Postup na řízky:
Omyté a osušené plátky krkovice naklepeme tak aby výška naklepaného masa byla alespoň 2-3 cm. Příliš tence rozklepané řízky se při tepelné úpravě rychle vysušují a ztrácí šťavnatost. To platí u všech druhů masových řízků!
Okraje s blankou nařízneme (aby se maso při tepelné úpravě nekroutilo) a krkovičku z obou stran osolíme a opepříme. Pikantnější variantu řízků docílíme dochucením mletými sušenými chilli papričkami. Vždy je lepší dochuceným plátkům ponechat alespoň hodinku času (v pokojové teplotě), aby sůl měla možnost prostoupit hlouběji do masa.
Obalujeme v trojobalu – v hladké mouce, rozšlehaném vejci (v misce předem metličkou rozšlehaném se špetkou soli a kapkou mléka nebo piva) a strouhance.
Pokud připravujeme větší množství řízků, je dobré rovnou osolené vejce rozšlehat s moukou a vodou a vytvořit tak ne moc husté těstíčko (planýrunk), které je možné vylepšit trochou piva nebo mléka (nebo jimi vodu zcela nahradit). Ušetříme tím jeden krok při obalování a přitom je výsledek obalených řízků zcela stejný (díky přidaným ingrediencím ještě lepší).
Někdo má rád řízky s vyšší vrstvou trojobalu. V tomto případě můžeme obalování zdvojit, to znamená znovu namočit do vajec (nebo do planýrunku) a nakonec obalit ve strouhance. Zde maličko prodlužujeme tepelnou úpravu.
Troubu předehřejeme na 220 °C.
Plech vyložíme pečícím papírem.
Obalené řízky poklademe na plech s pečícím papírem a rovnoměrně pokapeme (postříkáme nebo mašlovačkou potřeme) olejem a dáme péci do středu rozpálené trouby. Pečeme cca 50 minut do zlatové barvy strouhanky. Přibližně v polovině pečení řízky otočíme a opět potřeme olejem. Prorostlá krkovice pouští více tuku, takže řízky se i při pečení v troubě zespoda fritují, to znamená, že správnou barvu hlídáme zespodu, nikoli na povrchu řízků.
Řízky z vepřové krkovičky podáváme podle chuti zakápnuté citronovou šťávou s některou ze široké škály bramborových příloh. My jsme dnes zvolili klasickou bramborovou kaši, která je velmi oblíbená (nejen pro rychlou přípravu)
Postup na bramborovou kaši:
Mléko zahřejeme.
Oškrábané opláchnuté brambory nakrájíme na menší kousky a dáme vařit (zcela ponořené ve větším hrnci) do vody osolené 1-2 lžičkami soli (záleží, kolik jsme zvyklí solit, ale vždy tak, abychom kaši již nemuseli dále přisolovat). Brambory vaříme cca 30 minut do úplného změknutí. Nedostatečně uvařené brambory by při šlehání vytvářely hrudky, které se již nedají rozšlehat!
Uvařené brambory slijeme, přidáme máslo a důkladně rozšťoucháme (ručně šťouchadlem na brambory).
Poté za postupného přidávání teplého mléka metlami ručního mixéru nebo metlou mixéru tyčového šleháme do potřebné husté konzistence (připravujeme kaši, nikoli pyré, které bývá řidší a bez mléka).
Bramborovou kaši můžeme při podávání zdobit nasekanými čerstvými bylinkami.