Pečená vepřová žebra (bůček) v pikantní marinádě s medem

Tento recept je ukázkou, proč není nad domácí přípravou pokrmů. Dát si pečená žebra v restauraci je loterie (loterie je podvod na lidi a nemám ji rád). Nabízená gramáž = kosti s málem masa, nedobrá marináda, nedopečenost nebo naopak připálenost. Není snad potřeba uvádět více důvodů, proč si tuto výtečnou českou specialitu připravovat zásadně v domácím prostředí.

Žebra jsou součástí bůčku. Při přípravě pokrmu, který nazýváme „žebry“, nejde o to péci kosti, ale maso s kostí. Tohoto základního faktoru však řezníci nedbají. Zakoupení vhodných vepřových masitých žeber je téměř nemožné! Proto musíme koupit celý bok s kostí a žebra si sami seříznout i s nutnou vrstvou masa. To je daný a jasný předpoklad k jakémukoli receptu nazývajícího se „pečenými či grilovanými žebry“. Zbylou část bůčku můžeme využít k jiné kuchyňské úpravě nebo je jednoduše marinovat a upéci společně se žebry.

Máme-li kvalitní masitá žebra, můžeme přistoupit k druhému důležitému kroku, a tím je zhotovení marinády, která určuje chuťový výraz tohoto pokrmu. Receptů na marinády je celá řada. Marináda by měla být vždy výrazné chuti. Mnohdy se neobejdeme bez přidání průmyslových ingrediencí, jako je sójová či worcestrová omáčka. Ty jsou však v marinádě zastoupeny pouze po lžičkách. Kečup (pokud nemáme doma vyrobený) nepřichází do jakékoli marinády v úvahu (máme přeci domácí rajčatový protlak nebo pyré). Chuť marinády (tím celé pečeně) ladíme raději kořením, bylinkami nebo (jako v našem receptu) medem.

Správné upečení žeber je velmi důležité finále. Pečeme vždy na mírnějším stupni a dostatečně dlouho.
Pečení má také dvě základní fáze. Delší doba pečení v zakrytém pekáči zaručí měkkost masa, odkrytím získáváme kůrčičku a vypečenou šťávičku…

Suroviny:

(velký pekáč žeber a bůčku)

  • Vepřový bok s kostí (vyšší a libovější)
    cca 3-4kg
  • Marináda
  • Voda na podlití

 

Na marinádu:

  • Rajský protlak cca 140g
    (recept v kap, „Domácí polotovary”)
  • Olej slunečnicový (řepkový) 5 lžic
  • Česnek cca 8 větších stroužků
  • Hořčice plnotučná 2 lžíce
  • Worcestrová omáčka 1 lžíce
  • Sójová omáčka 1 lžíce
  • Sůl cca 3 lžičky
  • Kmín drcený 2 lžičky
  • Med 1 lžíce
  • Citronová šťáva 2 lžíce
  • Mleté (drcené) chilli papričky
  • Ledový salát k podávání

Postup:

Oloupané stroužky česneku utřeme plochou stranou nože se solí a připravíme marinádu.

V míse promícháme utřený česnek s rajčatovým protlakem, olejem, hořčicí a citronovou šťávou. Dochutíme solí, drceným kmínem, sójovou a worcestrovou omáčkou. Přimícháme lžíci medu, pikantnost dodáme dle chuti mletými (drcenými) chilli papričkami.

Vyšší vepřový bok s kostí (opláchnutý a papírovou utěrkou osušený) seřízneme ostrým dlouhým nožem od kosti tak, abychom u kostí zanechali alespoň 2cm masa. Vzniklá „žebra“ dle potřeby (i s přihlédnutím na délku) oddělíme podél kostí na menší díly (2-3 kosti).

Část seříznutého bůčku zpracujeme v jiné kuchyňské úpravě, část můžeme využít ke společnému marinování a pečení se žebry. Kůži z bůčku neodřezáváme, ale prořízneme do mřížky (cca po 2 cm).

Žebra i bok dáme do dostatečně velkého pekáče a důkladně promícháme s marinádou (u boku marinádu vetřeme i do naříznuté kůže). Zakryté necháme v chladu (za občasného obrácení a promíchání v marinádě) marinovat několik hodin (nejlépe 1-2 dny).

Troubu předehřejeme na 175 °C.

V marinádě, dostatečně proleželá žebra a bůček (kůží nejprve dolů), podlijeme vodou (cca 1cm po dně pekáče), zakryjeme poklicí nebo alobalem a dáme péci nejprve na jednu hodinu. Žebra i bok otočíme, opět přiklopíme a pečeme další půl hodinu.
Maso znovu otočíme a již nezakryté pečeme za občasného přelití vytvářející se šťávou další půlhodinu.
Maso naposledy otočíme a na několik posledních minut pro dopečení zlatavé kůrčičky (hlavně kůže na boku, která je nyní nahoře), zvýšíme výkon trouby na maximum.
Takto pomalu pečená žebra půjdou krásně od kosti a bůček bude měkounký!

Pečená vepřová žebra podáváme s výborným výpekem z marinády (třeba na listech ledového salátu).
Nejvhodnější přílohou je čerstvý chléb, vhodný k namáčení do šťávy. K bůčku krájeném na širší plátky se skvěle hodí i vařené brambory v páře, které výborně doplňuje výpek z marinády. Tento pokrm můžeme doplnit vhodným zeleninovým salátem.
Marinovaný pečený bůček je zastudena výborný na chléb, třeba k večeři či jako náplň bagety ke svačině.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané