Rajčatová omáčka (Sugo pomodoro)

Rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum L., 1753) je trvalka bylinného charakteru. Rajče je víceletá rostlina. Jako jednoletka se pěstuje kvůli tomu, že není odolná proti mrazu. Patří do čeledi lilkovitých. I když jsme zvyklí řadit rajče mezi zeleninu, botanicky jde spíše o ovoce. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Prvními pěstiteli rajčat byli asi peruánští indiáni, kteří je používali jako potravu, a to již v 5. století před n. l. Domorodí obyvatelé Jižní Ameriky ještě před začátkem našeho letopočtu začali šlechtit původně malá žlutá nebo červená rajčátka v plody různé velikosti, šťavnatosti, masitosti i barev. Částečně se zachovalo i původně aztécké jméno „tomatle“. V Evropě rajčata na to, aby se stala oblíbenou potravinou, čekala až do konce 18. století. Jejich sláva začala v Itálii, odtud se rajčata rychle rozšířila po celé Evropě.

Ač se jedná o sezonní zeleninu, v obchodech jsou rajčata běžně k dostání po celý rok. Uměle, skleníkově pěstovaná rajčata však často nemají charakteristickou chuť, ani vůni rajčete, potažmo průmyslově vyráběné rajčatové omáčky jsou v drtivé většině vyráběné právě z produktů skleníkových pěstíren a jejich chuť je chemicky dolaďována (tzv. Éčky). Proto co nejvíce využíváme letní sklizeň rajčat z našich zahrádek nebo nákup na trhu od dobrých zahrádkářů a chutné plody přeměňujeme v různé domácí polotovary. Jedním z nich je i rajčatová omáčka známá pod italským názvem „Sugo pomodoro“.

Sugo, nebo také salsa, je italský výraz pro pojmenování omáček. Pomodoro znamená rajčata. Takže rajčatová omáčka, u které se v Čechách vžilo zkrácené pojmenování „Sugo omáčka“.

Sugo omáčka se připravuje jednak k přímému použití, podobně jako česká rajská omáčka, anebo jako polotovar sloužící ke kvalitnímu zpracování rajčat. I když dobrá rajčata hrají hlavní roli, sugo se neobejde bez několika dalších surovin: kořenové zeleniny, cibule, bílého vína, česneku, bazalky a dalších bylinek. V našem receptu na domácí sugo omáčku k uskladnění volíme způsob přípravy s poctivým pasírováním omáčky proto, abychom se vyhnuli zdlouhavému loupání většího množství rajčat (včetně nařezávání slupky a spařování), odstraňování semínek (což je plýtvání surovinou) a svazování či uzavírání bylinek do sítka k vyvaření (tato metoda se používá při přípravě menšího množství omáčky)…

Suroviny:

(cca 1,5l husté omáčky)

  • Rajčata (červená) 3kg
  • Mrkev 2 větší
  • Celer ½ menšího
  • Řapíkatý celer 2 řapík
  • Cibule 2 větší
  • Olivový olej (ne panenský)
  • Česnek cca 7 větších stroužků
  • Bílé víno suché 2,5dl
  • Voda na dolití
  • Cukr krupicový 3 lžíce
  • Sůl 2 lžičky
  • Bazalka 1 větší svazek
  • Celerová nať svazek (z jednoho celeru)
  • Libeček 1 menší svazek
  • Tymián 3 větvičky
  • Šalvěj 1 snítka
  • Bobkový list 3 větší
  • Citronová kůra z menšího citronu

Postup:

Důkladně omytá rajčata (zbavená stopek) rozkrájíme na čtvrtiny (malá stačí na polovinu).
Oškrábanou mrkev a očištěný celer nastrouháme na hrubém struhadle.
Řapíkatý celer nakrájíme na tenké plátky.
Oloupanou cibuli nakrájíme najemno.
Oloupané stroužky česneku plochou stranou nože rozmáčkneme.
Škrabkou oddělíme citronovou kůru z jednoho citronu (pouze žlutou část).
Troubu rozpálíme na 180 °C.

Olivový olej nalijeme po celém dně velkého kastrolu (vhodného i do trouby) a rozpálíme. Dáme restovat nejprve nastrouhanou kořenovou zeleninu (mrkev a celer). Restujeme při plném výkonu sporáku za častého míchání cca 2 minuty. Přihodíme řapíkatý celer a cibuili, dolijeme trochu oleje (který zelenina nasákla) a dále restujeme cca 20 minut. V momentě, kdy se i přes časté míchání začíná zelenina přichytávat ke dnu kastrolu, přidáme na chvilku (cca 2 min.) rozvonět česnek i bobkové listy a základ podlijeme vínem, které necháme částečně odpařit. Vložíme rajčata, osolíme (2 lžičky), přidáme 3 vrchovaté lžíce cukru, promícháme a dolijeme vodou tak, aby byla rajčata sotva ponořená. Přidáme veškeré čerstvé bylinky (ponecháme stranou pouze cca tři hrsti lístků bazalky) a citronovou kůru. Zaklopíme poklicí, přivedeme k varu a přendáme do spodní třetiny předehřáté trouby.
Po hodině dušení odklopíme a dále necháme další dvě hodiny (při stejné teplotě trouby) pozvolna zredukovat tekutinu přibližně na polovinu. Každou cca půl hodinu promícháme, aby se na povrchu rajčata nepřipalovala.

Nyní zcela změklá rajčata důkladně propasírujeme přes cedník s většími oky do čistého hrnce. Pasírujeme po menších částech pomocí vařečky, přičemž plochou stěrkou stíráme všechnu zeleninu ze spodku sítka. Na vyhození by v cedníku měla zbýt pouze tuhá vlákna.
Poctivým propasírováním máme takřka hustou omáčku, kterou necháme na středním stupni sporáku, při častém míchání, ještě zredukovat do konzistence hustšího pyré. Na posledních 5 minut tepelné úpravy vmícháme nadrobno nasekané lístky bazalky.

Sugo omáčkou plníme sklenice vhodné k zavařování (sterilizované vroucí vodou).
Zavařujeme obvyklým způsobem, například ve velkém kastrole, kde horká voda (cca 80 °C) dosahuje do čtvrtiny sklenic (podložených utěrkou) cca 25 minut.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané