Den před vařením tohoto neobvyklého guláše musíme mít namočené fazole, nejlépe přes noc (zcela ponořené ve vodě). Můžeme použít několik druhů dohromady (bílé, černé, žíhané).
Klobásy oloupeme a spolu s uzeným masem nakrájíme na větší kousky.
Oloupanou cibuli nakrájíme nahrubo (kolečka a půlkolečka).
Oškrábané brambory nakrájíme na kousky (zatím ponecháme ponořené ve vodě, aby nezčernaly).
Česnek zbavený slupky plochou stranou nože rozmáčkneme a nasekáme nadrobno.
Hladkou mouku metličkou smícháme se studenou vodou (záklechtku občas promícháme).
Připravíme si k ruce všechny ostatní ingredience.
Ve větším kastrole nebo hrnci rozpálíme sádlo, na kterém nejprve krátce orestujeme nakrájené klobásy a uzené maso. Přihodíme cibuli, přidáme drcený kmín a společně dále za stálého míchání restujeme. Jakmile cibule začne zlátnout, vmícháme rozvonět česnek (krátce, aby nezhořkl) a přidáme protlak.
Dále několik minut restujeme (sporák již na polovinu). Zarestování průmyslově vyráběného protlaku je důležité, dodává guláši tu správnou barvu a potřebujeme eliminovat jeho syrovou chuť (kvalitní dobře vyrestovaný domácí protlak stačí pouze krátce prohřát). Používáme plochou vařečku, kterou lépe zabráníme přichycování a připalování ingrediencí na dně.
Po cca sedmi minutách restování přisypeme sladkou mletou papriku, krátce promícháme (paprika se nerestuje, zhořkla by) a zalijeme vývarem. Osolíme (nejprve cca 2 lžičky soli), opepříme mletým černým pepřem a přihodíme chilli papričky nebo feferonky (množství dle požadované pikantnosti).
Přidáme scezené fazole, přivedeme k varu a vaříme zaklopené na nižším stupni sporáku za občasné kontroly množství tekutiny a promíchání do změknutí (všech druhů) fazolí. Jako při každém vaření luštěnin je důležité ohlídat bod jejich měknutí! Fazole se vaří cca 2 hodiny (záleží na druhu a doby namočení).
Když jsou fazole měkké, přidáme nakrájené brambory, které vaříme téměř doměkka (cca 15 minut). V této fázi si znovu ohlídáme dostatečný stav tekutiny, která musí mírně probublávat a přistoupíme k zahuštění. Záklechtkou (rozmíchanou moukou ve vodě) pozvolna přihušťujeme guláš do omáčkové konzistence. Je nutné provést závěrečné pomalé provaření (cca 20 minut), přičemž máme možnost finálního dochucení (solí, případně pepřem).
Tento kotlíkový guláš podáváme s krajícem čerstvého chleba.