Pokud bychom se kohokoliv zeptali na nejtypičtější indické koření, zřejmě odpoví kari. Kari však nikde neroste. Je to směs indického (případně thajského) koření, označované někdy také slovem masala. V různých poměrech obsahuje především kardamom, hřebíček, skořici, kurkumu, koriandr, kmín či pepř. Celkem se používá asi 25-40 druhů koření a jeho chuť se může rozvinout od velice jemné až po silně ostrou. Recept na tu „správnou” směs kari koření nemá nikdo. Existuje totiž nesčetně variací na tuto oblíbenou kořenící směs. Vzhledem k pestrému složení obsahuje kari koření velké množství účinných látek. Jedná se např. o vitaminy (ze skupin A, B, C, E nebo K), minerály (vápník, železo, hořčík, draslík apod.) nebo omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
Nebylo jednoduché dostat všechny nejdůležitější suroviny našeho receptu pod jeden krátký název. Zdálo by se jednoduší toto jídlo nazvat prostě „Indicé kuře”. To by bylo pojmenování této úpravy kuřete hodně zavádějící, protože na rozsáhlém území Indie žije více než miliarda lidí mnoha etnických a náboženských skupin, a to se samozřejmě projevuje i v rozmanitosti indické gastronomie (stejně tak, bychom mohli použít název “Thajské kuře”).
Nicméně, evropské pojetí indické (thajské) kuchyně, by jistým způsobem mohl náš recept zastupovat.
Tím spíše, vezmeme-li v potaz sladko-slanou pikantní chuť i suroviny dostupné a používané na obou tak vzdálených kontinentech (drůbež, banány, jablka, kari, chilli, med)…