Pečený králík s kořenovou zeleninou a bílým vínem

Maso pečené společně s kořenovou zeleninou není žádnou novinkou. Naopak, kombinaci kořenové zeleniny s různými druhy mas můžeme považovat za klasiku staročeské kuchyně. Velice často se však použití kořenové zeleniny promítá v receptech do stylu svíčkové a v našich kuchyních by tak mohlo být „přesvíčkováno“. I když velice ctíme „Svíčkovou na smetaně“, jakožto i její různé variace, následující recept ji ani zdánlivě nepřipomíná. Kořenová zelenina při přípravě našeho králíka zdaleka neplní pouze funkci na základ zmíněné české speciality, ale slouží též jako součást přílohy pokrmu, který opravdu není omáčkou.

V tomto receptu využíváme chuť kořenové zeleniny v kombinaci s vínem. Na vlastní dochucení králíka nepoužíváme kořenící směsi kupované v pytlíčkách, ale koření věnujeme trochu více péče nadrcením v hmoždíři. To se vždy odrazí v každém pokrmu, i při pečení králíka vcelku.
Jídlo jistě ocení ti, kdo nemusí česnek, protože při této úpravě králíka není použit ani stroužek.

Při pečení používáme trik s namočeným a namačkaným pečícím papírem, sloužící k minimalizaci vysoušení masa v troubě. Velmi vhodnou přílohou ke králíkovi pečeném na kořenové zelenině jsou brambory. Není žádný důvod je nezakomponovat přímo do receptu a péci v jednom pekáči s ušákem, konec konců jsou také kořenovou zeleninou…

Suroviny:

(5 porcí)

  • Celý králík (bez hlavy a drobů)
  • Mrkev cca 400g (v očištěném stavu)
  • Petržel + celer dohromady cca 400g
    (v očištěném stavu)
  • Řapíkatý celer 2 stonky (nemusí být)
  • Pepř černý celý cca 2 lžičky
  • Jalovec sušený cca 2 lžičky
  • Bobkový list 3ks
  • Tymián čerstvý 1 snítka
  • Slanina (špek) 150g
  • Sádlo 1 lžíce
  • Víno bílé suché 1,5dl
  • Brambory cca 1kg

Postup:

V hmoždíři nadrtíme najemno kuličky pepře (2 lžičky), jalovce (1 lžička) a sušené bobkové lístky (3 středně velké).
Očištěnou (oškrábanou) kořenovou zeleninu nakrájíme na různě velké kousky.
Stonky řapíkatého celeru nakrájíme na plátky.
Uzenou slaninu (špek) nakrájíme na větší kostičky či hranolky.
Brambory oškrábeme a překrájíme na větší kousky (malé ponecháme v celku), zatím ponecháme ponořené ve vodě (aby nezešedly).
Králíka omyjeme pod tekoucí vodou a necháme odkapat. Ze všech stran (i zevnitř) dobře prosolíme a okořeníme čerstvě nadrcenou směsí z hmoždíře.
Troubu rozpálíme na 160 °C.

V kastrole nebo pánvi s vyšším okrajem rozpálíme malé množství sádla (sporák naplno) a vhodíme na minutku pouze zesklovatět (za stálého míchání) slaninu. Přidáme orestovat kousky kořenové zeleniny včetně řapíkatého celeru (kromě brambor), přihodíme druhou lžičku kuliček jalovce. Restujeme za průběžného míchání ještě cca 15 minut a přendáme do pekáče.

Vložíme osoleného a okořeněného králíka, podlijeme trochou vína, přiklopíme a dáme na 10 minut prohřát do středu předehřáté trouby. Poté maso zakryjeme namočeným a promačkaným pečícím papírem a utěsníme poklicí nebo druhým dílem pekáče (v nouzi k zakrytí můžeme použít alobal).
Takto zakryté pečeme nejprve cca hodinu (většího králíka z domácího chovu samozřejmě o něco déle).
Poté odklopíme, vyjmeme pečící papír, přidáme do pekáče brambory. Dále pečeme nezakryté dvakrát 25 minut při otočení králíka. Průběžně kontrolujeme menší množství odpařující se tekutiny v pekáči, kterou maso i brambory přeléváme.

Výsledkem je dokonale měkoučký (na povrchu opečený) králík, měkká kořenová zelenina včetně hotových brambor a menší množství vinné šťávičky. Právě měkkost brambor je posledním ukazatelem k vyndání pekáče z trouby.

Při porcování králíka pečeného vcelku bereme zřetel na velikost jednotlivých porcí. To znamená oddělení samostatných stehen (dostatečně velké porce). Menší přední běhy odřezáváme i s kouskem hřbetu. Zbylá větší část hřbetu je též jednou slušnou porcí (viz. naše hlavní foto).

Při servírování králíka pečeného na kořenové zelenině jednotlivé porce doplňujeme veškerou zeleninou (včetně brambor) a vynikající šťávy z pekáče navinulé chuti…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané