Roastbeef

Název pokrmu „Roastbeef“ nebo též „Rostbíf“ bychom mohli do češtiny volně přeložit jako hovězí pečeně z roštěnce. Často se k této hovězí klasice přidává přídomek „anglický“. Je to hlavně pro způsob upečení masa, protože pečeně na anglický způsob znamená růžové maso uprostřed. Správně upečený rostbíf je tím příkladem i s tím, že růžovost (stupeň propečení medium) pečínky je na řezu patrná téměř po celém kuse (kromě několika milimetrů na okrajích, dané prudkým počátečním orestováním masa). Rostbíf připravujeme vždy z většího kusu masa, ostatně to, co nesníme jako hlavní jídlo, s radostí upotřebíme ve studené kuchyni. Obecně platí, čím větší rostbíf, tím lepší (opravdu nemá cenu péci tři čtvrtě kilový kousek masa).

Hovězí roštěnec rozdělujeme na vysoký a nízký. Vysoký roštěnec leží vedle páteře blíže k hlavě, zatímco nízký roštěnec pokračuje dále k ocasu. Na rostbíf se často používá nízký roštěnec. Nízký roštěnec by však neměl být příliš nízký a při jeho úpravě je nutné maso zpevňovat svázáním potravinářským provázkem, jinak se během pečení ještě víc rozplácne do šířky. Daleko lepší volbou je nákup minutkového vysokého roštěnce, který je tukem vice prorostlý, čili chuťově lepší. Jeho tuková struktura maso rozděluje na dvě části a po jednoduchém oddělení její menší (nižší), tučnější části (kterou použijeme na jiný recept) získáme tu nejlepší část roštěné k přípravě rostbífu, kterou již netřeba zpevňovat provázkem.

Dalším důležitým krokem k přípravě rostbífu je nasolení a na dostatečně dlouhou dobu naložení očištěného masa. Nechceme mít maso výrazně dochuceno pouze na povrchu a uvnitř mdlé, nevýrazné chuti! Dostatečné nasolení je nezbytné pro všechny druhy rostbífu, které od sebe odlišujeme pouze ostatními ingrediencemi dle chuti (kořením či bylinkami). V našem receptu představujeme jednoduchou klasiku za použití pepře, hořčice a worcesterové omáčky.

Správná tepelná úprava (při které je vítanou pomůckou vpichový teploměr) je pouze třešničkou na pomyslném dortu zvaném „Roastbeef “…

Suroviny:

(4-6 porcí)

  • Vysoký roštěnec cca 1,5kg
    (po seříznutí tukem prorostlejší části očištěný)
  • Sůl mořská nahrubo mletá
  • Olej na orestování (řepkový,
    slunečnicový)
  • Máslo 1 lžíce (větší oříšek)

 

Na marinádu:

  • Hořčice plnotučná 2 lžíce
  • Pepř černý (barevný)
    nahrubo čerstvě mletý 2 lžíce
  • Worcesterová omáčka 2 lžíce
  • Olej (řepkový, slunečnicový) 3 lžíce

Postup:

Z většího kusu vysokého roštěnce nožem oddělíme nižší, prorostlejší část (nemusíme se bát, oddělení tukovou vrstvičkou je zřetelné). Nízká, prorostlejší část je skvělá k jinému receptu. Hlavní šál roštěné zbavíme blan a přebytečného tuku. Výhodou takto upraveného vysokého roštěnce je, že není zapotřebí žádného zpevňování provázkem (na rozdíl od masa z nízkého roštěnce). Roštěnou ze všech stran prosolíme nahrubo namletou mořskou solí (sůl rukou vetřeme do masa) a necháme hodinku v pokojové teplotě odpočinout.

Připravíme marinádu k naložení roštěné, do které zapracujeme veškeré ostatní ingredience: v misce smícháme plnotučnou hořčici (2 lžíce), pepř černý nebo barevný, nahrubo čerstvě namletý nebo v hmoždíři nadrcený (2 lžíce), worcesterovou omáčku (2 lžíce)a olej řepkový nebo slunečnicový (3 lžíce, ten zabraňuje přílišnému pouštění vody z masa).
Touto jednoduchou marinádou na klasický rostbíf ze všech stran potřeme prosolený roštěnec, vložíme do vhodné nádoby, zakryjeme potravinářskou folií a necháme v chladu (v lednici) marinovat nejlépe 24 hodin, i déle (delší čas pro naložení je velmi důležitý, aby rostbíf nebyl dochucen pouze na povrchu, ale všechny ingredience, včetně soli, pronikly co nejhlouběji do masa).

Hodinu před tepelnou úpravou maso vyndáme z chladu do pokojové teploty.
Troubu předehřejeme pouze na 150 °C.
Plech vyložíme pečícím papírem.

V dostatečně velké ploché pánvi rozpálíme po dně olej (cca ½ cm). Na vyšším stupni sporáku postupně ze všech stran prudce, ale krátce, orestujeme marinovaný roštěnec. Hlavním kritériem při restování je nedopustit připálení zbytků marinády na mase. Maso otáčíme dle potřeby, restování příliš neprodlužujeme, jeho účelem je pouze zatáhnutí masa a rychlé vytvoření kůrčičky, která se již během pomalého pečení tvořit nebude. Úroveň restování se odrazí na řezu v propečených okrajích hotového rostbífu.
Orestovaný roštěnec přendáme na plech s pečícím papírem. Ze strany masa můžeme vpíchnout teploměr tak, aby konec hrotu byl ve středu roštěnce a plech vložíme do středu předehřáté trouby. Délka pečení (při 150 °C) je podle výšky roštěnce 32-38 minut. Přibližně v polovině tohoto času rostbíf otočíme.
Kontrolujeme-li teplotu masa teploměrem, tak hodnota teploty, která se ukáže až na konci pečení, nesmí přesáhnout 55 °C. Pokud nemáme k dispozici vpichový teploměr, věřme našim vyzkoušeným teplotním a časovým hodnotám (správnost upečení masa lze zjistit namáčknutím masa prstem podle jeho pružnosti, to ale ovládají pouze protřelejší kuchaři).

Upečený rostbíf vyndáme z trouby, rychle potřeme kouskem másla a okamžitě zabalíme do alobalu (třeba včetně teploměru, na němž posléze můžeme sledovat navýšení teploty na finálních a správných 58 °C). Tento velice důležitý úkon zachová našemu rostbífu maximální šťavnatost, jinak z něj šťáva vyteče a maso se vysuší! Maso necháme zabalené odpočinout cca 10-15 minut. Malé množství šťávy uvolněné při pečení slijeme z pečícího papíru do mističky (omáčníku).
Před servírováním odpočinuté maso krájíme dlouhým, ostrým nožem na co nejtenčí (1-2mm) plátky, a to i při využití ve studené kuchyni. Jako hlavní jídlo podáváme ještě vlažné plátky „Roastbeefu“ lehounce přelité drahocennou šťávičkou uvolněnou při pečení nejčastěji s vařenými bramborami. Anglický styl pečení masa sice znamená zachování jeho maximální šťavnatosti, ale má vždy absenci šťávy či výpeku. Proto k rostbífu zhotovujeme vhodný dip (různě dochucené domácí majonézy, tatarskou omáčku, remulády apod.). Naše foto je s bílkovou remuládu s chilli (recept v kapitole „Domácí polotovary”).

Daleko širší uplatnění má rostbíf za studena. Mísa z tenounce nakrájeného rostbífu doplněná nakládanou i čerstvou zeleninou a opět nezbytným vhodným dipem k namáčení masa nadchne snad každou návštěvu. Chlebíčky zdobené rostbífovými plátky patří mezi nejoblíbenější a svačinová bageta s rostbífem je přímo luxusním zpestřením všedního dne…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané