Z veky okrájíme kůrku. Střídku nakrájíme na drobné kostičky, dáme do větší mísy, zakápneme mlékem, promícháme a necháme několik minut nasáknout.
Z vařených kostí vydlabaný morek propasírujeme přes cedník s většími oky (může obsahovat úlomky kostí) a co nejvíce scedíme uvolněný tuk.
Čerstvou petrželku nasekáme na jemno.
Do většího kastrolu dáme vařit (do jedné třetiny) osolenou vodu.
Do mlékem nasáknuté žemle přes cedník propasírujeme odkapanou kořenovou zeleninu odloženou z vývaru (je vhodné zeleninu na knedlíčky z vývaru odebrat již po necelé hodině vaření – táhnutí, dokud se zcela nevyvaří). Vklepneme vejce a přidáme morek. Osolíme, opepříme, strouhneme muškátový oříšek (pouze tak na dvě špetky, je velmi aromatický) a promícháme. Přidáme prosátou strouhanku z bílého pečiva. Morek je velmi tučný, proto si ke spojení knedlíčků pomůžeme i trochou mouky.
K řádnému spojení jsme tedy použili veku, strouhanku, trochu mouky a vejce, které se bude srážet až při vaření. Množství těchto surovin uvádíme v surovinách tak, aby se knedlíčky při vaření nerozpadly a přitom byly křehké, chce to však i trochu citu nebo uvařit nejprve vzorek a případně dohustit moukou či strouhankou. Nakonec vmícháme nasekanou petrželku.
Navlhčenými rukami tvarujeme knedlíčky o průměru cca 3 cm. Jednotlivé knedlíčky znovu obalujeme ve strouhance a ukládáme na tác. Připravené knedlíčky rychle vkládáme do vroucí vody po 10-14 kusech (takže vaříme na tři várky) a větším varem (aby se syrová vejce uvnitř stihla srazit) vaříme 3 minuty. Rychle vyndáváme na tác a dáváme ztuhnout do chladu (proto je tento pokrm lepší připravovat v zimním období). Ledová lázeň není příliš vhodná, jemné knedlíčky se mohou ve vodě rozpadat!
Před podáváním knedlíčky můžeme krátce nahřát (např. v mikrovlnce).