Paštika z kachních jater s ořechy a brusinkami

Když se řekne paštika, většině z nás se vybaví konzerva v regálu nějakého obchodu nebo krájená paštika v oddělení lahůdek v supermarketu.

Ano, příprava domácí paštiky je trochu náročnější a vyžaduje čas. U nás je však vaření koníčkem a zábavou, tak proč si nedat trochu práce s přípravou luxusního předkrmu ve formě krájené domácí paštiky.

Správně „vymazlená“ domácí paštika může být chloubou našich kulinářských schopností nebo také totální propadák. Je důležité si ji vyzkoušet a teprve osvědčený recept prezentovat. Ač se nám nabízejí paštiky z různých druhů jater a s přidáním různých ingrediencí, paštika by měla být vždy jemná a lahodná a to i v případě, rozhodneme-li se v paštice zachovat viditelnou strukturu použitých surovin.

Zmíněnou rustikální strukturu paštiky docílíme nejen částí nemletých, nýbrž pokrájených jatýrek, ale i přidáním pouze nahrubo nasekaných vlašských ořechů. Vlašskými ořechy vnášíme do pokrmu typickou příjemně nahořklou chuť, kterou vyrovnáváme sladkým portským vínem a říznými kompotovanými brusinkami. I proto zcela vynecháváme přidávání koňaku či brandy, které se často u tohoto druhu paštiky používají.

Zavařované brusinky bývají součástí mnoha paštik, ať již jako ingredience zakomponovaná v samotném pokrmu nebo jako doplněk při podávání. Vynikající alternativou k brusinkám může být červený rybíz. Rybíz zavařený ve formě hustého kompotu si se svojí chutí nezadá s brusinkami. A tak darovaná sklenička tohoto domácího polotovaru od mojí maminky naši paštiku skvěle doplnila…

Suroviny:

(na jednu větší formu)

  • Kachní játra 800g
  • Vepřová plec 200g
  • Mléko na naložení
  • Portské víno cca 3dl
  • Bobkový list 4 lístky
  • Nové koření cca 10 kuliček
  • Pepř černý celý cca 15 kuliček
  • Tymián (možno nahradit rozmarýnem)
    2 větvičky
  • Sůl
  • Pepř čerstvě mletý
    černý nebo barevn
  • Česnek 1 větší stroužek
  • Sádlo 2 lžíce
  • Slanina 50g
  • Máslo 250 g
  • Uzená kladenská pečeně
    (anglická slanina nebo jiné uzené na plátky krájené)
    cca 300g
  • Vlašské ořechy cca 50g
  • Brusinky zavařované 1lžíce
    + k podávání
    (v našem případě „rybíz jako brusinky“
  • Pórek, jarní cibulka, pažitka apod.
    k podávání

Postup:

Kachní játra důkladně omyjeme, očistíme a odblaníme.
Dáme do mísy a zalijeme mlékem (zcela ponořené). Takto naložená játra necháme v chladu nejméně 4 hodiny, nejlépe přes noc. Játra do mléka vypustí všechnu přebytečnou krev a zbaví se tak nečistot a škodlivin, též zkřehnou a jejich chuť bude jemnější. Je to vlastně první a zásadní krok při přípravě dobré játrové paštiky.

Druhý den jatýrka znovu propláchneme a v míse zalijeme portským vínem. Přidáme bobkový list, snítky tymiánu, kuličky nového koření a celého pepře. Do marinády k játrům přidáme na kostky nakrájenou vepřovou plec. Necháme v lednici marinovat (občas promícháme) do druhého dne. Delší doba marinování je důležitá, aby játra a maso řádně vstřebala chuť portského a koření.

Takto marinovaná játra a maso již neproplachujeme, pouze papírovou utěrkou osušíme (plec oddělíme). Čtvrtinu jatýrek nakrájíme na menší kostičky.
Slaninu nakrájíme na hranolky široké asi půl centimetru a dlouhé cca 4 cm.
Jádra vlašských ořechů nasekáme na větší kousky.
Česnek oloupeme k namletí.
Do předehřáté trouby na 140 °C umístíme pekáč (do kterého se vejde forma) s vodou na vodní lázeň.

Na pánvi v rozpáleném sádle velice krátce (pouze pár proníchnutí) orestujeme nejprve slaninu, přidáme nakrájená játra, osolíme a opepříme. Za stálého míchání restujeme cca 5 minut, odstavíme a necháme zcela vychladnout.

Vepřovou plec umeleme, v druhé pánvi na sádle krátce orestujeme (opět osolíme, opepříme) a necháme zcela vychladnout.

Vyčistíme mlýnek a do větší mísy nameleme ztuhlé máslo, jeden oloupaný stroužek česneku a zbytek syrových jater. Přidáme mletou orestovanou vepřovou plec a promícháme. Vzniklou fáš opepříme a dostatečně osolíme. Játra vstřebávají hodně soli a brusinky ji ještě srazí. Nezbývá nežli při promíchávání ochutnat, soli je potřeba několik lžiček.
Vmícháme orestovanou slaninu s játry, nahrubo nasekaná jádra vlašských ořechů a nakonec dvě lžíce brusinek. Vzhledem k dostatečně dlouhému marinování není již potřeba přidávat další portské. I koření se v marinádě rozleží a vnikne do jater (protože jej tepelně neupravujeme, používáme větší množství).
V případě přidání brandy či koňaku dosáhneme větší říznosti paštiky, ale na úkor jemnosti a lahodnosti (max. 4cl), v tomto receptu zcela vynecháváme (hodí se spíše do zvěřinových paštik).

Formu vyložíme fólií a na všechny strany poklademe krájenou kladenskou pečínku. Naplníme paštikovou fáší. Naplněnou formou několikrát bouchneme o stůl, abychom sklepáváním z paštiky dostali vzduchové bubliny a hmota byla řádně upěchovaná. Svrchu ještě uzavřeme kladenkou.

Pečeme pozvolna v troubě ve vodní lázni na 140 °C cca hodinu a půl.
Hotovou paštiku necháme ve formě vychladnout a poté řádně vychladíme.
Díky vyložení formy fólií se nám podaří paštiku krásně vyklopit.

Paštiku podáváme nakrájenou na plátky s pečivem (např. doma upečeným bílým chlebem) ozdobenou pažitkou nebo najemno nakrájenou jarní cibulkou či pórkem. Měla by mít krásnou mozaiku z kousků jater a slaniny.
Přidané brusinky při servírování chuť paštiky ještě umocní.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané