Průmyslově uzené maso je velmi rozdílné kvality a způsob průmyslového uzení je zcela odlišný od postupů při klasickém uzení. Má na rozdíl od domácích udíren za účel výrobky pouze vybarvit, ochutit a aromatizovat. O různém podvodném přidávání náhražek (např. vody s polyfosfáty, zvýrazňovači chuti a dalšími éčky) se raději nebudeme ani zmiňovat, to bychom si uzené nemohli v běžném obchodě koupit vůbec.
Na maso se při průmyslovém uzení aplikuje tzv. tekutý udírenský kouř, doba skutečného uzení je pak příliš krátká. Výhoda tohoto uzení spočívá v tom, že takto upravené maso neobsahuje karcinogeny, které při běžném uzení v kouři vznikají. Nevýhodou je mdlá chuť a velmi nedostatečné prouzení, které mohlo nahradit další tepelnou úpravu. A právě proto musíme tyto výrobky vždy s patřičným dochucením ještě dále tepelně upravovat (není to jako maso, předem naložené v soli a dalších ingrediencích, vytáhnout z domácí udírny a zakrojit). U uzené drůbeže toto pravidlo platí dvojnásob.
Ajvar je velmi hustá papriková omáčka, neboli dip či čalamáda, kterou si můžeme předem připravit a uskladnit jako výborný domácí polotovar.
Potom stačí sáhnout do spíže nebo ledničky a ajvar použít k originálnímu receptu, třeba na pečená uzená kuřecí stehna…