Putimské vepřové žebírko

Putimské vepřové žebírko je ne krajskou, ale spíše oblastní specialitou, která téměř upadla v zapomnění. Jakožto písecký rodák jsem se ve svých gastronomických počátcích nejednou setkal s přípravou i podáváním tohoto jídla, které se s oblibou zhotovovalo k nejrůznějším příležitostem (od velkých konferencí, přes svatby a jiné příležitosti, i jako nabídka na jídelních lístcích snad každé místní restaurace). Je s podivem, že dnes, po letech, když pátrám po tomto receptu, se mně pod stejným názvem otevírají různé receptury nemající s „Putimským žebírkem“ nic společného. Ve své době si tento pokrm opravdu nikdo nespojoval s omáčkou a podávání s bramborovým knedlíkem bylo nemyslitelné!

Putimské „žebírko“ je samozřejmě vepřový kotlet (nenechme se zmást vžitým lidovým názvem) nikoli vepřová žebra. Kotlet je naplněný kvalitní uzeninou, doplněnou pouze nakládanou okurkou a čerstvou cibulí.

Nedílnou součástí našeho receptu je využití předem připravené vepřové šťávy, tak důležitého doma vyrobeného polotovaru, který prezentujeme v kapitole „Domácí polotovary”. I když i v domácí kuchyni lze tuto důležitou ingredienci obejít tzv. falešnou šťávou (zarestováním cibule na výpeku do tmavé barvy, zaprášením moukou, přidáním vývaru či vody, provařením a propasírováním), nebo maso podávat pouze s výpekem (pečení při podlití vývarem či vodou), není to to pravé. Hlavně nesmíme pokrm zkazit koupeným polotovarem v kostce či prášku.
Uzeniny v této jihočeské specialitě, ač je můžeme libovolně kombinovat, hrají důležitou roli. Výsledek našeho kulinářského snažení závisí na jejich kvalitě.

Suroviny:

(3 porce)

  • Vepřová kotleta s kostí cca 800-900g
  • Sůl
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Mleté (drcené) chilli papričky
  • Hořčice plnotučná
  • Uzenina – jemnější klobása,
    kvalitní párky nebo masitý točený salám
    (použili jsme píseckou klobásu) cca 450g
  • Uzená slanina
    (farmářská, anglická apod.) cca 200g
  • Nakládaná okurka 4ks větší
  • Cibule 1ks větší
  • Vepřová šťáva 2dl
  • Voda na dolití

Postup:

Klobásky oloupeme (stejně tak i jinou uzeninu, je-li to zapotřebí) a podélně rozpůlíme, slaninu nakrájíme na silnější hranolky, okurky rozkrojíme na poloviny, oloupanou cibuli nakrájíme na měsíčky k naplnění kotlety.
Část uzeniny, slaniny a okurky nakrájíme na plátky do šťávy.
Troubu předehřejeme na 180 °C.

Příprava masa (tzv. naporcování kotlety) je velmi důležitá a v málokterém řeznictví nám v tomto případě vyjdou vstříc. Často nezbývá, nežli koupit kotlet v celku (jeho výška odpovídá velikosti porcí) a naporcovat si jej doma sami. Není to nic složitého, potřebujeme však ostrý nůž a sekáček. Kuchyňsky upravená kotleta by měla být zbavená páteřní kosti (často tomu nebývá). Kotlet nařízneme na cca 1,5 cm široký plátek masa až ke kosti (pokud možno do středu žebra). Druhý řez ve stejné šířce masa (do tvaru tzv. motýlka) vedeme na okraj žebra a kost dosekneme sekáčkem. Takto postupujeme u všech porcích (poslední musíme ostrým dlouhým nožem rozříznout). Pokud nebyla v řeznictví odstraněna páteřní kost, tento přebytečný kostní výčnělek jednoduše sekáčkem odsekneme.
Připravené maso opláchneme pod tekoucí vodou (tím očistíme případné kostní úlomky) a osušíme papírovou utěrkou. Okraje plátků mírně nařízneme, maso rozevřeme a naklepeme až těsně ke kosti, čímž získáme dostatečnou plochu k naplnění. Z obou stran posolíme, opepříme čerstvě mletým černým pepřem a lehkou pikantnost dodáme drcenými (mletými) chilli papričkami. Jednu vnitřní stranu kotlety lehce potřeme plnotučnou hořčicí a poklademe připravenou klobásou, slaninou, okurkou a cibulí. Druhým plátkem „motýlka“ ingredience přikryjeme a okraje spíchneme tenkými grilovacími jehlami, špejlemi či párátky.

V pánvi rozpálíme sádlo, na kterém prudce, ale ne příliš dlouho z obou stran osmahneme naplněné kotlety a přendáme do pekáče.
Do rozpáleného výpeku v pánvi vhodíme nejprve plátky klobásky a slaniny, minutku orestujeme, přidáme okurku a zalijeme vepřovou šťávou. Dochutíme lžičkou plnotučné hořčice, případně malinko přisolíme (podle slanosti použité šťávy). Dle potřeby zakápneme trochou vody, aby šťáva byla řidší konzistence a necháme projít varem. Touto šťávou přelijeme plněná žebírka v pekáči a dáme nezakryté péci do středu rozpálené trouby.
Pečeme nejprve 20 minut, žebírka otočíme (přitom zkontrolujeme stav tekutiny, ale dolévání vody nebývá potřeba) a pečeme opět 20 minut. Vypneme troubu a maso necháme ještě pár minut dojít. Odstraníme jehly (špejle či párátka).

Putimské žebírko servírujeme přelité šťávou z pekáče.
Nejvhodnější přílohou jsou bramborové přílohy (brambory vařené, opečené, bramborová kaše, pyré, lupínky, krokety apod.). My dnes „Putim“ podáváme s bramborovými hranolky pečenými v troubě (recept v kapitole „Přílohy“). Vhodné je doplnění tohoto výborného pokrmu zeleninovou (čerstvou i nakládanou) oblohou, v našem případě cherry rajčátky, sladkokyselými fazolemi a čerstvým kysaným zelím…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané