Omytá a osušená jehněčí žebra podélně naporcujeme. Podle velikosti krájíme mezi dvěma až třemi žebry, hrudí rozsekneme a libové přesahující části masa odřízneme (pečeme společně se žebry). Vložíme do pekáče a z obou stran prosolíme.
Připravíme marinádu.
Oloupané stroužky česneku plochou stranou nože namáčkneme, nakrájíme, prosypeme solí a utřeme (nemusí být zcela na jemno). Přendáme do misky, přidáme dijonskou hořčici, med, dochutíme mletým pepřem, špetkou soli a mletými chilli papričkami. Přidáme lístky tymiánu, nadrobno nasekanou hladkolistou petržel a jemně nakrájené lístky šalvěje (s těmi opatrně, jsou velmi aromatické). Zakápneme citronovou šťávou, zalijeme trochou oleje a důkladně promícháme.
Nasolená žebra připravená v pekáči potřeme ze všech stran marinádou. Přihodíme kuličky celého pepře a necháme několik hodin (lépe 1-2dny) v chladu marinovat.
Proleželá marinovaná žebra dáme péci do středu trouby předehřáté na 170 °C, nezakryté. Po 10ti minutách podlijeme černým pivem na cca 1 cm v pekáči. Během pečení pivo postupně doléváme a společně s výpekem žebra přeléváme (nejprve třiceti, ke konci pečení po patnácti minutách).
Celková doba pečení při této stálé teplotě je cca 2 a ¼ hodiny. V průběhu pečení žebírka třikrát otočíme.
Teplá jehněčí žebra pečená na černém pivě podáváme přelitá výpekem, s čerstvým chlebem. Výborným doplňkem je salát z kysaného zelí s římským kmínem.
Postup na salát z kysaného zelí s římským kmínem:
Celý římský kmín v hmoždíři nadrtíme na jemno.
Lístky koriandru (případně hladkolistou petržel, protože chuť koriandru není všem příjemná) nasekáme nadrobno
Do mísy dáme kysané zelí i s lákem (někdo má rád zelí pokrájené, zbaví se však jisté rustikálnosti). Dochutíme rozdrceným římským kmínem, solí, čerstvě mletým pepřem, medem a trochou citronové šťávy. Kdo má rád pikantnější jídla, přidá mleté chilli papričky. Vmícháme nasekané bylinky. Zakápneme olejem a znovu důkladně promícháme.
Hotový salát necháme v chladu (nejlépe několik hodin) odležet, aby se chutě náležitě propojily.