Pesto z medvědího česneku

Medvědí česnek (Allium ursinum) je vytrvalá léčivá bylina s podzemní 4-6 cm dlouhou cibulí. Sbírají se však především listy. Obrovský obsah vitamínu C, který je v medvědím česneku obsažen, jakož i detoxikační účinky, nejlépe zachováme konzumací za syrova, nebo přidáním do pokrmu až v samém závěru tepelné úpravy.
Charakteristická česneková vůně medvědího česneku (lidově též lesní česnek) si nezadá s česnekem setým, jeho chuť je však výrazně jemnější. Listy medvědího česneku si můžeme nasbírat v našich lesích od konce února (v teplejších letech), někdy až do konce června, zejména ve vlhčích, spíše stinných místech (např. u potoků), kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty.
Od záměny s jedovatou konvalinkou nás spolehlivě ochrání specifická česneková vůně v prstech z promnutých listů.

Listy medvědího česneku (pravého či ukrajinského) v chladu vydrží poměrně dlouho, pro delší uskladnění můžeme tuto výjimečnou léčivou bylinu zamrazit, nebo upravit do podoby pesta, například s jádry piniových, vlašských či kešu ořechů…

Suroviny:

(cca 250 ml pesta)

  • Listy medvědího česneku
    3 velké hrsti
  • Jádra kešu (piniových, vlašských)
    ořechů 1 hrst (30g)
  • Sůl jemně namletá
    (např. mořská, himálajská) 1 lžička
  • Pepř barevný (čerstvě mletý)
    cca 3 špetky
  • Olej slunečnicový 1dl

Postup:

O tom, že nejlepší příprava pesta je poctivé nadrcení v hmoždíři není pochyb. Avšak například absence dostatečně velkého hmoždíře či pouhá pohodlnost nás donutí využít kuchyňskou techniku. Na přípravu pesta stačí například tyčový mixér s příslušnou nádobou.

Listy medvědího česneku opláchneme pod studenou tekoucí vodou (např. v cedníku), necháme dobře oschnout a natrháme.
Ve větším hmoždíři (nebo v nádobě k tyčovému mixéru) nejprve najemno nadrtíme jádra ořechů. Přidáme natrhané listy medvědího česneku, osolíme, opepříme, zalijeme olejem a znovu rozdrtíme do podoby pesta. Pokud používáme tyčový mixér, tak mixujeme na nižší stupeň pouze po dobu nezbytně nutnou pro vytvoření pestové konzistence. Dlouhé mixování bylinkám neprozpívá!

Pesto z listů medvědího česneku je skvělý domácí polotovar, který pro trochu delší uchování uzavřeme do sklenice a skladujeme v chladu a temnu. V sezoně růstu medvědího česneku často pesto připravujeme k okamžitému použití. Výborně se hodí k marinování masa (např. s přidáním pár kapek citronové šťávy), jako přísada do omáček, gulášů, polévek, na pizzu, do těstovin (třeba s přidáním kvalitního nastrouhaného tvrdého sýra), zkrátka všude tam, kde využijeme typickou česnekovou vůni s jemnější chutí oproti klasickému česneku setému…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané