Nakládaná červená řepa s křenem

Řepa červená (Beta vulgaris var. vulgaris) je zástupce kořenové zeleniny. Je to zelenina velmi bohatá – obsahuje sodík, draslík, vápník a hořčík. Důležitý je obsah rostlinných barviv, antioxydantů, které posilují cévy. Z vitaminů obsahuje vitamin C, B a další. První záznamy o červené řepě jsou staré asi 3000 let a pocházejí z Babylonie. Známá byla i ve starém Římě a díky rozsáhlosti Římské říše se rozšířila do celé Evropy. Zde si řepa vydobyla velmi důležité místo, o které částečně přišla až poté, co se v celé Evropě začaly ve velkém pěstovat brambory dovezené z Nového světa.
V poslední době se k červené řepě, coby k jedné z nejzdravějších kořenových plodin, rádi vracíme.

V současné době je červená řepa v čerstvém stavu k mání celoročně. I přesto stojí za to, si řepu naložit a později použít jako chuťový doplněk k různým jídlům, či jako polotovar, který je součástí při přípravě různých specialit.
Je na místě si upřesnit rozdíl mezi řepou nakládanou a sterilovanou, neboli zavařenou. Jediným procedurálním rozdílem je, že v případě nakládání suroviny a ingredience uzavřené ve sklenicích či jiných vhodných nádobách necháváme v pokojové teplotě (posléze v chladu) rozležet, zatímco při zavařování tentýž produkt ve sklenicích dále určitou dobu zahříváme, sterilujeme, což činíme pro prodloužení doby trvanlivosti. Sterilovanou červenou řepu s daným přídavkem chemických „Éček“ lze koupit v každém obchodě. Řepu pouze nakládanou (uzavřenou ve sklenici bez zavaření) koupit jen tak nelze.
Receptů na nakládanou červenou řepu je mnoho. Vždy je kladen důraz na předvaření řepy ve slupce a na zhotovení nálevu.

V našem domácím receptu se soustředíme právě na kvalitu předvařování řepy (v páře se minimalizuje ztráta cenných živin) a vyladění nálevu. Bez čerstvého křenu se při nakládání řepy neobejdeme…

Suroviny:

(přibližně na 4 sklenice 600ml)

  • Bulvy červené řepy cca 2kg
  • Křen cca 250g
  • Jablko 1 větší
  • Citronová šťáva z většího citronu
  • Octový nálev

Na nálev

  • Voda 2l
  • Ocet ½l
  • Cukr krupicový 200g
  • Sůl 2 lžičky
  • Kmín mletý 1 lžička
  • Fenykl sušený 1 lžička
  • Pepř černý celý 1 lžička
  • Nové koření celé 1 lžička
  • Bobkový list 2ks

Postup:

Při nakládání červené řepy nejprve s předstihem několika hodin (klidně den předem) zhotovíme nálev.
Do vody ve větším hrnci vložíme všechny ingredience (ocet, cukr, sůl, mletý kmín, sušený fenykl, kuličky černého pepře a nového koření, bobkový list) v množství uvedeného v surovinách na nálev. Přivedeme k varu a středním varem necháme provařovat cca 20 minut. Lák odstavíme z plotny, necháme pozvolna vychladnout a zmíněnou dobu v pokojové teplotě odstát (aby se chutě z koření dobře propojily). Je dobré zmínit, že nálevu raději připravujeme vždy více než dostatečné množství. Lepší je, pokud polovina láku zbyde (můžeme využít k naložení jiné zeleniny) nežli, aby nám maličko chybělo!

Připravíme sklenice na naložení (pečlivě vymyté a osušené). Osvědčené jsou sklenice se šroubovacím víčkem, ale můžeme použít i klasické zavařovačky s gumičkou nebo sklenice s víčky, kde k utemování potřebujeme zvláště přizpůsobenou „hlavu“ (ty po zavaření klademe dnem vzhůru).

Bulvy červené řepy pod tekoucí vodou zbavíme případných zbytků hlíny. Vložíme do košíků parního hrnce (parní hrnec doplníme vodou na maximum), přiklopíme a v páře vaříme téměř doměkka. U řepy středně velké je doba vaření v páře přibližně hodinu a čtvrt, nicméně je vždy třeba úroveň uvaření zkontrolovat rozříznutím jedné bulvy (nesmí být uvařená zcela doměkka).
Předvařené bulvy řepy necháme mírně zchladnout a ještě teplé oloupeme, případně oškrábeme, ořežeme (před loupáním seřízneme vršek i spodek řepy). Zcela vychladnutou dužinu řepy krájíme na požadované kousky (kostičky, hranolky, plátky apod.) a vkládáme do velké mísy.

Teprve nyní oškrábeme křen (z důvodu zajištění co největší čerstvosti).
Polovinu oškrábaného velkého křenu nakrájíme na tenká kolečka, druhou polovinu nastrouháme na jemném struhadle.
Nastrouhaný křen (ihned poté, co si otřeme slzy) doplníme čerstvě nastrouhaným jablkem (bez slupky a jadřince), přidáme do mísy s nakrájenou řepou, zakápneme citronovou šťávou a důkladně promícháme.

Směsí červené řepy s křenem a jablíčkem plníme připravené sklenice. Během plnění (neplníme až po samý okraj sklenice) řepu v každé sklenici doplňujeme plátky křenu. Naplněné sklenice zalijeme lákem pokojové teploty (ani horkým, ani vychlazeným) a zavíčkujeme.
Zbylý nálev můžeme použít k naložení jiných druhů zeleniny, přičemž zeleninu podle její tvrdosti povaříme přímo v láku (ne zcela doměkka).

Tímto máme připravenou nakládanou řepu, kterou po týdnu uskladnění v temnu a pokojové teplotě přendáme do chladu (lednice). Tam vydrží řadu týdnů, pár měsíců.
Jestliže chceme ještě prodloužit trvanlivost našeho výrobku (na měsíce), tak sklenice ihned po uzavření zavaříme (sterilujeme) obvyklým způsobem.
Například ve velkém kastrolu, kde horká voda (cca 80 °C) dosahuje do čtvrtiny sklenic (podložených utěrkou) zavařujeme cca 25 minut.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané