí kýty s římským kmínem a listovým špenátem na červeném víně

Po vykostění jehněčí kýty (bývá o hmotnosti cca 1,5 kg) vznikne nižší ne zcela celistvý plát masa, který před pečením v celku musíme vždy zarolovat a svázat. Tato skutečnost nám dává podnět k naplnění a pečení jehněčího ve formě rolády.
Variant k naplnění rolád z různých druhů mas je nespočetně Při volbě surovin na naplnění rolády bychom však měli přihlížet právě k druhu použitého masa. Samotná vložka v roládě však i při delším pozvolném pečení nezajistí potřebné vniknutí ingrediencí do masa. Proto je dobré maso (zvláště jehněčí) předem naložit do marinády, která hlavně určuje chuť pokrmu.

V našem receptu jsme na marinádu použili výrazné koření – římský kmín, které není potřeba již příliš kombinovat, pouze doplnit česnekem, nezbytným k jehněčímu. Také náplň této rolády je jednoduchá. Pouze kvalitní slanina a čerstvý listový špenát, ingredience k jehněčímu ladící. Šťávu a doladění chuti vytváříme při pečení cibule společně s červeným vínem. Se sousedy v domě se alespoň podělujeme o skvělou vůni během pečení linoucí se nejen po celém patře…

Suroviny:

(4-5 porcí)

  • Jehněčí kýta cca 1,5kg
    (vykostěná cca 1 kg)
  • Česnek 4-5 větších stroužků
  • Římský kmín 1 lžička
  • Olej řepkový (slunečnicový) 1dl
  • Sůl
  • Slanina (špek) 300g
  • Čerstvé špenátové listy cca 150g
  • Cibule 2 větší
  • Víno červené suché cca 2dl

Postup:

Oloupané stroužky česneku nasekáme najemno a dáme do hmoždíře. Přidáme lžičku římského kmínu a rozmělníme na kašičku. Zalijeme olejem a promícháme.

Omytou a osušenou jehněčí kýtu (je vždy bez kůže) vykostíme. Vykosťování provádíme menším, tenkým, ostrým nožem. Při domácím vykosťování se řídíme pravidlem postupného odřezávání masa od kosti směrem k odhalené části kýty (postupně vyjímáme tři části kostí z kloubů). Kosti ponecháme k uvaření dobrého jehněčího vývaru.
Plát vykostěné jehněčí kýty položíme na pracovní desku vykostěnou stranou nahoru a maso trochu opatrně rozklepeme, přičemž se co nejvíce snažíme udržet celistvost kýty (již po vykostění jehněčí kýta nikdy netvoří celistvý plát masa) a přibližně stejnou výšku masa.
Maso řádně z obou stran posolíme a potřeme veškerou česnekovou marinádou s římským kmínem.
Plát srolujeme a v uzavřené nádobě necháme 1-2 dny v chladu marinovat.

Oloupanou cibuli nakrájíme na tenká půlkolečka.
Polovinu slaniny nakrájíme na tenké plátky (nebo si necháme nakrájet v obchodě na nářezáku). Druhou polovinu špeku pokrájíme na cca půlcentimetrové kostičky.
Listy čerstvého špenátu dáme do cedníku, prolijeme (spaříme) litrem téměř vřící vody, propláchneme studenou vodou a necháme odkapat.
Troubu rozpálíme na 180 °C.

Na pracovní desku roztáhneme potravinářskou folii, na kterou opatrně rozbalíme marinovanou jehněčí kýtu a urovnáme v celistvý plát. Poklademe rovnoměrně plátky slaniny, na které rozprostřeme špenát. Za pomoci folie maso zavineme do tvaru rolády a stáhneme potravinářským provázkem.

Do pekáče slijeme zbylý olej z marinády.

Ve větší pánvi orestujeme kostičky špeku tak, aby pouze zesklovatěly a pustily tuk. Vložíme ze všech stran krátce zatáhnout svázanou roládu, kterou poté přendáme do pekáče i s veškerou slaninou, obložíme nakrájenou cibulí, podlijeme červeným vínem (cca 1 cm po dně pekáče), zakryjeme (poklicí, druhým dílem pekáče, alobalem) a dáme péci do středu předehřáté trouby.

Pečeme nejprve zakryté jednu a půl hodiny (po cca tři čtvrtě hodině roládu otočíme). Dále dopékáme nezakryté při stejné teplotě ještě cca 45 minut, kdy roládu otáčíme a přeléváme vznikající šťávou již častěji. Přichytávající se výpek ze stěn pekáče seškrabáváme do šťávy, což přispívá k vytvoření hezky tmavé šťávičky.
Měkkou roládu vyndáme na prkénko a zbavíme provázku. Pro uchování teploty můžeme roládu zatím zabalit do alobalu.
Pekáč se šťávou přendáme na sporák a za průběžného míchání necháme šťávu s cibulí zredukovat (ochutnáme, je-li dost slaná).

Roládu podáváme krájenou na cca 2 cm široké plátky, které podléváme vypečenou vinnou šťávou.
K roládě z jehněčí kýty s římským kmínem a listovým špenátem na červeném víně můžeme volit ze široké škály vhodných příloh (brambory v různé úpravě, rýži, těstoviny, zeleninová pyré a další). My dnes naší jehněčí specialitu servírujeme s jáhlovou kaší se slaninou a rozinkami (recept v kapitole „Přílohy“).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané