Rajčatové pyré a protlak

Do Evropy se rajče dostalo společně s bramborem v 16. století z oblasti Střední a Jižní Ameriky. Zpočátku bylo ovšem pokládáno za jedovatou rostlinu, proto se pěstitelství rajčat, hlavně ve střední Evropě, začalo výrazněji rozvíjet až v 19. století. Tato rostlina není příliš náročná, dobře odolává chladu, lze ji proto pěstovat i v mírném podnebí, kde ovšem dosahuje menšího vzrůstu. Oblíbená je tedy i na českých zahrádkách. U nás se rajče pěstuje jako jednoletka, protože nesnese mráz. Plody – rajská jablka – mají v závislosti na kultivaru různé tvary i barvy, jsou velmi chutné a výživově cenné. Nezralé (zelené) plody rajčete mohou způsobit v syrovém stavu otravu organismu. Ty zralé jsou naopak bohaté na Beta-karoten a vitamín C.

Obliba sezonního pěstování odrůd rajčat vhodných pro naše klimatické podmínky (keříčkové i tyčové) neutuchá ani s rozvíjejícím se dovozem rajčat z oblastí s teplejším podnebím, ani s množícími se pěstírnami ve velkosklenících s umělým (nepřetržitým) osvětlením a zavlažováním (též neustále po kapkách) vodou „obohacenou živinami“ (rostliny nerostou z klasické zeminy). Jasným důvodem je chuť i vůně plodu (bobulí), která je (samozřejmě podle druhu odrůdy) u rajčat z našich zahrádek zcela jiná, nežli u zmíněných celoročních dovozových či velkoskleníkových produktů, známých nejen ze supermarketů, ale bohužel již také z „farmářských trhů“.

Naší domácí rajčatové úrody (nebo darovaných rajčat ze zahrádky) si velmi vážíme a co nestihneme zkonzumovat v čerstvém stavu během sezony, zpracováváme jako domácí polotovary bez chemických dochucovadel a konzervantů.

Přirozenou říznou chuť zralých rajčatových plodů nejlépe zachováme jednoduchou výrobou pyré bez zbytečného dochucování. Nemá příliš velký význam vařit pyré z kupovaných rajčat bez vůně a chuti.
Pyré lze zavařit ve zcela přírodním stavu (pouze rajčata, nic jiného). Pro delší uchovávání však často přidáváme sůl a cukr, jakožto přírodní konzervanty. Podstatou pyré je zachovat v co největší míře přirozenou chuť dané suroviny a alespoň část výživové hodnoty (která se bohužel tepelným zpracováním snižuje). Další dochucovací ingredience (byť přírodní, jako česnek, bylinky nebo koření) do pyré nepatří (to bychom připravovali rajčatovou omáčku, kečup či čatní), protože pyré používáme jako jednoduchou celoroční náhradu čerstvých rajčat do polévek, omáček, šťáv apod.

Domácí rajčatové pyré je též předstupeň při výrobě domácího rajčatového protlaku (proto spojujeme výrobu pyré a protlaku v jeden dvojrecept). Další, delší tepelnou úpravou pyré (opakovaným restováním a vypařováním přidávané vody, ovšem před případným přidáním soli a cukru) získáme polotovar husté konzistence a tmavší barvy. Protlak využíváme v naší kuchyni též v mnoha pokrmech, podobně jako pyré, avšak stačí použít daleko menší množství. Jedinečné uplatnění má při přípravě českých specialit a u mnoha pokrmů je protlak nenahraditelný (dobrou gulášovou či dršťkovou polévku, nebo poctivý guláš z čerstvých rajčat nebo pyré zkrátka neuvaříme).

Suroviny:

Suroviny na rajčatové pyré:

(cca 1,2 kg)

  • Rajčata červená, hodně zralá
    (možno použít různé odrůdy, vyjma cherry) 3 kg
  • Voda cca 1 dl
  • Sůl
  • Cukr krupicový nebo třtinový

 

Suroviny na rajčatový protlak:

(cca 350g)

  • Rajčatové pyré (bez soli a cukru) 600g
  • Olej (řepkový, slunečnicový)
  • Horká voda
  • Sůl
  • Cukr třtinový

 

 

Postup:

Postup na rajčatové pyré:

Rajčata, zbavená zelených stopek důkladně v čisté vodě omyjeme a překrájíme na větší kousky (středně velká rajčata na čtvrtiny). Nakrájená rajčata vkládáme do velkého hrnce. Podlijeme trochou vody (aby se nezačala u dna přichycovat, nežli pustí vlastní šťávu) a dáme vařit (sporák naplno). Za občasného promíchání rajčata nejprve dusíme pod poklicí cca 30 minut. Dále ztlumíme sporák na dvě třetiny výkonu a za občasného míchání necháme tekutinu vyvařit na minimum (trvá to přibližně dalších 40 minut). Rajčata budou zcela rozvařená.
Rozvařená rajčata propasírujeme do čistého hrnce přes cedník s menšími oky (ne zcela jemný). Pasírujeme po částech, důkladně pomocí vařečky, ze spodní strany cedníku průběžně stíráme cenné husté pyré. Po propasírování z cedníku vyhazujeme pouze slupky se semínky.
Propasírovaná rajčata vrátíme na sporák a na vyšším stupni za častého míchání redukujeme do konzistence řidšího pyré.
V našem dvojreceptu připravujeme z poloviny rajčatového pyré protlak, takže až po odebrání poloviny pyré provedeme mírné dochucení solí (2 lžičky) a krupicovým nebo třtinovým cukrem (3 lžičky). Dochucování můžeme i zcela vynechat (přírodní chuť rajčat je nejlepší), ale cukr a sůl slouží jako konzervant k delšímu uskladnění.
Po dochucení necháme pyré ještě krátce provařit (cca 5 minut) a horké plníme do čistých (nejlépe sterilizovaných) sklenic (ideální množství na jednorázové použití pyré je cca 300 g). Zavíčkujeme a sterilujeme společně se skleničkami protlaku.

Postup na rajčatový protlak:

Ve varné konvici vaříme vodu.
Po dně ploché pánve s vyšším okrajem rozpálíme olej, do kterého naběračkou přendáme polovinu nedochuceného pyré (cukr by během restování protlaku karamelizoval a přepaloval se). Pyré krátce, za stálého míchání, zarestujeme (sporák na větší výkon, ale pozor, zpočátku může pyré nebezpečně prskat, takže používáme delší plochou vařečku, případně na chvilku snížíme teplotu sporáku) a podlijeme velmi malým množstvím vřící vody. Vodu vyrestujeme (stále mícháme), opět zakápneme vodou a znovu vyrestujeme. Tento proces opakujeme přibližně sedmkrát. Před posledním vyrestováním protlak dochutíme jednou lžičkou soli a třemi lžičkami třtinového cukru. Vyrestujeme poslední vodu a odstavíme z plotny. Máme hustý a tmavě červený protlak, který plníme do co nejmenších sterilizovaných skleniček, uzavíratelných, vhodných ke sterilování (na rozdíl od pyré používáme protlak při přípravě pokrmů v daleko menším množství).

Rajčatové pyré a protlak společně sterilujeme ve vodě, která nepřesahuje polovinu nejmenších skleniček, při 85 °C po dobu cca 25 minut. Takto připravené domácí polotovary z kvalitních rajčat vydrží uskladněné měsíce, avšak načaté skleničky je potřeba co nejdříve (do několika dní uchovaných v lednici) spotřebovat…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané