Marinované vepřové koleno s vejmrdou

Není horšího či lepšího masa z prasátka. Záleží pouze na jeho úpravě. Koleno je, snad kromě srdíčka, nejtužší částí vepřového (potřebuje dlouhou tepelnou úpravu), a přesto je tak oblíbené. Nabízí mnoho způsobů přípravy, se kterými se setkáváme v mnoha českých a moravských restauracích. Avšak jen doma si můžeme dopřát ten svůj nejlepší recept.
Koleno si můžeme pouze doměkka uvařit s divokým kořením (ovarové koleno).
Další možností je koleno ochutit, případně naložit a rovnou pozvolna nejprve zakryté upéci (pečení či vlastně dušení je však příliš dlouhé, čas se počítá spíše na hodiny, nežli minuty).
Nebo můžeme koleno předvařit (čímž navíc získáme dobrý vepřový vývar k dalšímu použití), pak marinovat, nechat odležet a teprve potom upéci nebo ogrilovat. Před grilováním na klasickém grilu vaříme kolena doměkka (syrové koleno grilovat bez speciálního křehčení nelze). Kolena určené k delšímu pečení v troubě si předvaříme pouze téměř doměkka. Správně udělané koleno musí jít lehce od kosti!

K přípravě kolen vcelku i s kostí jsou vhodnější kolena přední (zadní též, ale z menšího vepře).
Velká zadní kolena používáme spíše rovnou vykostěná.
K urychlení předvaření kolena je vhodné použití tlakového hrnce.

V tomto receptu jsme zvolili variantu s předvařením kolena (vývar použijeme na podlití kolena a do vejmrdy, zbytek třeba na polévku „Prdelačku“ nebo k mnoha dalším receptům), naložení do marinády s domácí barbecue omáčkou a česnekem, upečením v troubě i se závěrečným dogrilováním kůžičky….

Suroviny:

Suroviny na koleno:
(1-2 porce)

  • Vepřové koleno přední 1ks (cca 1kg)
  • Cibule 1 větší
  • Pepř černý celý cca 20 kuliček
  • Nové koření 5 kuliček
  • Bobkový list 2 menší
  • Sůl
  • Pepř černý mletý
  • Kmín mletý nebo drcený
  • Mleté chilli papričky
  • Česnek 3 větší stroužky
  • Barbecue domácí omáčka 2 lžíce
    (recept v kap, „Domácí polotovary”)
  • Hořčice plnotučná 1 lžička
  • Voda na vaření cca 1,5l

 

Suroviny na vejmrdu:

  • Křen cca 50g (nastrouhaného)
  • Jablko 1-2 malá
  • Masový vývar
    (třeba z našeho kolene) 2 lžíce
  • Citronová šťáva 2 lžíce
  • Sůl
  • Cukr (podle sladkosti či kyselosti jablek

Postup:

Postup na koleno:

Koleno opálením zbavíme štětin a opláchneme. Vložíme do tlakového hrnce a zalijeme vodou (do dvou třetin hrnce). Osolíme třemi lžičkami soli, přidáme cca 20 kuliček celého černého pepře, 4 kuličky nového koření a 2 menší bobkové listy. Přihodíme na půl rozkrojenou cibuli zbavené pouze vrchní slupky. Na nižším stupni sporáku naše kilové koleno v papiňáku povaříme 45 minut (od doby varu) téměř doměkka (při klasickém vaření počítejme trojnásobek). Větší kolena potřebují ještě delší povaření. Předvařené koleno vyndáme a necháme vychladnout.

Mezitím připravíme marinádu. V misce smícháme 4 lžičky domácí barbecue omáčky, 1 lžičku plnotučné hořčice a prolisované 3 větší stroužky česneku. Marinádu dochutíme několika špetkami soli, mletého kmínu (nejlepší je celý kmín čerstvě nadrtit v hmoždíři, protože aroma a chuť kmínu jsou v tomto receptu důležité) a mletých chilli papriček.

Na vychladnutém kolenu (zcela až k masu) prořízneme kůži do mřížky a koleno potřeme (ze všech stran) marinádou. Klademe důraz na vetření marinády mezi prořízlou kůži, ta dodává kolenu tu naši originální chuť. Dáme do uzavřené nádoby (dobře poslouží třeba kynoucí mísa) nebo zabalíme do alobalu či fólie.
Necháme v chladu marinovat několik více hodin, alespoň do druhého dne, lépe několik dnů.

Troubu předehřejeme na 180 °C.

Marinované koleno přendáme do prostorného pekáče nejprve větší částí kůže dolů. Podlijeme vývarem z vaření kolena (asi 1 cm po dně pekáče) a dáme péci do spodní třetiny předehřáté trouby. Během pečení maso průběžně přeléváme vznikající šťávou. Po půl hodině koleno otočíme a přibližně stejnou dobu pečeme z druhé strany.
Na závěr pečení pekáč posuneme do horní třetiny a troubu přepneme na funkci gril. Pár minut dogrilujeme kůrčičku (hlídáme, aby se nespálila), ještě cca 3×3 minuty, již za častého přelévání šťávou z pekáče.

Efektní pro oko je podávání kolena vcelku. Vzhledem k tomu, že kilové koleno bývá dost pro dvě porce, je v domácím prostředí nejlepší koleno servírovat zbavené kosti (zapíchnutý steakový nůž pro efekt nám jistě nahradí praktičnost při stolování).
Nezapomeneme na vejmrdu a čerstvý chléb.

 

Postup na vejmrdu:

Před koncem pečení kolena si připravíme čerstvou vejmrdu.

Jablíčko zbavíme slupky a jadřince a nastrouháme do misky najemno. Vmícháme též najemno nastrouhaný oškrábaný křen a zředíme dvěma lžícemi horkého vývaru (z vaření kolena).
Vejmrdu dochucujeme citronovou šťávou (je lepší nežli ocet), špetkou soli a dle kyselosti jablka troškou cukru. Štiplavost vejmrdy dle své chuti upravujeme přistrouháním jablka.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané