Kuřecí kousky v thajské chilli omáčce

Vliv asijské kuchyně je patrný po celém světě a nevyhnul se ani srdci Evropy. Ano, i u nás v Čechách a na Moravě nás zaujaly různé chutě z tohoto kontinentu. Bohužel je většinou známe pouze z asijských restaurací nebo ještě hůře z různých fastfoodů. Stejně tak, jako se nedají kulinářsky sjednotit pokrmy z celé Evropy, tak pojem asijská kuchyně je velmi všeobecný. Pokud v receptu použijeme u nás známou thajskou chilli omáčku, je jasné, že cílíme na chutě jihovýchodní části Asie.

Nemusíme cestovat přes půl světa, abychom ochutnali něco z domácí asijské kuchyně, která jistě není založená na celosvětově prodávaných průmyslově vyráběných polotovarech. Základem tohoto receptu je thajská omáčka, kterou si jako domácí polotovar můžeme hravě připravit v každé české domácí kuchyni (náš originální recept v kapitole „Domácí polotovary“). Jestliže jsme si tuto omáčku předem připravili (případně sterilovali k delšímu uchování), můžeme plody své práce využít ke zhotovení jednoduchého minutkového pokrmu, který nás při jeho konzumování zaručeně přenese na jiný světadíl. Zvláště, doplníme-li jej příznačnou přílohou, tedy rýží, rýžovými či soba nudlemi…

Suroviny:

(2 porce)

  • Vykostěná kuřecí stehna
    (stehenní plátek) 300g
  • Sůl
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Kukuřičný škrob cca 3 lžíce
  • Olej slunečnicový nebo řepkový
    (palmový, kokosový, sójový)
  • Domácí thajská omáčka cca 4 lžíce
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
  • Sušená celerová nať
    či jiné sušené bylinky
  • Chilli paprička 1-2ks (nemusí být)
  • Voda na dolití

Postup:

Recept je založen na využití domácího polotovaru – Thajské chilli omáčky. Použitím kupované, průmyslově vyráběné omáčky plné chemických konzervantů a umělých regulátorů chuti není zaručeno správné dochucení, a tím i celkový ráz tohoto pokrmu se vytrácí

Maso z kuřecích stehen opláchneme, osušíme a zbavíme přebytečných blan. Maso nakrájíme na kousky cca 3- 4 cm velké.

V dostatečně velké míse kousky masa prosolíme několika špetkami soli a opepříme čerstvě mletým černým pepřem (cca 2 špetky). Řádně rukami promícháme. Přisypeme kukuřičný škrob, znovu promícháme (jednotlivé kousky masa by se měly působením škrobu oddělovat a nelepit k sobě).

Ve varné konvici vaříme vodu.

V pánvi s vyšším okrajem (např. Wok) rozpálíme olej (cca ½ cm po dně).
Do řádně rozpáleného oleje vložíme kousky masa, které prudce (sporák na maximum) za stálého míchání restujeme do zlatavé kůrčičky masa (trvá to cca 5 minut). Pokud chceme mít jídlo pikantnější, přihodíme během restování jednu nebo dvě chilli papričky. Přidáme domácí thajskou omáčku, která je náležitými ingrediencemi dochucena. Krátce zarestujeme, podlijeme trochou vřící vody (cca 2dl) a dále za častého míchání necháme šťávu zredukovat. Nakonec tepelné úpravy přidáme několik špetek sušených bylinek (výborná je sušená celerová nať). Výsledkem je orestované maso s hustou šťávou se stopami oleje. Takže pokrm velmi připomínající asijské speciality.
Markantní rozdíl mezi originálem z Asie a českým podáním je pro naše středoevropské žaludky v množství použitého oleje (pokrmy koupající se v oleji jsou pro nás těžko stravitelné a mohou vyvolat střevní potíže).

Podáváme s rýží nebo s rýžovými či soba nudlemi.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané