Novoroční ovarové koleno

Na Silvestra po půlnoci, tedy vlastně v prvních minutách Nového roku, je v českých zemích dobrým zvykem podávat ovarové koleno. Má to svůj význam. Žaludek je při konzumaci alkoholu potřeba trochu promastit a teplé jídlo se po přívalu chlebíčků a jednohubek také hodí.

Tlakový hrnec (tzv. papiňák) je v tomto případě neocenitelný pomocník v každé domácnosti a kolínko tak stačí dát vařit hodinu před koncem odcházejícího roku.
Náš recept píšeme se zohledněním klasického malého papiňáku, nacházejícího se ve většině domácností. Tlakové hrnce jsou i většího obsahu, kde můžeme kolena vařit najednou dvě. Pokud „tlakáč“ nemáme, od přípravy novoročního ovarového kolena se nenecháme odradit. Jen začneme s přípravou dříve. To se týká hlavně při úpravě zakoupených nevhodně velkých zadních kolen, nabízených zvláště v supermarketech (kolena kolem dvou a více kil nejsou k tomuto receptu příliš vhodná).

Cibule a divoké koření je naprostou klasikou při přípravě ovarového kolena. Veškeré jiné experimenty, např. s přidáním kořenové zeleniny či výrazně voňavých bylinek, vždy selhaly (kromě řapíkatého celeru, celerové natě nebo libečku)…

Suroviny:

  • Vepřové koleno (přední i zadní)
    cca 1,4kg
  • Cibule 2 středně velké
  • Sůl 1 lžička
  • Pepř černý celý 1 lžička
  • Nové koření cca 6 kuliček
  • Bobkový list 3 větší
  • Česnek 1 větší stroužek
  • Řapíkatý celer 2 řapíky
  • Celerová nať nebo libeček
  • Voda

Postup:

Pokud připravujeme ovarové koleno v klasickém hrnci, počítejme s daleko delším časem vaření (za průběžného dolívání vroucí vody), než při využití tlakového hrnce. Obojí má své pro i proti. Při klasickém vaření máme možnost kontrolovat konečnou, dostatečnou měkkost kolena a máme daleko větší množství vývaru. Papiňák během vaření nemáme možnost jen tak lehce otevřít, takže musíme předem znát čas vaření (nebo jej s ohledem na velikost kolena alespoň správně odhadnout). Vývaru máme daleko méně, zato více koncentrovaného.

Vepřové koleno nejprve zbavíme zbývajících štětin (vždy se více či méně najdou). Osvědčený rychlý a účinný pomocník k odstranění zbývajících štětin je oheň, takže štětiny prostě za pomoci hořící špejle, svíčky nebo přímo zapalovače opálíme. Koleno důkladně pod tekoucí vodou opláchneme. Vložíme do tlakového hrnce, přidáme překrojené řapíky celeru a několik stonků celerové natě, či libečku. Osolíme (1 lžička), přihodíme divoké koření (kuličky černého pepře, nového koření a bobkové listy), přidáme namáčknutý stroužek česneku (nemusíme ani loupat) a zalijeme vodou (v tlakovém hrnci max. do dvou třetin obsahu nádoby).
Na sporáku přivedeme k varu (plný výkon). V momentě, kdy tlakový hrnec začne pravidelně „odpařovat“, sporák ztlumíme na nízký stupeň a dusíme do požadované měkkosti kolena (50-55 minut).
Tlakový hrnec odstavíme ze sporáku a okamžitě ventilem odpaříme.
Koleno vyjmeme, maso oddělíme od kosti a chrupavek. Mělo by jít od kosti skoro samo, to je známka dobrého uvaření. V opačném případě dáme koleno ještě na několik minut dovařit zpět do uzavřeného „tlakáče”.

Naporcujeme a ihned podáváme lehce zakápnuté vývarem, s čerstvě nastrouhaným oškrábaným křenem a hořčicí (druhu dle chuti) nebo vejmrdou (recept na vejmrdu najdete v „Marinované vepřové koleno s vejmrdou“)…

Zbylý vývar přecedíme a uchováme (můžeme zamrazit) pro další využití v naší kuchyni (na polévku, do omáček apod.).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané