Červenou (oranžovou) loupanou čočku uvaříme zvlášť. Čočku vsypeme do kastrůlku (nemusíme před namáčet ani proplachovat), zalijeme vodou (cca 3-5 cm nad zrníčka), osolíme (jednou lžičkou) a přivedeme k varu. Vaříme cca 5 minut od doby varu (ohlídáme měkkost čočky). Měkkou, ale nerozvařenou čočku slijeme přes cedník, propláchneme studenou vodou (tím zastavíme další měknutí) a dáme stranou odkapat.
Klasickou zelenou čočku uvaříme podobným způsobem, jako bychom připravovali čočku na kyselo, ale bez zahuštění.
Kvalitní, jakostní čočku (nemusíme již přebírat), namočenou na 1-3 hodiny do studené vody (je zbytečné přes noc, naopak, kvalitní čočku můžeme uvařit i bez namáčení) slijeme přes cedník a propláchneme pod tekoucí vodou. V kastrolu čočku zalijeme studenou vodou (cca 3-5 cm nad zrníčka) a přivedeme k varu. V této fázi čočku osolíme (1 lžička), přidáme bobkový list, nové koření a kuličky celého pepře (uzavřené v sítku na koření). Rovnou přidáme 2 lžičky cukru a 2 lžíce octa (to z důvodu prolnutí všech chutí do zrnek čočky). Čočku vaříme mírným varem (částečně zaklopenou) téměř do měkka. Doba vaření se liší podle kvality a druhu čočky, a též doby namočení (přibližně 20-30 minut).
Je důležité ohlídat bod zlomu měknutí (čočka je stále tvrdá, pak náhle rychle měkne) a dbát, abychom čočku nerozvařili. Uvařenou čočku slijeme přes síto, vodu si necháme (v případě, že je čočka měkčí, zchladíme krátce studenou vodou).
Cibuli nakrájíme na drobné kostičky.
Slaninu nakrájíme na hranolky.
Česnek nožem rozmáčkneme a nasekáme najemno.
Na pánvi rozpálíme lžíci sádla, krátce orestujeme slaninu, přidáme cibuli, kterou restujeme dozlatova. Ke konci restování přihodíme na chvilku rozvonět česnek a odstavíme. Odebereme několik hranolek slaniny na zdobení.
Scezenou zelenou čočku přendáme do čistého kastrolu, trochu podlijeme čočkovým vývarem a přivedeme k varu. Přidáme z pánve orestovanou cibuli se slaninou a česnekem. Promícháme a ochutnáme. Dochucujeme solí, cukrem, octem, mletým pepřem, případně mletými chilli papričkami tak, abychom docílili sladkokyselé (nebo i lehce pikantní) chuti. Necháme krátce provařit a zredukujeme tak, aby v čočce nebyla téměř žádná tekutina.
Odstavíme z plotny a vmícháme zvlášť uvařenou červenou čočku.
Současně s vařením čočky můžeme připravovat nálev na aspik, který potřebujeme nechat zcela vychladnout.
Do hrnce či kastrolu nalijeme 8 dl vody a 2 dl láku z okurek. Podle požadované říznosti dochutíme solí, cukrem, mletým bílým pepřem a citronovou šťávou (žádný ocet není potřeba). Za občasného zamíchání přivedeme k varu. Povaříme dvě minutky a dáme zcela zchladnout.
Do chladného láku ponoříme jednotlivé želatinové plátky, které necháme asi 10 minut nabobtnat. Dáme na sporák a za stálého míchání zahříváme až do úplného rozpuštění želatiny, ale již nevaříme. Želatinu necháme opět mírně vychladnout (dovlažna).
Připravíme si dortovou formu (sepneme obruč, kterou nasadíme na dno formy). Formu nemusíme vymazávat, pouze ji umístíme na tácek (malá část želatiny před ztuhnutím může prosáknout).
Čtvrtinu vlažné želatiny vmícháme přímo do čočky. Čtvrtinu nalijeme na dno formy a rozprostřeme čočku. Ozdobíme plátky natvrdo uvařených vajec, nakládanými okurkami (např. vějířky z podélně rozkrojených okurek), kapiovými řezy a odloženou slaninou.
Nakonec opatrně zalijeme zbylou želatinou a dáme do chladu přes noc ztuhnout. Čirost aspiku se na povrchu může lehce zastřít bílým povlakem. To je dáno použitím sádla a restované slaniny.
Před porcováním novoroční čočky v aspiku sejmeme obruč dortové formy. Krájíme přímo na spodním dílu formy a s pomocí dortové lopatky přendaváme na talíře.