Pizza funghi (žampionová s bešamelovou omáčkou)

Funghi je všeobecný výraz pro pěstované houby, kterých existuje mnoho druhů. Mezi nejznámější, nejoblíbenější a nejvíce používané pěstované houby patří (nejen u nás) žampiony. Ty jsou také nejčastější doplňkovou surovinou na pizzu známou pod názvem „Funghi“.
Po velké expanzi pizzy do Ameriky, díky italským přistěhovalcům se během několika málo let tato koláčová specialita vrátila jako bumerangem do Evropy. Na to samozřejmě okamžitě zareagovala francouzská gastronomická mocnost se svými bešamelovými omáčkami, kterými v mnoha případech úspěšně nahradila stávající omáčky rajčatové. To se týká hlavně pizz s doplňkem hub, které daleko více ladí se smetanovou omáčkou, nežli s rajčatovou.

V našem receptu základní bešamelovou omáčku dochucujeme a konzistenčně přizpůsobujeme k potírání žampionové pizzy.

Ani Italové, ani Američané, ani Francouzi nejsou na rozdíl od nás Čechů a Moravanů tolik zběhlí v houbaření. Proto mají velmi omezené ponětí, jak může pizza chutnat s přidáním čerstvých lesních hub. Při použití lesních hub, což je víceméně česká pizzová varianta, bychom použili raději české pojmenování „houbová pizza“, ale to je jiná varianta naší žampionové pizzy…

Suroviny:

(na 2 velké pizzy)

  • Těsto na pizzu z 250g mouky
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
  • Máslo (1 lžíce na bešamelovou omáčku
    + 2 lžíce na restování žampionů)
  • Mouka hladká 1 lžíce
  • Mléko plnotučné (3,5 %) cca 2,5dl
  • Muškátový oříšek
    1 špetka (nastrouhaného)
  • Pepř černý, čerstvě mletý
    cca 2-3 špetky
  • Oregano sušené 1 lžička
  • Sůl
  • Rukola 1 hrst nasekané (do bešamelu)
    + lístky na zdobení pizzy
  • Žampiony (menší) cca 300g
  • Kmín drcený 2-3 špetky
  • Parmazán (Grana Padano, Gran Moravia)
    cca 50g
  • Olej (olivový, slunečnicový, řepkový)
    na potření okrajů pizzy

Postup:

Těsto na pizzu připravujeme den před vlastním zhotovením pizzy (v chladu pozvolna kyne 12-16 hodin).

Zhotovíme hustou bešamelovou omáčku k potření pizzy.
V kastrolu či hrnci zpěníme máslo, přidáme hladkou mouku a za častého míchání krátce orestujeme. Do vzniklé světlé jíšky přiléváme za stálého míchání (metličkou) chladné mléko, až vznikne hustá omáčka (do horké jíšky studené mléko, jinak se srazí). Omáčku provařujeme na mírném stupni sporáku za stálého míchání cca 5 minut. Při provařování dochucujeme solí, pepřem, strouhaným muškátovým oříškem (jen 2-3 strouhnutí), v dlani promnutým sušeným oreganem a čerstvě nasekanou rukolou. Omáčku husté konzistence odstavíme ze sporáku (při chladnutí omáčka ještě více zhoustne, do krémové konzistence, což k potření pizzy potřebujeme). Při chladnutí bešamel občas promícháme.

Žampiony namočíme na chvilku do vlažné vody, pod tekoucí vodou opláchneme a necháme oschnout. Poté čisté, suché žampiony (i s nožičkami) nakrájíme na měsíčky (na šestiny, až osminy, dle velikosti). Pokud bychom zvolili českou variantu z čerstvých lesních hub, postupujeme podobně (s ohledem na druh houby).

V pánvi s vyšším okrajem (např. Wok) rozehřejeme máslo. Vložíme nakrájené žampiony, okmínujeme (2-3 špetky drceného kmínu) a rovnou osolíme třemi špetkami soli (sůl žampiony nejen dochutí, ale postará se i o rychlé odpaření přebytečné vody). Houby restujeme na vysokém stupni sporáku cca 5 minut. Nemícháme, ale prohazujeme proto, aby kousky hub zůstaly celistvé! Takto orestované a dochucené žampiony odstavíme z plotny a necháme vychladnout.

Tvrdý sýr například Parmazán, Grana Padano či Gran Moravia nastrouháme na jemném struhadle.
Troubu rozpálíme naplno (250-275 °C, podle typu trouby a nahřejeme (rozpálíme) v ní pečící plech.

Předem připravené těsto (z 250 gramů mouky, pozvolna v chladu vykynuté) rozdělíme na dvě části (dvě velké pizzy).
Jednotlivé díly na lehce pomoučené pracovní ploše rozválíme na tenký plát (cca 3 mm). Pravidelného kruhového tvaru docílíme obkrojením kolem přiložené větší dortové formy, mísy či jiného nádobí (odkrojené těsto můžeme znovu zpracovat a vyválet na mini pizzy). Pizza však nemusí mít pouze kruhový tvar (těsto můžeme dle libosti rozválet do obdélníku, čtverce nebo zvolit zcela nepravidelný rustikální tvar). Daleko důležitější, nežli tvar domácí pizzy je to, čím těsto poklademe! Rozválené těsto přendáme na pečící papír. Potřeme hustou bešamelovou omáčkou co nejblíže k okrajům těsta a poklademe orestovanými žampiony. S napnutým pečícím papírem přendáme na předehřátý plech a okraje potřeme olejem.

Pizzu pečeme (jednotlivě) ve středu předem rozpálené trouby na vysoký stupeň. Doba pečení je 8-9 minut, okraje se nesmí začít připalovat. ke konci pečení, když okraje začnou mírně zlátnout, posypeme rovnoměrně pizzu nastrouhaným sýrem a dopečeme ještě 2-3 minuty.
Ihned po vytažení z trouby horkou žampionovou (houbovou) pizzu dozdobíme lístky čerstvé rukoly.

Před podáváním pizzu porcujeme kulatým rádýlkem na pizzu.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané