Medailonky z vepřové panenky na zeleném pepři se smetanovým přelivem a domácími bramborovými kroketami

Vepřová panenská svíčková je nejméně namáhané maso z prasátka z oblasti nad páteří. To znamená jemné a přitom libové masíčko. To je přímo určené ke zpracování v „minutkové“ kuchyni, třeba na „medailonky“.

Zelený nakládaný pepř je vynikající výrazná surovina. Proto není tento recept nutné upravovat dalšími dochucovacími ingrediencemi (samozřejmě kromě soli). Velkým plusem při zhotovování smetanového přelivu je použití domácího polotovaru – vepřové šťávy (lze použít i šťávu drůbeží či demi glace), která dodá omáčce lepší chuť i barvu.

Nedalo nám, nežli tento opravdu rychlý pokrm spojit s domácí přípravou bramborových kroket. Záměrně zachováváme recept kroket pro 3-4 osoby, protože se často stává, že si chceme nějakou tu kroketu přidat. Příloha se dá též velice jednoduše uchovat k jinému hlavnímu chodu.

Suroviny:

Suroviny na medailonky:
(2 porce)

  • Vepřová panenská svíčková 300-400g
  • Smetana (alespoň 30%) 150g
  • Vepřová šťáva cca 1dl (nemusí nutně
    být, recept v kap, „Domácí polotovary”)
  • Nakládaný zelený pepř ¾ 50ti
    gramové skleničky (včetně láku)
  • Sůl (nejlépe hrubozrnná, mletá z mlýnku)
  • Olej slunečnicový nebo řepkový

 

Suroviny na bramborové krokety:
(cca 3-4 porce)

  • Brambory 4 větší (cca 800g)
  • Vejce 3 ks
  • Máslo 2 lžíce
  • Sůl
  • Muškátový oříšek mletý 1 špetka
  • Strouhanka (jemně prosátá) na obalení
  • Sladká mletá paprika 1 lžička
  • Olej (řepkový nebo slunečnicový)
    na potření

Postup:

Postup na medailonky:

Část nakládaného zeleného pepře scedíme přes sítko (lák ponecháme) a odkapané kuličky rozmělníme v hmoždíři.
Omytou a osušenou vepřovou panenku důkladně očistíme od všech blan (proto medailonky již nemusíme nařezávat, maso se při restování kroutit nebude).
Příčně proti vláknu nakrájíme medailonky široké cca 3cm, které prsty mírně rozmáčkneme (v žádném případě neklepeme paličkou). Maso z obou stran osolíme a potřeme mačkaným zeleným pepřem. Zakápneme olejem a necháme alespoň hodinu v pokojové teplotě marinovat. Čas k odležení masa využijeme k přípravě přílohy.

Další postup na přípravu medailonků je opravdu dílem pár minutek, takže je vhodné mít přílohu již hotovou.
Na dostatečně velké pánvi rozpálíme čerstvý olej (pouze po dně). Použít přebytek oleje z marinování masa není vhodné, příliš prská voda uvolněná z medailonků. Vložíme medailonky a prudce, ale krátce orestujeme. Stačí cca minutu a půl z každé strany. Vyjmeme z pánve a zakryjeme alobalem (maso uvnitř ještě dojde).

Do rozpáleného výpeku z masa dáme zbylé celé kuličky zeleného pepře i s trochou láku. Přidáme pár lžic (3-4) vepřové šťávy, která přelivu přidá krémovější barvy a lepší chuti. Zalijeme smetanou. Sporák ztlumíme o dva stupně, a za stálého míchání plochou vařečkou omáčku zredukujeme do požadované konzistence. Ochutnáme a případně dosolíme (nebývá již třeba).

Hotovým přelivem s kuličkami zeleného pepře přeléváme naservírované medailony.

 

Postup na bramborové krokety:

Brambory uvaříme ve slupce v páře (doba vaření větších brambor v páře je 30-40 minut). Ještě hodně teplé brambory zbavíme slupky a okamžitě nastrouháme na jemném struhadle (nebo prolisujeme) do větší mísy. Přidáme dva žloutky (bílky ponecháme v misce), dvě lžíce (na tenčí plátky nakrájeného) másla, jednu špetku mletého muškátového oříšku a osolíme (cca jednou malou lžičkou lžičkou). Ještě teplé rukou prohněteme a necháme zchladnout.
Troubu předehřejeme na 180 °C.
Plech vyložíme pečícím papírem, na který rozetřeme olej.

Do zbylých bílků přidáme jedno celé vejce a v misce důkladně metličkou rozšleháme.
Na jemném sítě prosejeme strouhanku, do které vmícháme 2 lžičky sladké papriky (pro lepší barvu).
Z vychladlé bramborové hmoty lžičkou oddělujeme jednotlivé díly na stejnou velikost kroket a v ruce tvarujeme do válečků nebo kuliček (tvar kroket záleží na naší fantazii, klidně si můžeme vytvořit třeba kostičky).

Vytvarované krokety namáčíme v rozšlehaném vejci, obalujeme v připravené strouhance a klademe na vymaštěný pečící papír. Jednotlivé krokety důkladně potřeme olejem a dáme péci do středu předehřáté trouby.
Doba pečení je 35 minut při stálé teplotě 180 °C. Během pečení musíme každých cca 10 minut krokety pootáčet (namáčíme v odkapaném oleji na pečícím papíře), takže se nám pečení prodlouží až na 40 minut.

Hotové krokety vyndáme z rozpálené trouby (kterou vypneme). Po chvíli můžeme přílohu vrátit do tepla trouby, kde počkají na dokončení hlavního chodu.
Takto připravené bramborové krokety lze zakryté v lednici uchovávat i několik dní (nebo zamrazit). Po ohřátí v mikrovlnce se budou tvářit jako čerstvé.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané