Pikantní hovězí zadní maso dušené v páře s bramborami a růžičkovou kapustou

I při přípravě pokrmů v naší domácí kuchyni je důležitá znalost základních technologických postupů. Vařením masa v tekutině (ve vodě na vývar nebo v základu na omáčku) převážnou část hodnotných živin přenášíme do daného produktu. Proto máme kvalitní vývary či hodnotné omáčky. Pokud chceme při tepelné úpravě zachovat co nejvíce výživných látek v mase, máme pouze dvě možnosti. Prudké tepelné zpracování (steaky, řízky a různé minutkové pokrmy), anebo při vaření (dušení) použít páru. U těchto pokrmů veškeré úsilí věnujeme kvalitě připravovaného masa, jeho šťavnatosti a prostoupení daných ingrediencí (to bývá podmíněno dostatečně dlouhým naložením).

U hovězího masa je důležitá volba vhodného šálu. Můžeme použít maso z plece, které je druhově řazeno jako „zadní“ (např. falešnou svíčkovou či loupanou plec se šťavnatou šlachou uprostřed). Nebo dáme přednost masu z kýty (např. velký ořech nebo váleček). Různé části skotu ovlivňují dobu dušení (ale i stáří, druh dobytka, jakožto i správné vyzrání masa). Naším doporučením je, nespoléhat na často zcela zavádějící časy uváděné výrobci parních hrnců.

Doplňkové přílohy vytváříme zvlášť. I když vlastně použitím parního hrnce z větší části najednou…

Suroviny:

(4-5 porcí)

  • Hovězí loupaná plec
    (falešná svíčková, ořech nebo váleček z kýty)
    cca 800g
  • Uzená slanina (špek) 100g
  • Drcené sušené chilli papričky
  • Čerstvě mletý barevný pepř
  • Sůl himalájská (růžová) nebo mořská
  • Olej (řepkový nebo slunečnicový)

 

Na přílohu:

  • Brambory (menší) cca 800g
  • Růžičková kapusta (i mražená)
    cca 600g
  • Domácí tatarka
    (nebo jinak ochucená majonéza)

Postup:

Slaninu (špek) nakrájíme na silnější hranolky (k prošpikování masa).
Maso omyjeme pod tekoucí vodou, odblaníme a překrojíme na dva díly. Ze všech stran dobře prosolíme himalájskou nebo mořskou solí (sůl rukama vetřeme do masa) a opepříme čerstvě mletým barevným pepřem. V drcených chilli papričkách obalíme hranolky slaniny, kterými po směru vlákna za pomoci vpichu tenkým ostrým nožem maso prošpikujeme. Špikované hovězí ještě obalíme v chilli a potřeme olejem. Kusy masa zabalíme do alobalu (každý zvlášť) tak, aby spoje alobalu byly nahoře (aby při dušení nevytékala šťáva).
Takto jednoduše naložené hovězí necháme v chladu odležet 2-3 dny.

Brambory oškrábeme, větší překrojíme a prozatím ponecháme ponořené ve vodě (aby nezčernaly).
Mražené kapustičky předem nerozmrazujeme.
Do parního hrnce vlijeme maximální množství vody a připravíme si všechny tři parní nástavce.

Do prvního parního koše (mísy) vložíme naložené maso zabalené v alobalu a zaklopíme. Časovač nařídíme na delší dobu, dušení hovězího trvá přibližně 2 hodiny (záleží na stáří a druhu dobytka i na správném vyzrání masa). Při delším vaření v parním hrnci je důležité kontrolovat hladinu vody a dle potřeby horkou vodu dolévat.
Po hodině a půl přidáme nad maso nástavec s oškrábanými a osolenými bramborami.
Nad brambory umístíme třetí misku s kapustičkami a opět přiklopíme.
Uvaření brambor a mražené růžičkové kapusty trvá shodně cca 30 minut (čerstvé kapustičky o pár minut méně). Před odebráním jednotlivých nástavců z páry zkontrolujeme měkkost surovin, dle potřeby přidáme čas potřebný ke změknutí potravin (např. maso je potřeba ponechat v parní lázni déle).

Před podáváním maso krájíme na širší plátky (přes vlákno). Porce hovězího lehce přeléváme přírodní šťávou uvolněnou z masa do alobalu.
Podáváme společně s vařenými bramborami a růžičkovou kapustou.
Velmi vhodným doplňkem tohoto pokrmu je tatarská omáčka či jinak dochucená domácí majonéza (recepty v kapitole „Domácí polotovary“).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané