Kuřecí gyros (v pita chlebu s tzatziky)

Řecký výraz slova „gyros“ bychom mohli volně přeložit jako „točit“. Velmi podobný význam má turecký „döner kebab” a našli bychom i další, u nás méně známé výrazy ze světových kuchyní (např. arabské „šauarmě” nebo mexický „tacos al pastor”. Tyto pokrmy mají společnou pouze tepelnou přípravu masových plátků napíchaných na vertikální jehly a následné pomalé grilování za postupného ořezávání masa. Velmi rozdílné je však použití koření k naložení a též rozdílné používané druhy mas podle náboženského vyznání (těžko např. hledat arabský kebab z vepřového).

Směs koření k naložení masa je to, co určuje chuť a vlastně i název dané speciality. Koření gyros je doménou řecké kuchyně (řecká originální směs koření přidávaná do mnoha pokrmů je daleko starší nežli její název) a podobně jako u jiných specifických směsí (např. u provensálského koření, kebabu apod.) doma nenamícháme jeho správné složení, proto zakoupení hotové směsi není žádnou ostudou. Sušené ingredience (cibule, česnek, paprika, chilli, kmín, kurkuma, celer, oregano, tymián a další) jsou podstatou tohoto receptu a nesnažíme se je doplňovat jinak vítanými čerstvými bylinkami. Chuť domácího receptu můžeme do originálnější domácí podoby vyladit přidáním sušených ingrediencí, které přímo zapadají do složení kořenící směsi gyros (sušený česnek, oregano, celerová nať).

Snad každá klasická trouba v české domácnosti má funkci horního grilování. Podle našeho receptu si můžeme dopřát domácí a originálnější „Gyros” nežli ve stáncích vybavených vertikálními grily. Stačí k tomu delší ocelová jehla a vychytávka uváděná v našem receptu. K delšímu grilování volíme vždy šťavnatější část masa. Gyros známe nejčastěji z vepřového, ale velmi oblíbená je i drůbeží varianta. Takže u našeho kuřecího receptu jsou daleko vhodnější šťavnatá vykostěná stehna, nikoli suchá prsa! Upečení nezbytné přílohy, pita chlebu (placky nebo bochánku k naplnění), je pro české a moravské hospodyňky přímo banální záležitostí. Zbývá nezapomenout na osvěžující doplněk v podobě jogurtového dresinku nebo jako přílohu volíme „Řecké tzatziky”.

Suroviny:

(4 porce)

  • Kuřecí vykostěná stehna
    (stehenní řízky bez kůže) cca 1kg
  • Koření gyros 30g (jeden sáček)
  • Sušený česnek
    (může být s bylinkami) 1 lžička
  • Sušené oregano 1 lžička
  • Sušená celerová nať
    (libeček, petržel apod.) 1 lžička
  • Olivový olej (ne panenský) cca 2,5 dl
  • Sůl (mořská čerstvě mletá)
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Čínské zelí (ledový salát) ke zdobení
  • Řecký pita chléb
    (recept v podkapitole „Pečivo“)
  • Řecké tzatziky (recept v kapitole „Saláty“)

Postup:

Kuřecí vykostěná stehna (bez kůže) opláchneme pod tekoucí vodou a osušíme papírovou utěrkou. Jednotlivé řízky překrájíme na čtyři přibližně stejně velké díly. Maso vložíme do mísy (nejlépe uzavíratelné). Ochutíme jedním sáčkem koření „Gyros“, trochu přisolíme čerstvě mletou mořskou solí (opatrně, koření bývá různě solené). Pro zvýraznění chutě gyrosu přidáme k nakládání masa trochu sušeného česneku, oregana a celerové natě (libečku, petržele apod.). V tomto receptu raději používáme bylinky v sušeném stavu s ohledem na delší grilování.
Maso se všemi ingrediencemi dobře promícháme, zalijeme olivovým olejem tak, aby bylo zcela ponořené, znovu promícháme, zaklopíme víkem (nebo zakryjeme potravinářskou fólií či alobalem) a dáme do chladu (lednice) marinovat do druhého dne.

Troubu rozpálíme na 225 °C, přepneme na funkci „horní gril” a mřížku nastavíme do spodní třetiny trouby.
Připravíme si dostatečně dlouhou ocelovou jehlu (1k kg masa se vejde na jehlu dlouhou 35 cm) a pekáček, přes který jehla přesahuje.

Marinované maso napícháme na jehlu tak, že jednotlivé plátky k sobě co nejvíce stlačujeme. Jehlu s masem položíme přes pekáček a dáme grilovat do spodní třetiny trouby.
Po první půl hodince začneme pootáčet masem na jehle (nikoli celou jehlou). Při otáčení masa, které provádíme cca každých 15 minut maso mašlovačkou potíráme zbytkem oleje z marinování a šťávou odkapávající do pekáčku.
Po cca 1,5 hodině grilování jehlu přendáme na prkénko a ze čtyř stran ostrým dlouhým nožem seřízneme první vrstvu propečeného masa (maso zabalíme do alobalu a ponecháme na teplém místě k podávání). Jehlu vrátíme na pekáček a za častého pootáčení masa a potírání výpekem dogrilujeme ještě cca 20 minut a maso z jehly opět seřízneme. Zbytek odkapané šťávy v pekáčku využijeme v jiném receptu.

Kuřecí gyros můžeme podávat několika způsoby společně s předem připraveným domácím pita chlebem (případně v tortille).
Pita chléb pečeme buď ve formě nafouknutého bochánku, který po příčném rozříznutí na dvě poloviny vytvoří kapsy k naplnění gyrosem (společně s doplňkovým salátem či zelím), nebo ve formě větší placky, do které gyros se zelím nebo salátem balíme. Na placku položíme do horní poloviny zelí či salát, přidáme porci gyrosu, přehneme nejprve spodní díl placky a poté zahneme okraje. Zpevníme svinutým větším ubrouskem.
Gyros doplňujeme jogurtovým dresinkem nebo tzatziky.
Recepty na pita chléb, tortillu, tzatziky i jogurtové dresinky najdete v naší knize, potažmo v našich jednotlivých receptech.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané