Medovník

Medovník je druh dortu medově-karamelové chuti, který má staletý slovanský původ. Mezi lidmi koluje značné množství receptů na ten „zaručeně nejlepší medovník“. Tyto recepty však mají vždy společné tři hlavní ingredience: med, karamelizované slazené mléko a vlašské ořechy. Na Moravě se peče dort podobného složení pod názvem „Marlenka“.

Český „Medovník“ i moravská „Marlenka“ se těší velké obliby, čehož využily firmy, které si přivlastnily tyto názvy a zaregistrovaly je pod ochrannou známku (aby tak nerušeně byly výhradními dodavateli těchto výrobků s těmito názvy do cukráren, kaváren, restaurací a k další distribuci), samozřejmě s údajně svými originálními recepturami, které jsou „tajné“, takže je zaplať pánbůh nelze publikovat v naší domácí kuchařce a vystavovat se tak jakémukoli střetu s registrovanou značkou (to se ostatně týká snad pouze výroby a prodeje). Jen mě tak napadlo, zdali si někdo zaregistruje třeba guláš nebo svíčkovou, samozřejmě též se svou originální recepturou!

Medovník je velmi sladký, i když po medu lahodným moučníkem. Mnoho lidí jej právě pro tu výraznou sladkost miluje. Máme však plno přátel a známých, kteří medovníku nejsou nakloněni právě pro jeho přílišnou sladkost. My se však nacházíme v domácí české kuchařce, kde si své kulinářské výrobky ladíme k obrazu svému. Proto těm, komu nevyhovuje sladkost této české speciality, při pečení medovníku podle našeho receptu doporučujeme snížit uváděné množství cukru až o jednu třetinu. Důležitým upozorněním je, že na výrobu medovníku používáme výhradně rostlinné tuky…

Suroviny:

Na dortový korpus:

  • Rostlinný tuk (Hera) 250g
  • Vejce 3 ks
  • Včelí med 3 lžíce
  • Cukr krupice 300
  • Hladká mouka 00 extra 400
  • Jedlá soda 1 lžička
  • Olej na potření plechu

 

Na krém:

  • Kondenzované karamelové mléko
    (Salko) 1 konzerva 397g
  • Máslo (pokojové teploty) 300g

 

Na posypku:

  • Odříznutý okraj placek z korpusu
  • Jádra vlašských ořechů 75g

Postup:

Pokud nemáme k dispozici karamelové Salko, vypomůžeme si jednoduchým zkaramelizováním tradičního slazeného kondenzovaného mléka. Zavřenou konzervu podložíme utěrkou (aby při vaření nerachotila), vložíme do kastrůlku, zalijeme vodou téměř k okraji a středním varem vaříme dvě hodiny. Během vaření doléváme dle potřeby vřící vodu! Vyjmeme a necháme vychladnout.

Základem medovníku je korpus, skládající se ze šesti placek.

Připravíme si vodu na vodní lázeň do takového kastrolu nebo hrnce, aby nám nepropadla miska, ve které budeme míchat. Vody v lázni dáme tolik, aby se nedotýkala míchací misky (potřebujeme jen horkou páru) a udržujeme ji téměř ve varu (aby lehce probublávala).
Troubu předehřejeme na 170 °C.
Do hrnku či misky rozklepneme vejce a metličkou rozšleháme.

Do misky ve vodní lázni dáme zcela rozpustit rostlinný tuk (např. Heru), misku vyjmeme a necháme mírně zchladnout. Vrátíme do vodní lázně a za stálého míchání (nejlépe ručním mixérem s hnětacími metlami ve tvaru spirály) přidáváme postupně vejce, med, cukr (pro snížení sladkosti doporučujeme použít pouze 200g), mouku i jedlou sodu. Mícháme, dokud se nevytvoří řidší lepkavé těsto zlatavé barvy (trvá to asi 10 minut) a vyjmeme z lázně.

Pečící papír odstřihneme na velikost plechu a doprostřed obkreslíme dno dortové formy (nebo třeba talíře) o průměru 22 cm. Takto si připravíme šest pečících papírů. Plech potřeme olejem (aby po něm papír neklouzal) a vyložíme pečícím papírem s kruhem.
Do kruhu stěrkou rozetřeme těsto v co nejtenčí vrstvě tak, aby kružnici asi o 1 cm přesahovalo. Dáme péci do středu předehřáté trouby. Pečeme dozlatova (cca 8-10 minut) a vyjmeme z trouby. Totéž opakujeme s ostatními plackami (těsto vystačí přesně na šest placek o tomto průměru při výšce cca 2 mm). Na každý upečený plát položíme dno dortové formy (nebo talíř) a nožem nebo rádýlkem na pizzu odřízneme přesahující okraj. Okraje nevyhazujeme!

Nyní vyrobíme krém. Máslo pokojové teploty dáme do robotové mísy, přilijeme mléčný karamel a pomocí metly v robotu vyšleháme (při max. výkonu) do hladké krémové konzistence (trvá to zhruba 10 minut).
Krémem pomocí dlouhého cukrářského nože nebo stěrkou rozetřeme na první plát korpusu. Přiklopíme další plackou, kterou opět potřeme máslovým krémem. To opakujeme u všech medovníkových plátů včetně posledního. Zbývajícím krémem potřeme dort i ze strany.

Nakonec připravíme posypku.
Odřezky z okrajů korpusu spolu s jádry vlašských ořechů nastrouháme (nejlépe opět za pomoci robotu) najemno. Nebo odřezky v míse prsty najemno rozdrobíme, ořechy najemno nasekáme a vše smícháme.
Posypkou posypeme celý dort.

Medovník necháme alespoň den v chladu odležet, ale po několika dnech je ještě lepší…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané