Pfeffer steak z hovězí svíčkové

V českých zemích je k tomuto světovému steakovému fenoménu nejvíce přiřazován název „Pfeffer steak“, který pochází z německého Pfeffer – pepř, ale dobře známe i název používaný v anglicky mluvících zemích „Pepper steak“. Obecné pojmenování určuje hlavní ingredienci tohoto skvělého pokrmu, ale nezmiňuje druh zvířete a hlavně část masa, ze kterého je pfeffer připravován. Proto přidáváme do názvu ještě toto označení – z hovězí svíčkové.

Existuje vícero možností příprav této speciality odlišujících se nejen druhem masa a pepře, ale i samotnou úpravou. Známý je třeba Pfeffer steak přímo obalovaný v několika druzích drceného pepře ke kterému se pepřová omáčka může, ale také nemusí podávat. V našem receptu předkládáme steak připravovaný na anglický způsob a smetanovou omáčku z nakládaného zeleného pepře, která je přímo součástí tohoto jídla, i když se samozřejmě připravuje odděleně od masa.
A právě proto k zhotovení luxusní omáčky využíváme i náš domácí polotovar – demi glace…

Suroviny:

(2 porce)

  • Hovězí svíčková
    2 plátky po cca 200g (ze střední části)
  • Sůl
    (nejlépe himálajská nebo mořská čerstvě mletá)
  • Pepř barevný čerstvě mletý
  • Demi glace 1 kostka
    (recept v kap. „Domácí polotovary“)
  • Zelený pepř ve slaném nálevu
    cca 2 lžíce (včetně nálevu)
  • Voda
  • Smetana (min. 31%) cca 100g
  • Čerstvě nasekané bylinky
    k podávání
    (hladkolistá petržel, kudrnka, pažitka apod.)

Postup:

Ze střední části odblaněné svíčkové uřízneme dva steaky přibližně 3-4 cm široké o váze cca 200 gramů. Pokud používáme steaky rozmrazené, tak je již neoplachujeme, pouze osušíme papírovou utěrkou.
Steaky v žádném případě nenaklepáváme (palička k masu z hovězí svíčkové nikdy nepatří), pouze prsty lehce namáčkneme.

Maso z obou stran posolíme (himálajská nebo mořská čerstvě mletá sůl je nejvhodnější) a opepříme čerstvě mletým barevným pepřem. Steaky vložíme do menší vhodné nádoby a zalijeme olejem tak, aby byly zcela ponořené. Zakryjeme (víčkem, potravinářskou folií nebo alobalem) a necháme v chladu odležet (12-24 hodin), aby sůl pronikla do masa (vysušení masa brání olej).

Po dně malé pánve rozpálíme čerstvý olej (sporák na vyšší stupeň). Vložíme steaky (mírně odkapané od oleje z naložení), které necháme opékat z první strany 3 minuty (masem na pánvi nepohybujeme). Steaky otočíme a stejně prudce opečeme 2 minuty i z druhé strany. Opečené bifteky přendáme na připravený alobal a rychle zabalíme. Zabalené steaky necháme na teplém místě odpočinout 8-10 minut. Maso uvnitř dojde do krásně růžové barvy. To je anglický způsob úpravy steaků.

Na pánev (sporák ztlumíme na nízký stupeň), do výpeku ze steaků dáme kostičku domácího demi glace, zakápneme trochou vody, přidáme kuličky nakládaného zeleného pepře i s trochou nálevu, dochutíme špetkou barevného mletého pepře, prohřejeme a postupně, za stálého míchání přidáváme smetanu do světle hnědé až béžové barvy omáčky. Omáčku zredukujeme do hustší konzistence k podávání, odstavíme z plotny a do omáčky vložíme na minutku prohřát odpočinuté steaky

Pfeffer steak servírujeme přelitý smetanovou omáčkou s kuličkami zeleného pepře.
Zdobíme čerstvými nasekanými bylinkami.

Brambory vařené v páře nebo v různé jiné úpravě se zdají být nejvhodnější přílohou. Recepty na vhodné bramborové přílohy najdete v kapitole „Přílohy“.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané