Máslová vánočka

Symbol Vánoc připomínající Ježíška zabaleného v peřince by neměl v tento sváteční čas chybět na našem stole.

V dnešní uspěchané době je lákavé jednoduše koupit hotový produkt některé z mnoha pekáren. To se ale ochuzujeme o možnost sami si upéci vlastnoručně upletenou vánočku z domácího máslového těsta. Výrobou domácí vánočky, která je výzvou pro každou hospodyňku, docílíme nesrovnatelně lepší chuti oproti vánočce kupované, protože používáme pouze kvalitní suroviny (máslo, rozinky, mandle, citronovou a pomerančovou kůru) a nezapomínáme, že stejně jako vaření i pečení je zábava. Nehledě na krásné provonění bytu navozující tu pravou vánoční atmosféru.

Hanka peče vánočku každoročně podle již osvědčeného receptu a klade důraz právě na používané suroviny, jako jsou hladká mouka dvounulka, kvalitní droždí, čerstvé vaječné žloutky, máslo (žádné náhražky jako je Hera a podobné tuky), rozinky předem namočené v rumu, mandle namočené v mléce, jemně strouhaná citronová a pomerančová kůra. V tomto receptu se s vámi podělí i o tom, jak tuto naší „nejlepší máslovou vánočku“ správně zaplést a upéct…

Z uváděných surovin je lepší uplést dvě menší vánočky, nežli jednu velkou. Někomu bude jistě stačit, tak jako nám, jedna vánočka z poloviční dávky.

Suroviny:

(2 menší vánočky)

  • Hladká mouka „00“ 1kg
  • Sůl 10g
  • Mléko 300ml + na namočení mandlí
  • Droždí 70g
  • Máslo 250g
  • Cukr krupice 250g
  • Vaječné žloutky 4-5ks
  • Vejce na potření 2ks
  • Rozinky 150g
  • Rum na namočení rozinek cca 1dl
  • Kůra z jednoho citronu
  • Kůra z jednoho pomeranče
  • Mandle na ozdobu 100g
  • Moučkový cukr na posypání

Postup:

Předem (nejlépe přes noc) namočíme rozinky do rumu (po scezení zbytek rumu uchováme k potření vánočky).
Mandle povaříme cca 10 minut ve vodě, scedíme, oloupeme a naložíme do mléka (na stejnou dobu jako rozinky).
Včas zajistíme pokojovou teplotu másla.

Mléko mírně zahřejeme (aby bylo vlažné).
Připravíme si kvásek. Droždí rozdrobíme do misky, přidáme špetku cukru a vymícháme metličkou na kašičku. Zalijeme polovinou vlažného mléka (cca 150ml). Zaprášíme hladkou moukou a dáme vykynout na teplé místo (dobře poslouží trouba vyhřátá na 35 °C). Doba kynutí kvásku záleží na druhu použitém droždí (cca 20 minut).
Mouku a cukr odvážíme.
Na jemném struhadle ostrouháme kůru z jednoho pečlivě omytého citronu a pomeranče (ne světlou část).
Do misky si můžeme oddělit žloutky od bílku (nebo žloutky přidáváme rovnou do díže).
Dvě vajíčka vyklepneme do misky a rozšleháme k potření vánočky.

Mouku prosejeme do hnětací mísy (aby se provzdušnila) a osolíme větší špetkou. V robotu zprvu smícháme se sypkými surovinami (s cukrem, citronovou a pomerančovou jemně nastrouhanou kůrou). Dále přidáme žloutky, máslo pokojové teploty, kvásek, přilijeme zbytek vlažného mléka. Vše v robotu hněteme do konzistence hebkého a tvárného těsta (cca 20 minut).
Poté těsto vyklopíme na lehce pomoučenou pracovní plochu (vál) a rukama znovu důkladně prohněteme.
Těsto přesuneme do kynoucí mísy, uzavřeme (nebo alespoň přikryjeme utěrkou) a dáme kynout na teplé místo (opět dobře poslouží teplá trouba).
Doba kynutí je cca 1 a ½ hodiny. Správně vykynuté těsto zdvojnásobí svůj objem.

Dobře vykynuté těsto opět přendáme na pracovní desku. Přepůlíme (budeme plést dvě vánočky). Každý díl znovu rukama propracujeme a rozdělíme na devět stejných částí.
Z jednotlivých částí vytvoříme stejně dlouhé válečky silné cca 1cm. Válečky zploštíme. Do středu každého dílku vložíme rozinky, přehneme a vytvoříme opět válečky. Tímto způsobem docílíme rovnoměrného rozprostření rozinek po celé vánočce, nehledě na to, že křehké nabobtnalé rozinky by se při mísení v těstě narušily.

Nyní můžeme přistoupit k zapletení vánočky. Z devíti dílů vytvoříme tři vrstvy zapletených copánků (ze 4, 3 a 2 pramenů). Nejtěžší je spodní patro ze čtyř dílů. Čtyři válečky rozložíme na pracovní plochu vedle sebe a uprostřed překřížíme (viz. foto).
Čtyř pramen zaplétáme od prostředka, jinak by nedržel tvar. Střídavě překřižujeme všechny prameny zprava – zleva (případně obráceně), první přes třetí a z druhé strany opět první přes třetí. A stále dokola od středu na konec. Konec lehce podhrneme pod vánočku. Otočíme a stejným způsobem zapleteme druhou polovinu.
Zapletení zbývajících dvou pater ze tří a dvou pramenů je již jednoduché.

Jednotlivá patra vánočky potřeme rozšlehaným vajíčkem a slepíme k sobě. Upleteme i druhou vánočku. Vánočky přendáme na plech vyložený pečicím papírem ozdobíme zapíchnutými mandlemi, zpevníme zapíchnutím špejlí a celé potřeme zbytkem vajíčka a rumovým nálevem z rozinek.
Vánočky necháme ještě v pokojové teplotě dokynout (několik hodin, klidně i přes noc, ale tak, aby nespadly). Delším dokynutím se snižuje riziko popraskání při pečení a vánočky budou křehčí.

Vykynuté vánočky pečeme v předehřáté troubě na 130 °C. Pozvolné pečení zvyšuje jejich vláčnost. Doba pečení při této teplotě je minimálně 1 hodina, ale i o něco déle tak, aby krásně zezlátly.

Z upečených vánoček vyjmeme špejle a necháme zchladnout.
Před krájením můžeme vánočky posypat moučkovým cukrem.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané