Mléko mírně ohřejeme.
Droždí rozdrobíme do mísy, přisypeme k němu krupicový cukr a metličkou rozmícháme na kašičku. K drožďové kašičce přilijeme mléko, zamícháme, mírně zaprášíme moukou a zakryjeme utěrkou. Na teplém místě necháme vzejít kvásek (můžeme využít troubu předehřátou na 35 °C). Trvá to přibližně 15-20 minut (podle druhu droždí).
Omytou dýni (Hokkaidó nemusíme zbavovat slupky) nastrouháme na hrubém struhadle a uložíme na chladné místo.
Ze dvou vajíček oddělíme žloutky od bílků (bílky uchováme pro další použití v naši kuchyni).
Máslo rozehřejeme a necháme vychladnout.
Hladkou mouku prosejeme do hnětací mísy, přidáme žloutky, vychladlé rozpuštěné máslo, přilijeme vlahé mléko společně se vzešlým kváskem a pomocí robotu s hákem vypracujeme hladké vláčné těsto, které přendáme do kynoucí mísy (nemáme-li uzavíratelnou kynoucí mísu, těsto ponecháme v hnětací míse a zakryjeme utěrkou). Mísu vložíme na teplé místo (třeba opět do mírně předehřáté trouby) a necháme kynout asi hodinu. Během této hodiny těsto vařečkou, asi tak dvakrát, prohněteme, zbavíme jej tím bublin ze vznikajícího kysličníku uhličitého a provzdušníme.
Během kynutí těsta máme dostatek času na přípravu drobenky.
V míse smícháme sádlo pokojové teploty s polohrubou moukou, třtinovým a vanilkovým cukrem a mletou skořicí. Promícháváme (nejlépe rukama) tak dlouho, dokud nevznikne rovnoměrně hrudkovitá směs. Necháme mírně vychladit.
Troubu předehřejeme na 170 °C.
Plech vymažeme máslem nebo sádlem (není potřeba vysypávat moukou).
Vykynuté těsto rovnoměrně rozprostřeme na plech (můžeme použít i větší dortovou formu). Okraje vytvoříme pomocí prstů.
Těsto potřeme povidly, poklademe nastrouhanou dýni. Okraje koláče potřeme rozšlehaným vejcem, koláč posypeme připravenou drobenkou.
Pečeme asi 35 až 40 minut ve středu trouby.
Zlatavé okraje koláče nás upozorní na správnost upečení našeho koláče.
Zchladlý koláč ostrým nožem krájíme k podávání přímo na plechu nebo na spodním díle dortové formy…