Provensálské kuře pečené na másle s brambůrkami

V tomto receptu se potvrzuje známé pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Provensálské koření samo vytváří nádhernou nezaměnitelnou chuť, kterou jen lehce podtrhneme několika ingrediencemi.

Název směsi bylin (rozmarýn, bazalka a tymián, někdy také majoránka, dobromysl, saturejka, estragon) je odvozen od francouzské oblasti Provence, kde hojně rostou. Provensálské koření se používá pro dochucení pečených či grilovaných mas i zeleniny a svým složením dodává pokrmům specifickou chuť.

Naše provensálské kuře je ryze český domácí recept a s francouzskou kuchyní má společný pouze název podle použité kořenící směsi bylinek.

Přílohy pečené v jednom pekáči společně s masem jsou u českých a moravských hospodyněk velmi oblíbené. To vypovídá o široké rozmanitosti české kuchyně, která je vyhlášená hlavně bohatostí příloh.

Suroviny:

(4 porce)

  • Kuře 1 celé
  • Cibule 1 větší
  • Špek (slanina) cca 120g
  • Máslo 120g
  • Sůl
  • Provensálské koření
  • Třtinový cukr 1lžíce
  • Rajče 2 středně velké
  • Pivo na podlévání cca 2dl
  • Malé brambory 800g
  • Pivo na podlití cca 2dl

Postup:

Předem necháme změknout máslo v pokojové teplotě.
Malinké brambory 10 minut předvaříme v páře (i se slupkou), necháme zchladnout a oloupeme. Pokud použijeme brambory rané, tak je před vařením řádně ne vodě očistíme (třeba kartáčkem) a po předvaření již neloupeme.
Rajčata zbavíme bubáka a z druhé strany nařízneme slupku do křížku. V hrnci přivedeme vodu do varu, odstavíme, vložíme rajčata a necháme na 5 minut spařit (nenecháváme spařovat déle). Poté rajčata přendáme na chvilku do studené vody. Oloupeme a pokrájíme na širší kolečka.
Oloupanou cibuli nakrájíme na středně velké kostičky.
Slaninu nakrájíme na menší kostičky.
Kuře očistíme a důkladně omyjeme. Necháme okapat nebo osušíme papírovou utěrkou a ze všech stran (i zevnitř) prosolíme.
Troubu předehřejeme na 200 °C.

Kostičky slaniny a cibule dáme na dno pekáče a promícháme s lžící třtinového cukru.

V misce smícháme máslo s lžící provensálského koření. Touto směsí důkladně (i zevnitř) potřeme již posolené kuře, které vložíme (nejprve na záda) na cibuli a slaninu s cukrem do pekáče.
Zbylé máslo z potření kuřete též přihodíme do pekáče a dáme péci do předehřáté trouby.
Celková doba pečení je (podle velikosti kuřete) přibližně 90-120minut. V první fázi pečení kuře nepodléváme, ale každých 10-15 minut kontrolujeme. Probíhá mírná karamelizace cibulky s máslem a cukrem.
V okamžiku, kdy kůžička na jedné straně začne zlátnout (zhruba v polovině pečení) podlijeme troškou piva a kuře otočíme. Přihodíme oloupaná nakrájená rajčata, předvařené brambůrky a vrátíme do trouby. Průběžně kontrolujeme mírný stav šťávy (případně přilijeme trošku piva) a zda se kůžička na kuřeti nepřipaluje (přeléváme výpekem). Pečeme do zlatavé barvy kůžičky kuřete tak, aby bylo měkké maso i brambůrky.

Hotové „Provensálské kuře“ naporcujeme.
Podáváme se společně pečenými bramborami a přeléváme šťávou z pekáče i s kousky rajčat, cibule a slaniny…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané