Pistáciová zmrzlina

Pistácie (Řečík pistáciový) je zhruba 10m vysoký a asi 30m široký keř, který kdysi nejspíše divoce rostl již před 9000 lety v suchých oblastech střední a západní Asie. Platí, že čím zelenější plod, tím je kvalitnější. Jádro je ještě obaleno slupkou, která se po spaření snadno slupuje a má charakteristicky nasládlou chuť. I samotné jádro je nasládlé chuti a má charakteristickou vůni. Pistácie mají v průměru 55% olejů, 20% bílkovin a 15% cukrů, čímž se řadí mezi mimořádně cenné potraviny. Oříšky pistácie lze konzumovat čerstvé, pražené a nebo jako součást různých potravin, například právě v pistáciové zmrzlině.

Podle různých průzkumů je pistáciová zmrzlina třetí nejoblíbenější zmrzlinou v českých a moravských zemích (hned za vanilkovou a čokoládovou). Takže jistě mnoha z nás přijde vhod recept na výrobu tohoto skvělého pamlsku. Domácí pistáciová zmrzlina je samozřejmě chuťově nesrovnatelná s jakoukoli náhražkou průmyslově vyráběných zmrzlin a mražených krémů. Musíme si však uvědomit, že přirozená barva pistácií (ty zcela zelené se nesnadno shánějí a jsou finančně hodně náročné) i přes oloupání jadýrek nikdy zmrzlinu nezbarví dozelena, jak známe z průmyslově přibarvovaných zmrzlin. My potravinářské barvivo, které vždy působí nepřirozeně, nepoužíváme! Pravá domácí nedobarvovaná pistáciová zmrzlina nemá nikdy zelenou barvu, jsou v ní pouze patrná zelená semínka pistácií.
Konzistenci i chuť zmrzliny tentokrát dolaďujeme troškou přírodního tvarohového sýra…

Suroviny:

Suroviny na zmrzlinu:

(cca 1,5l zmrzliny)

  • Pistáciové oříšky (nesolené) 300g nebo
    jádra bez slupky 150g
  • Plnotučné mléko 500ml
  • Smetana ke šlehání
    (min. 33%) 320ml
  • Cukr krupicový 150g
  • Krémový sýr bez příchuti 100g
  • Kukuřičný škrob 20g
    (jedna a půl lžíce)
  • Kukuřičný sirup 2 lžíce
  • Mandlový extrakt ½ lžičky

 

Suroviny na zdobení:

(množství dle jednotlivých porcí)

  • Smetana ke šlehání
    (min. 31%) na šlehačku
  • Najemno nasekaná jádra
    pistáciových oříšků

Postup:

Jestliže budeme při výrobě zmrzliny využívat malý domácí zmrzlinovač, dáme jeho košík (celou spodní část) na min. 12-14 hodin vymrazit do mrazáku běžné teploty -22 °C. Nedisponujeme-li tímto strojem, dáme si vymrazit nerezovou mísu.

Jádra nesolených pistácií zbavená vrchní skořápky v kastrůlku na cca dvě minutky povaříme, v cedníku propláchneme studenou tekoucí vodou a poté lehce odstraníme zbytky šedohnědé slupky. Loupání pistácií je sice pracnější, ale vzhledem k zachování barvy jadýrek ve zmrzlině nutné (tedy pokud zmrzlinu nepřibarvujeme potravinářským barvivem). Vyloupaná jádra necháme důkladně oschnout, proto tuto činnost provádíme raději alespoň den předem.

Pistáciová semínka pomeleme a přendáme do misky. K namletí semínek můžeme použít malý elektrický mlýnek na kávu, který máme vyhrazen pro mletí suchých plodů (ne však aromatické kávy). Vysoký obsah oleje po namletí vytvoří kašovitou hmotu, nikoli prášek. Drobné kousky nerozemletých semínek nevadí (v kvalitní pistáciové zmrzlině by měly být stopy po semínkách).
Přidáme krémový sýr a důkladným promícháním (nejlepším nástrojem je gumová stěrka) vytvoříme pistáciovou hmotu.

V mističce si v malém množství mléka (cca 4 lžíce) metličkou rozmícháme kukuřičný škrob do hladké konzistence (během ostatní přípravy občas promícháváme, aby škrob neztuhnul).

Zbylé mléko nalijeme do hrnce, přidáme smetanu, cukr, kukuřičný sirup a pozvolna za častého míchání (nejlépe plochou metličkou) přivedeme k varu. Výkon sporáku snížíme na minimum a za průběžného míchání vaříme 4 minuty. Přilijeme rozmíchaný škrob a za stálého, rychlého míchání (stále plochou metličkou) dále vaříme do částečného zhoustnutí (ještě cca 3 až 4 minuty).

Nyní opatrně přimícháme a dobře rozmícháme pistáciovou hmotou a přidáme mandlový extrakt. Dále na plotně mícháme na velmi nízkém stupni sporáku až do konzistence řídkého krému. Poté odstavíme. Necháme zchladnout na pokojovou teplotu (občas promícháme) a dáme (zakryté alobalem) do lednice dobře vychladit (až na ledničkovou teplotu, to jsou 4 °C).
Doba řádného vychlazení je minimálně cca 5 hodin.

K vymrazené nádobce zmrzlinovače přidáme ostatní součásti (včetně míchací metly), uvedeme do chodu a otvorem pro vkládání surovin vlijeme vychlazenou pistáciovou směs. Stroj necháme pracovat cca 40 minut. Sejmeme vrchní komponenty. Nádobku zakryjeme alobalem (pokud není součástí našeho zmrzlinovače originální víko) a dáme zmrzlinu na několik hodin „dotuhnout“ do mrazáku. Od malého domácího zmrzlinovače nečekejme hotovou tuhou zmrzlinu. Pouze usnadní práci a čas s dlouhodobým častějším promícháváním po dobu domražování.

Nemáme-li k dispozici stroj na výrobu domácí zmrzliny, dobře vychlazenou pistáciovou směs jednoduše vlijeme do namrazené nerezové mísy, zakryjeme alobalem a dáme tuhnout do mrazáku. Doba řádného ztuhnutí zmrzliny je o něco delší a hlavně v počátečních hodinách musíme několikrát směs promíchávat.

Více ztuhlou zmrzlinu před servírováním necháme v pokojové teplotě 10-15 minut povolit. Zmrzlinu můžeme servírovat do misek či zmrzlinových pohárů pomocí kulatých zmrzlinových kleští, různých zakulacených zmrzlinových naběraček nebo jednoduše lžíci (servírovací nástroje průběžně oplachujeme teplou vodou).

Vhodné zdobení pistáciové zmrzliny je čerstvě vyšlehanou šlehačkou a najemno nasekanými pistáciemi.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané