Postup na pečená králičí stehna:
Králičí stehna opláchneme studenou vodou a osušíme. Z obou stran prosolíme (nejlépe hrubozrnnou solí z mlýnku), popepříme čerstvě mletým barevným pepřem a odložíme stranou.
Oloupanou cibuli nakrájíme na půlkolečka.
Polovinu oloupaného česneku nakrájíme na tenká kolečka.
Část slaniny a špeku upravíme na hranolky cca 5cm dlouhé a 1cm široké ke špikování, zbytek nakrájíme na kostky.
Troubu předehřejme na 160 °C.
Tenkým, ostrým nožem zařízneme do masité části stehna otvor potřebný k prošpikování. Vsuneme hranolky špeku a slaniny (tři do každého stehna).
Takto prošpikovaná stehna krátce zprudka orestujeme na pánvi se sádlem a dáme stranou. Z obou stran potřeme částí prolisovaného česneku.
Do rozpáleného výpeku dáme kostičky slaniny a špeku, minutu restujeme, přidáme cibuli a opět restujeme dosklovata.
Orestovanou cibulovou směs se slaninou přendáme do pekáče, vložíme stehna, plátky česneku a podlijeme vývarem (cca 1 a ½ cm). Dáme zahřát do předehřáté trouby na 10 minut. Poté maso zakryjeme namočeným a promačkaným pečícím papírem a utěsníme poklicí nebo druhým dílem pekáče (v nouzi utěsníme alobalem).
Pečeme nejprve cca 1 hodinu s občasným přelíváním. Dále pečeme odklopené a bez papíru dvakrát 25 minut při otočení stehen. Průběžně kontrolujeme množství tekutiny v pekáči. Podle potřeby přidáme vývar nebo naopak odebereme (na cca 1cm po dně pekáče).
Králíka podáváme přelitého zbylým silným výpekem bez jakéhokoli zahušťování.
Postup na škvarkové drbáky:
Do velkého hrnce nebo kastrolu dáme vařit osolenou vodu (dbáme základního pravidla při vaření knedlíků – voda čeká na knedlíky, nikoli obráceně).
Oškrábané brambory nastrouháme do mísy (nevymačkáváme) a přidáme na kostičky nakrájené rohlíky. Osolíme, přidáme vejce, namleté škvarky a pomalu, řádně promícháme (dáváme si načas z důvodu nasáknutí žemle).
Rukama tvarujeme kulaté knedlíky (průměr cca 10cm), které se snažíme co nejvíce utemovat a rovnou vkládáme do připravené vroucí vody.
Vaříme cca 20 minut. Asi v polovině vaření knedlíky opatrně (protože jsou křehké) otočíme. Uvařené drbáky vyjmeme (třeba cedníčkem) a necháme zcela zchladnout (ztuhnout).
Před podáváním znovu ohříváme.
Postup na smetanový špenát:
Do vroucí osolené vody dáme na cca 2-3 minuty spařit listy špenátu (listy baby špenátu samozřejmě kratší dobu). Scedíme přes síto a dáme schladit do připravené ledové vody (z důvodu zachování svěží zelené barvy), znovu scedíme a necháme odkapat.
V hrnci nebo kastrolu na rozehřátém (nerozpalujeme zcela na maximum) oleji (másle nebo sádle) zpěníme nadrobno pokrájenou cibuli.
Vložíme listy špenátu, prolisovaný česnek, přilijeme smetanu, osolíme a opepříme. Smetanu necháme za stálého míchání zredukovat na minimum a odstavíme.
Tímto máme špenát hotový bez žádného přidávání jíšky či mouky. Smetana nám špenát dostatečně zahustila.