Daněk evropský nebo také skvrnitý (Dama dama) z čeledi jelenovití (samice se nazývá daněla) pochází z oblastí Středomoří a Malé Asie. Jde o nádherné zvíře s měnící se barvou srsti dle ročních období (v létě je červenohnědá srst bíle skvrnitá s černým pruhem, zimní zbarvení je tmavohnědé a skvrny jsou nezřetelné. Samci se chlubí lopatkovitým parožím.
Nejstarší zmínky o chovu daňků v Evropě jsou z 2. až 5. století z Anglie. V 11. a 12. století jsou daňci vysazováni ve Francii, v Dánsku a Švýcarsku. V českých zemích je chov daňků datován k roku 1465 na Moravě. V první polovině 16. století se dostali také do Čech. Až do konce 19. století byli daňci chováni, pro okrasu i chutné maso, v oborách. Tehdy byli vypuštěni do mnoha volných honbišť, kde žijí dosud. České slovo daněk vzniklo z latinského názvu dama.
Dančí zvěřina má šťavnaté jemně vláknité maso červenohnědé barvy s křehkou strukturou. Kýta se po delším naložení výborně hodí k rychlé minutkové úpravě. Právě marináda k naložení masa určuje chuť dané speciality. Citrusová šťáva nejenže maso výborně křehčí, ale i skvěle chuťově doplňuje. V našem receptu kromě čerstvých bylinek a medu využíváme nejen šťávu, ale i kůru grepu a pomeranče k naložení medailonků z daňčí kýty. A skvělá marináda poslouží i jako základ pro rychlé zhotovení šťávy k podávání…