Meruňkový džem (marmeláda)

Původem meruněk (Prunus armeniaca), stromu z rozsáhlého rodu slivoň (Prunus), kam patří také broskvoň, třešeň nebo švestka, je střední a východní Asie, především Čína. Do Česka se meruňka rozšířila z Itálie přes Slovinsko, Štýrsko a Rakousy.
Plody meruněk jsou oblíbené pro jejich kyselo sladkou chuť a příjemnou vůni, kterou neztrácejí ani po domácím zpracování sezónního ovoce do formy džemu. Meruňkový džem (často mylně nazýván marmeládou) patří k nejoblíbenějším doplňkům v (nejen) české kuchyni. Při výrobě je pouze krůček od řidšího džemu se znatelnými kousky ovoce k hustší, ale strukturou jemnější marmeládě.

Některé sladké recepty meruňkový džem nebo marmeládu přímo vyžadují…

Suroviny:

(cca 600 ml džemu)

  • Meruňky 600g
    (vypeckovaných, cca 1kg s peckami)
  • Cukr třtinový (krystal) 200g
  • Citronová šťáva z většího citronu
  • Voda cca 1dl

Postup:

Meruňky dobře omyjeme (namočené ve dřezu), po vyjmutí z vody necháme přes cedník odkapat. Odpeckujeme (jednoduše plod podélně rukami rozlomíme a vyjmeme pecku). Vypeckované meruňky nakrájíme na drobnější kousky (cca 1-2cm).
Do rychlovarné konvice dáme vařit vodu.

Cukr vsypeme do hrnce (kastrolu či pánve s vysokým okrajem) s nepřilnavým povrchem. Pozvolna, na mírném stupni sporáku, za občasného (později častého, až neustálého) míchání necháme cukr částečně zkaramelizovat. To je moment, kdy vhodíme nakrájené meruňky. Podlijeme trochou vřící vody, teplotu sporáku zvýšíme (abychom dosáhli bodu varu) a mírným varem provařujeme cca 15-20 minut do hustší konzistence. Během provařování kousky meruněk klasickým šťouchadlem na brambory mírně namačkáme. Džem ochutnáme, sladkost regulujeme citronovou šťávou. Odstavíme ze sporáku a máme pravý džem s kousky ovoce.

Pokud chceme marmeládovější (jemnější, ale hustší) produkt, tak při provařování meruňky rozšťoucháme najemno, nebo krátce tyčovým mixérem rozmixujeme. Tímto způsobem vytváříme marmeládu, nikoli džem s viditelnými kousky ovoce. V tomto případě ponecháme marmeládu na sporáku probublávat za častého míchání delší čas (do většího zhoustnutí).

Vychladnutý džem či marmeládu plníme do sterilizovaných menších uzavíratelných sklenic a sterilujeme (zavařujeme) obvyklým způsobem (při teplotě do 85 °C cca 20 minut). Skladujeme v temnu a chladu.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané