Masové vývary (drůbeží, hovězí a masové smíšené)

Kvalitní masový vývar je vždy základem dobré kuchyně a to nejen k přípravě polévek (omáčka podpořená vývarem je vždy lepší). Uvaření opravdu dobrého vývaru si žádá svůj čas a základní znalosti o jeho přípravě. Rčení, že je vždy lepší horší vývar, nežli žádný je pravdivé. Nevztahuje se však na přípravu vývaru s použitím různých chemických, průmyslově vyráběných polotovarů v kostce či prášku. V domácí kuchyni (profesionální kuchaři to většinou vědí) panují o vaření vývaru jisté nesrovnalosti, ba dokonce nesprávné postupy, hlavně co se týká doby a prudkosti varu (chceme-li dostat ze surovin co nejvíce prospěšných látek do vody – vývaru, vaříme – táhneme veškeré suroviny a ingredience dlouho na hranici bodu varu).

Recepty na vývary z masa a kostí jsou si poměrně hodně podobné. Liší se hlavně základní surovinou, podle které nesou svůj název. Mezi nejvíce používané patří vývary hovězí a vývary kuřecí, slepičí či jiné drůbeží, případně smíšené masové. Trochu zvláštnějšími vývary jsou například vývary zvěřinové, jehněčí a skopové, rybí, vepřové (ovarové), případně vývary z uzeného masa.

Zaměřme se nyní na vývary hovězí a drůbeží, jejichž příprava se liší hlavně dobou vaření (táhnutí). Recept je psán společně, avšak podle druhu použitých masových surovin připravujeme vývar drůbeží, hovězí nebo masový smíšený.

Suroviny:

(cca 2,5l zredukovaného vývaru):

 

Na drůbeží vývar

  • Drůbeží skelet, křídla, krk, části
    kuřete, slepice apod. (dohromady cca 2kg)

 

Na hovězí vývar

  • Hovězí žebra (i s masem)
    oháňka, krk, kosti, klouby, ořezy apod.
    (dohromady cca 2kg)

 

Na masový smíšený

  • Výše zmíněné části hovězího
    i drůbežího. Často využíváme i ořezů
    při dočišťování masa k další úpravě.
  • Kořenová zelenina
    mrkev 2 střední (cca 200g)
    petržel, stejné množství jako mrkve
    celer, stejné množství jako petržele
  • Cibule 1 střední
  • Česnek 2 větší stroužky
  • Pórek 1 menší (světlou část)
  • Řapíkatý celer 2 stonky
  • Rajče 1 menší
  •  Libeček nebo velkolistá petržel,
    celerová nať apod. 1-2 větší stonky
  • Čerstvý tymián nebo rozmarýn
    2 větší snítky (máme-li)
  • Pepř černý cca 10 kuliček
  • Nové koření 3 kuličky
  • Bobkový list 1ks
  • Sůl 1 lžička
  • Voda cca 3l
    + na spaření a případné dolití

 

 

 

Postup:

Oškrábanou kořenovou zeleninu, pórek a řapíkatý celer nakrájíme na větší kusy. Cibuli (odstraníme pouze vrchní část horší slupky) a rajče rozpůlíme. Česnek (nemusíme loupat) namáčkneme plochou stranou nože. Takto připravenou zeleninu (kromě listnaté) vyskládáme na polovinu plechu s pečícím papírem a dáme zapéci do trouby rozpálené na 180 °C na 30 minut.
Bývá uváděna i varianta zarestování zeleniny, vzhledem k nutnosti použití tuku je však méně šetrná.

Všechny masové části důkladně omyjeme pod tekoucí vodou.
Kosti a drůbeží skelety přidáme v polovině zapékání na druhou půlku plechu k zelenině a společně zapékáme (při jednom otočení zeleniny) ještě 15 minut.
Máme-li masové části s kostmi (hovězí žebra, oháňka, krk, ořezy nebo celé části drůbeže, např. slepici, kuře apod.) dáme do hrnce, zalijeme vařící vodou (z varné konvice), necháme krátce přejít varem a scedíme.

Do čistého hrnce se studenou vodou přendáme zapečenou zeleninu (i s česnekem), s kostrami a kostmi, případně spařené masové části. Přidáme listnatou zeleninu (libeček, velkolistou petržel, celerovou nať, čerstvé bylinky apod.), celý černý pepř, nové koření, bobkový list, osolíme a přivedeme k varu.
(Chceme-li zvýraznit chuť a vůni koření, dáme celý pepř a nové koření na nasucho rozpálenou pánvičku zprudka restovat, za stálého pohybu kuliček. Jakmile začnou praskat, stáhneme pánev z plotny. Kuličky můžeme ještě mírně namáčknout, třeba v hmoždíři a dáme vařit do vývaru.)

Ztlumíme sporák a vývar táhneme, velmi pomalu těsně pod bodem varu alespoň 3 hodiny drůbeží a alespoň 4 hodiny hovězí, ale nic nezkazíme, táhneme-li vývar i déle. Zvláště u masových vývarů platí, čím déle jej vaříme, tím je jeho chuť silnější. Navíc se postupně redukuje, což je výhodné pro skladování (povolit vývar vodou můžeme vždycky).
Na počátku vaření se může na povrchu tvořit pěna ze sražených bílkovin (minimalizovali jsme již zapečením a spařením). Tuto pěnu lžící nebo naběračkou odebíráme tak dlouho dokud se vytváří.
Správnou teplotu táhnutí vývaru si nejlépe zregulujeme a udržíme optimálním nastavením teploty sporáku a podle potřeby částečným zaklopením poklicí. Po dobu táhnutí vývarem nemícháme, aby se nezakalil! V případě, že se nám tekutina příliš zredukovala, dolijeme během vaření vařící vodu (z varné konvice). Hotový vývar scedíme přes jemné síto, zeleninu co nejvíce vymačkáme, ale nepasírujeme.

Pokud vývar zrovna nepoužíváme k přípravě dalších pokrmů, necháme jej co nejrychleji zchladnout. Nějakou omezenou dobu vydrží v lednici (zakrytý).
Pro pozdější využití vývar zamrazujeme do menších nádob.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané