Pečené kuře po selsku

Výborná chuť, jemné a málo kalorické maso a obvykle jednoduchá příprava. To jsou hlavní přednosti pečeného kuřete u českých a moravských hospodyněk a kuchtíků, jakožto i strávníků, tak oblíbeného pokrmu. Pečení kuřátka nám dává volnou ruku pro obrovské množství variant a využití kuchařské fantazie. Nebo se můžeme soustředit na osvědčené recepty, třeba na ty z klasické české kuchyně. Jedním z nich je „pečené kuře po selsku“.

Cibule je základem receptů na pečené maso „po selsku“. Dochucení masa je velmi jednoduché, pouze sůl, kmín a česnek (u kuřete si můžeme dovolit bylinkovou kořenící směs).

Doma pečené maso (v tomto případě kuře) na selský způsob znamená vždy pokrm s vypečenou cibulkou a sosem z pekáče bez nastavení a zahuštění. Cibulový základ (doplněný drůbežím vývarem, případně pivem) s pečeným kuřetem však přímo vybízí k zhotovení drůbeží šťávy do zásoby (zamrazení) k dalšímu použití. To je však další recept s větším množstvím cibule (v kapitole domácí polotovary)…

Suroviny:

(4 porce)

  • Kuře celé cca 1,4kg
  • Cibule 2 velké
  • Drůbeží vývar cca 0,3d
  • Pivo světlé cca 0,2dl
  • Máslo
    (pod kůžičku kuřete a na vymazání pekáče)
  • Česnek 4 středně velké stroužky
  • Sůl
  • Směs koření na pečené kuře
  • Kmín celý

Postup:

Oloupanou cibuli nakrájíme nahrubo (na tenká půlkolečka).
Oloupané stroužky česneku nakrájíme na tenká kolečka, polovinu odložíme na později a polovinu utřeme (plochou stranou širšího nože) s půl lžičkou soli.
Troubu rozpálíme na 200 °C.

Kuře důkladně omyjeme (i zevnitř). Můžeme využít i droby, jsou-li součástí kuřete. Z křídel odřízneme poslední část (nevyhazujeme). Na několika místech (za stehny, na zádech) úzkým nožem prořízneme kůži. Pod kůži vsuneme hranolky ztuhlého másla (to zajistí lepší chuť a větší šťavnatost masa). Kuře dobře osolíme (i zevnitř), potřeme utřeným česnekem, posypeme směsí koření na pečené kuře a okmínujeme.

Pekáč (vhodný i k použití na sporáku) vymažeme máslem. Na dno dáme nakrájenou cibuli, na cibuli vložíme ochucené kuře. Do pekáče přidáme i odříznuté díly křídel, případně droby (vhodný je např. krk) pro lepší chuť výpeku. Kuře podlijeme vývarem a pivem a dáme (nezakryté) péci do středu předehřáté trouby. Doba pečení kuřete doměkka je při této teplotě přibližně 90-120 minut (podle velikosti). Po půl hodinkách (ke konci pečení častěji) kuře přeléváme vznikající šťávou. Po hodině kuře otočíme, přidáme odložené plátky česneku a dopékáme kůžičku dozlatova i z druhé strany. Při dopékání seškrabáváme přichytávající se výpek ze stran pekáče do šťávy a zároveň kontrolujeme dostatečné množství tekutiny (dle potřeby můžeme dolévat vývarem či pivem).

Měkké kuře vyndáme z pekáče a ostrým nožem naporcujeme. Je-li potřeba, přendáme pekáč s cibulovým výpekem na sporák a přebytečnou tekutinu za občasného zamíchání necháme zredukovat tak, abychom měli vypečenou cibulku a přiměřené množství sosu k podávání.

Při servírování porce pečeného kuřete po selsku doplňujeme výpekem s cibulkou.
Vhodnou přílohou jsou vařené brambory, bramborová kaše či zeleninové pyré. Selské kuře můžeme podávat klidně i s bramborovým knedlíkem a zelím…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané