Kuřecí kung-pao

Kuřecí kung-pao je pokrm z čínské kuchyně, který má kořeny v sečuánské oblasti. V našem receptu nehledejte pravou originalitu ze zmíněné čínské provincie. Jedná se o ryze českou úpravu kousků masa s pouhým nádechem doplňujících surovin střižených do asijského stylu. Výborné kung-pao si můžeme uvařit i bez ingrediencí, které bychom museli kupovat ve specializovaných prodejnách (čínské rýžové víno, sečuánský pepř, sečuánské chilli papričky apod., různé druhy sójových omáček nahradíme jedním dresinkem ze sezamu a sóji, který je sladko navinule dochucen a je v našich marketech běžně dostupný). A právě proto má kung-pao místo v domácí české kuchařce, zvláště, když upřednostníme v tomto receptu rychlost minutkové přípravy i dostupnost všech surovin.

Na rozdíl od „Sečuánu“ (recept na „Kuřecí nudličky po sečuánsku”), kde dominují bambusové výhonky (úspěšně nahrazované čerstvou, nakrájenou hlávkou zelí), zde používáme oříšky a máme více prostoru k větší barevnosti (papriky a cibule).
Doma v naší kuchyni si přizpůsobujeme jídlo příhodně k našim žaludkům s chuťovým vjemem vzdálených krajin, lehce podpořené třeba surovinou, která do příslušné oblasti opravdu patří. V tomto případě zázvorem.
Kouzlo krásně sklovitého glancu masa se v našem receptu též dozvíte. Věřte, že doma připravené kung-pao podle našeho receptu předčí i speciality z mnohých „Česko-čínských“ restaurací.

Suroviny:

(2 porce)

  • Kuřecí stehenní řízky bez kůže
    400g
  • Papriky (slovenská bílá, červená kapie,
    žlutá masitá apod.) cca 4ks
  • Červená cibule 1 středně velká
  • Čerstvá feferonka 1ks
  • Jarní cibulka 2ks
  • Česnek 1 větší stroužek
  • Zázvor 1 lžíce strouhaného
  • Asijský dresink ze sezamu
    a sóji cca 85ml
  • Sůl
  • Cukr
  • Pepř barevný, čerstvě mletý
  • Mleté chilli papričky
  • Kukuřičný škrob
  • Arašídy
    (případně kešu oříšky, mandle apod.) 1 hrst
  • Olej (řepkový, slunečnicový)

Postup:

Omyté a osušené kuřecí stehenní maso nakrájíme na kousky cca 2-3cm velké. Lehce prosolíme, okořeníme čerstvě mletým barevným pepřem a špetkou mletých chilli papriček. Do masa vetřeme jednu lžíci oškrábaného, jemně nastrouhaného zázvoru (se zázvorem opatrně, je velmi aromatický a štiplavý), zakápneme olejem a necháme marinovat několik hodin (nejlépe do druhého dne).

Samotná příprava naší kuřecí speciality je otázka pouze několika minut.

Papriky zbavíme jadřince a pokrájíme na větší kousky.
Oloupanou červenou cibuli nakrájíme na větší kostičky.
Feferonku nasekáme nadrobno (pro větší pikantnost ponecháme jadérka).
Jarní cibulku nakrájíme na širší kolečka a oddělíme zelenou část (tenká kolečka na zdobení).
Oloupaný česnek rozmáčkneme a nasekáme najemno.
Marinované kuřecí maso bez zbytečného oleje přendáme do mísy, zasypeme kukuřičným škrobem a řádně promícháme (množství škrobu poznáme, jednotlivé kousky masa musí být odděleny). V tom vlastně spočívá kouzlo sklovitého glancu masa.

Do pánve Wok nalijeme dostatečné množství oleje cca 2dl. Olej rozpálíme. V této fázi se řídíme pro nás Středoevropany nevhodným způsobem restování ve velkém množství oleje (ale to je asijská kuchyně). Do zcela rozpáleného oleje vnoříme na pár vteřin oříšky. Po cca ½ minutě prudkého restování oříšků je urychleně vyjmeme stranou (např. cedníčkem). Tímto jsme získali nejen tepelně upravenou surovinu do našeho pokrmu, ale hlavně nádech oříškového oleje k vlastní přípravě masa

Do této olejové lázně vhodíme prudce zaresrovat maso obalené v kukuřičném škrobu. Za stálého míchání (zpočátku vařečkou oddělujeme jednotlivé kousky masa od sebe) restujeme cca 3 minuty. Nyní olej z pánve slijeme na minimum (zůstává pouze po dně). Přidáme česnek, cibuli a po chvilce papriky včetně nasekané feferonky. Pokrm vytváří vlastní šťávu. Sporák ztlumíme na polovinu a směs cca 5 minut restujeme na patřičné změknutí paprik (zároveň je maso měkké). Zalijeme asijským dresinkem ze sezamu a sóji, případně ještě dochutíme solí, cukrem a pepřem. Přihodíme světlou část jarní cibulky a oříšky. Zamícháme, odstavíme a podáváme (jarní cibulka změkne pouze na skus a oříšky nerozměknou).

Při podávání kung-pao zdobíme nakrájenou zelenou částí jarní cibulky. Vhodnou přílohou je nejen rýže, ale třeba čínské skleněné či soba nudle.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané