Pikantní medové kari kuře s banány a jablky

Pokud bychom se kohokoliv zeptali na nejtypičtější indické koření, zřejmě odpoví kari. Kari však nikde neroste. Je to směs indického (případně thajského) koření, označované někdy také slovem masala. V různých poměrech obsahuje především kardamom, hřebíček, skořici, kurkumu, koriandr, kmín či pepř. Celkem se používá asi 25-40 druhů koření a jeho chuť se může rozvinout od velice jemné až po silně ostrou. Recept na tu „správnou” směs kari koření nemá nikdo. Existuje totiž nesčetně variací na tuto oblíbenou kořenící směs. Vzhledem k pestrému složení obsahuje kari koření velké množství účinných látek. Jedná se např. o vitaminy (ze skupin A, B, C, E nebo K), minerály (vápník, železo, hořčík, draslík apod.) nebo omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

Nebylo jednoduché dostat všechny nejdůležitější suroviny našeho receptu pod jeden krátký název. Zdálo by se jednoduší toto jídlo nazvat prostě „Indicé kuře”. To by bylo pojmenování této úpravy kuřete hodně zavádějící, protože na rozsáhlém území Indie žije více než miliarda lidí mnoha etnických a náboženských skupin, a to se samozřejmě projevuje i v rozmanitosti indické gastronomie (stejně tak, bychom mohli použít název “Thajské kuře”).
Nicméně, evropské pojetí indické (thajské) kuchyně, by jistým způsobem mohl náš recept zastupovat.
Tím spíše, vezmeme-li v potaz sladko-slanou pikantní chuť i suroviny dostupné a používané na obou tak vzdálených kontinentech (drůbež, banány, jablka, kari, chilli, med)…

Suroviny:

(4 porce)

  • Kuře středně velké (cca 150g) 1ks
  • Sůl
  • Kari kořen
  • Mleté chilli papričky v oleji
  • Jablka 2ks (kyselejší odrůda je lepší)
  • Banány 2ks
  • Šťáva z jednoho citronu
  • Med
  • Kukuřičný sirup
    (můžeme nahradit též medem)
  • Máslo 1lžíce (oříšek)
  • Voda na podlití

Postup:

Oškrábaná jablka překrájíme na čtvrtiny, zbavíme jadřince a nakrájíme na širší plátky.
Oloupané banány nakrájíme na kolečka
Kousky jablíček a banánů v misce smícháme s lžičkou kari koření a lžící kukuřičného sirupu nebo medu (nesolíme).
Připravíme si glazuru na potírání na finální dopékání. V misce smícháme 2 lžíce medu, 1 lžičku kari koření, citronovou šťávu z jednoho citronu, 1 lžičku mletých chilli papriček v oleji a špetku soli. Vše dobře promícháme.
Troubu předehřejeme na 200 °C.

Kuře očistíme a důkladně omyjeme. Necháme okapat a ze všech stran (i zevnitř) prosolíme. Vnitřek kuřete naplníme větším dílem ovocné směsi (část zatím ponecháme v misce) a otvor spíchneme ocelovými jehlami (na ptáčky) nebo špejlemi. Vložíme do pekáče, ze všech stran potřeme chilli papričkami nakládanými v oleji a velmi lehce (pouze pro barvu) zaprášíme kari kořením. Podlijeme trochou vody, cca ½ cm po dně pekáče (kuře pustí vlastní šťávu). Do pekáče přidáme kousek másla, zakryjeme poklicí (druhým dílem pekáče nebo alobalem) a dáme péci do středu rozpálené trouby. Takto zakryté kuře pečeme bez zbytečného odkrývání, cca jeden a půl hodiny (v závislosti na velikosti kuřete).

Předpečené kuře vyndáme z trouby, přelijeme vznikající šťávou, potřeme částí připravenou medovou glazurou a dále při zachování vysoké teploty pečeme (avšak již za častého kontrolování a přelévání šťávou z pekáče) dalších 20 minut.
Kuře otočíme, potřeme zbytkem glazury a stejným způsobem dopékáme z druhé strany do zlatavé kůžičky (opět cca 20 minut za průběžného přelívání).

Měkké, po kari koření do žluta zbarvené kuře s křupavou kůžičkou vyndáme z pekáče. Do šťávy přidáme odloženou část ovocné směsi, ze stran pekáče seškrábneme tvořící se výpek a pekáč vrátíme do rozpálené trouby k zredukování šťávy tak na 10-15 minut (podle množství tekutiny).
Získáme tak velice kvalitní šťávu k podávání našeho kuřete.

Naporcované pikantní medové kari kuře servírujeme společně s luxusní sladko-slanou šťávičkou doplněnou ovocem z nádivky i pekáče. Vhodná příloha je pouze na nás. Tento recept velmi dobře doplní dušená rýže, vařené brambory v páře nebo třeba bramborová kaše.

My jsme dnes však zvolili trochu netradiční přílohu – kuskus (jedná se o spařenou a do kuliček tvarovanou krupici z pšenice, ječmene nebo prosa, tedy o těstovinu), který se nevaří, ale pouze zalévá vřící vodou (v poměru 1:2), lehce se osolí, promíchá a nechá nabobtnat (po vstřebání veškeré vody je kuskus připraven k podávání).
Domácí přípravu těsta na kuskus najdete v podkapitole domácích polotovarů „Těsta jako polotovary“.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané