Řecký výraz slova „gyros“ bychom mohli volně přeložit jako „točit“. Velmi podobný význam má turecký „döner kebab” a našli bychom i další, u nás méně známé výrazy ze světových kuchyní (např. arabské „šauarmě” nebo mexický „tacos al pastor”. Tyto pokrmy mají společnou pouze tepelnou přípravu masových plátků napíchaných na vertikální jehly a následné pomalé grilování za postupného ořezávání masa. Velmi rozdílné je však použití koření k naložení a též rozdílné používané druhy mas podle náboženského vyznání (těžko např. hledat arabský kebab z vepřového).
Směs koření k naložení masa je to, co určuje chuť a vlastně i název dané speciality. Koření gyros je doménou řecké kuchyně (řecká originální směs koření přidávaná do mnoha pokrmů je daleko starší nežli její název) a podobně jako u jiných specifických směsí (např. u provensálského koření, kebabu apod.) doma nenamícháme jeho správné složení, proto zakoupení hotové směsi není žádnou ostudou. Sušené ingredience (cibule, česnek, paprika, chilli, kmín, kurkuma, celer, oregano, tymián a další) jsou podstatou tohoto receptu a nesnažíme se je doplňovat jinak vítanými čerstvými bylinkami. Chuť domácího receptu můžeme do originálnější domácí podoby vyladit přidáním sušených ingrediencí, které přímo zapadají do složení kořenící směsi gyros (sušený česnek, oregano, celerová nať).
Snad každá klasická trouba v české domácnosti má funkci horního grilování. Podle našeho receptu si můžeme dopřát domácí a originálnější „Gyros” nežli ve stáncích vybavených vertikálními grily. Stačí k tomu delší ocelová jehla a vychytávka uváděná v našem receptu. K delšímu grilování volíme vždy šťavnatější část masa. Gyros známe nejčastěji z vepřového, ale velmi oblíbená je i drůbeží varianta. Takže u našeho kuřecího receptu jsou daleko vhodnější šťavnatá vykostěná stehna, nikoli suchá prsa! Upečení nezbytné přílohy, pita chlebu (placky nebo bochánku k naplnění), je pro české a moravské hospodyňky přímo banální záležitostí. Zbývá nezapomenout na osvěžující doplněk v podobě jogurtového dresinku nebo jako přílohu volíme „Řecké tzatziky”.