Kuřecí nudličky po sečuánsku

Všude přítomní asijští přistěhovalci s sebou přinášejí i kulturu jejich kuchyní. U nás si otevírají restaurace a různé fast foody (rychlé občerstvení), kde podávají pokrmy které nám však gastronomii jejich rodné země představují trochu zkresleně. Možná je to tak dobře, protože originální asijská kuchyně i její kultura (tím více domácí) není přímo stvořená pro naše středoevropské návyky i žaludky.

Zde se nacházíme v domácí kuchařce ve které prezentujeme známé i méně známé pokrmy které se připravují u nás doma, v české republice. Pod názvem „Čína“ vytváříme jídla, která někdy nemají s danou zemí téměř nic společného. Nicméně při troše fantazie a dostupnosti originálních asijských výrobků i surovin (různé asijské omáčky, bambusové výhonky, které snadno nahradíme i běžným hlávkovým zelím a další suroviny jsou již běžně k dostání v našich supermarketech) si i u nás doma můžeme navodit chuť a vůni asijské kuchyně. A to snadno a rychle!

Připomínáme, že v pojmenování tohoto receptu obsažený název čínské provincie je pouze jakási evropská varianta pokrmu, se kterým se setkáváme v běžných čínských restauracích u nás. Nejedná se o přesný recept z dané oblasti, nýbrž o návod, jak si v naší domácnosti připravit „Čínu“ ze snadno dostupných surovin. V tomto případě výjimečně za použití již hotového originálního asijského dresinku ze sezamu a sóji (na trhu je jich dostatek), který dodá našemu pokrmu právě ten asijský nádech.

Suroviny:

(2 porce)

  • Vykostěná kuřecí stehna bez kůže
    (jsou vhodnější než-li sušší prsa) 400g
  • Čerstvé bílé hlávkové zelí ¼ středně
    velké hlávky nebo bambusové výhonky
  • Cibule 1 střední
  • Jarní cibulka 3 středně velké
  • Mrkev ½ středně velké (nemusí nutně být)
  • Česnek 1 větší stroužek
  • Asijský dresink ze sezamu
    a sóji cca 85ml
  • Drůbeží (vepřová) šťáva
    (recept v kap. „Domácí polotovary”) cca 100ml
  • Sůl
  • Pepř barevný, čerstvě mletý
    (lepší je použití sečuánského pepře)
  • Mleté nebo drcené
    sušené chilli papričky
  • Kari koření
  • Olej rostlinný 3 lžíce

Postup:

Opláchnuté a osušené kuřecí maso nakrájíme na větší nudličky a v misce prosolíme a propepříme. Na tento pokrm je lepší použít čerstvě mletý sečuánský pepř, který má výraznější pepřovou chuť, avšak nepálí. Pikantnost dodáváme později chilli papričkami.

Čtvrtku hlávky bílého zelí zbavíme košťálu a nakrájíme na delší nudličky široké přibližně 0,5-0,8cm.
Oloupanou cibuli nakrájíme na větší kostičky. Jarní cibulky pokrájíme na centimetrová kolečka (oddělíme zvlášť zelenou část od světlé).
Oloupaný česnek rozmáčkneme plochou stranou nože a nasekáme najemno.
Očištěnou mrkev nastrouháme na hrubém struhadle.

V pánvi Wok na rozpáleném oleji zprudka za častého míchání (nebo prohazování) orestujeme okořeněné maso (cca 5minut). Přihodíme kostičky klasické cibule a necháme zesklovatět. Dáme rozvonět česnek (jen na okamžik, aby nezhořkl) a poté zarestovat mrkvičku (ta již pouští vodu, takže česnek nezhořkne).
Po chvilce přidáme nakrájené hlávkové zelí. Promícháme a necháme ještě chvilku restovat. Dále přilijeme drůbeží nebo vepřovou šťávu a asijský dresink ze sezamu a sóji a dle chuti přiostříme mletými (drcenými) chilli papričkami. Za občasného míchání ještě pár minut dusíme do změknutí zelí na skus. Zelenou část jarní cibulky přidáme až těsně před koncem tepelné úpravy.
Kontrolujeme přiměřené množství vzniklé šťávy (dle potřeby můžeme přilít trochu vřící vody). Ochutnáme, případně dosolíme.

Jako klasická příloha k tomuto pokrmu se přímo nabízí rýže. „Sečuán” však můžeme klidně podávat s domácími hranolky či kroketami. Vhodné je i jídlo přímo v pánvi smíchat s připravenými, scezenými rýžovými nudlemi.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané