Kuřecí kung-pao je pokrm z čínské kuchyně, který má kořeny v sečuánské oblasti. V našem receptu nehledejte pravou originalitu ze zmíněné čínské provincie. Jedná se o ryze českou úpravu kousků masa s pouhým nádechem doplňujících surovin střižených do asijského stylu. Výborné kung-pao si můžeme uvařit i bez ingrediencí, které bychom museli kupovat ve specializovaných prodejnách (čínské rýžové víno, sečuánský pepř, sečuánské chilli papričky apod., různé druhy sójových omáček nahradíme jedním dresinkem ze sezamu a sóji, který je sladko navinule dochucen a je v našich marketech běžně dostupný). A právě proto má kung-pao místo v domácí české kuchařce, zvláště, když upřednostníme v tomto receptu rychlost minutkové přípravy i dostupnost všech surovin.
Na rozdíl od „Sečuánu“ (recept na „Kuřecí nudličky po sečuánsku”), kde dominují bambusové výhonky (úspěšně nahrazované čerstvou, nakrájenou hlávkou zelí), zde používáme oříšky a máme více prostoru k větší barevnosti (papriky a cibule).
Doma v naší kuchyni si přizpůsobujeme jídlo příhodně k našim žaludkům s chuťovým vjemem vzdálených krajin, lehce podpořené třeba surovinou, která do příslušné oblasti opravdu patří. V tomto případě zázvorem.
Kouzlo krásně sklovitého glancu masa se v našem receptu též dozvíte. Věřte, že doma připravené kung-pao podle našeho receptu předčí i speciality z mnohých „Česko-čínských“ restaurací.