Jestliže budeme při výrobě zmrzliny využívat malý domácí zmrzlinovač, dáme jeho košík (celou spodní část) na min. 12-14 hodin vymrazit do mrazáku běžné teploty -22 °C. Nedisponujeme-li tímto strojem, dáme si vymrazit nerezovou mísu.
Jádra nesolených pistácií zbavená vrchní skořápky v kastrůlku na cca dvě minutky povaříme, v cedníku propláchneme studenou tekoucí vodou a poté lehce odstraníme zbytky šedohnědé slupky. Loupání pistácií je sice pracnější, ale vzhledem k zachování barvy jadýrek ve zmrzlině nutné (tedy pokud zmrzlinu nepřibarvujeme potravinářským barvivem). Vyloupaná jádra necháme důkladně oschnout, proto tuto činnost provádíme raději alespoň den předem.
Pistáciová semínka pomeleme a přendáme do misky. K namletí semínek můžeme použít malý elektrický mlýnek na kávu, který máme vyhrazen pro mletí suchých plodů (ne však aromatické kávy). Vysoký obsah oleje po namletí vytvoří kašovitou hmotu, nikoli prášek. Drobné kousky nerozemletých semínek nevadí (v kvalitní pistáciové zmrzlině by měly být stopy po semínkách).
Přidáme krémový sýr a důkladným promícháním (nejlepším nástrojem je gumová stěrka) vytvoříme pistáciovou hmotu.
V mističce si v malém množství mléka (cca 4 lžíce) metličkou rozmícháme kukuřičný škrob do hladké konzistence (během ostatní přípravy občas promícháváme, aby škrob neztuhnul).
Zbylé mléko nalijeme do hrnce, přidáme smetanu, cukr, kukuřičný sirup a pozvolna za častého míchání (nejlépe plochou metličkou) přivedeme k varu. Výkon sporáku snížíme na minimum a za průběžného míchání vaříme 4 minuty. Přilijeme rozmíchaný škrob a za stálého, rychlého míchání (stále plochou metličkou) dále vaříme do částečného zhoustnutí (ještě cca 3 až 4 minuty).
Nyní opatrně přimícháme a dobře rozmícháme pistáciovou hmotou a přidáme mandlový extrakt. Dále na plotně mícháme na velmi nízkém stupni sporáku až do konzistence řídkého krému. Poté odstavíme. Necháme zchladnout na pokojovou teplotu (občas promícháme) a dáme (zakryté alobalem) do lednice dobře vychladit (až na ledničkovou teplotu, to jsou 4 °C).
Doba řádného vychlazení je minimálně cca 5 hodin.
K vymrazené nádobce zmrzlinovače přidáme ostatní součásti (včetně míchací metly), uvedeme do chodu a otvorem pro vkládání surovin vlijeme vychlazenou pistáciovou směs. Stroj necháme pracovat cca 40 minut. Sejmeme vrchní komponenty. Nádobku zakryjeme alobalem (pokud není součástí našeho zmrzlinovače originální víko) a dáme zmrzlinu na několik hodin „dotuhnout“ do mrazáku. Od malého domácího zmrzlinovače nečekejme hotovou tuhou zmrzlinu. Pouze usnadní práci a čas s dlouhodobým častějším promícháváním po dobu domražování.
Nemáme-li k dispozici stroj na výrobu domácí zmrzliny, dobře vychlazenou pistáciovou směs jednoduše vlijeme do namrazené nerezové mísy, zakryjeme alobalem a dáme tuhnout do mrazáku. Doba řádného ztuhnutí zmrzliny je o něco delší a hlavně v počátečních hodinách musíme několikrát směs promíchávat.
Více ztuhlou zmrzlinu před servírováním necháme v pokojové teplotě 10-15 minut povolit. Zmrzlinu můžeme servírovat do misek či zmrzlinových pohárů pomocí kulatých zmrzlinových kleští, různých zakulacených zmrzlinových naběraček nebo jednoduše lžíci (servírovací nástroje průběžně oplachujeme teplou vodou).
Vhodné zdobení pistáciové zmrzliny je čerstvě vyšlehanou šlehačkou a najemno nasekanými pistáciemi.