Kuře ala kachna

Taková křupavá kachnička s knedlíkem a se zelím, to je úžasná věc. Co nato naše dietka? Kuřátko by bylo jistě vhodnější! Ale ta vůně a chuť pečené kachny, tomu se přeci nedá odolat…
Kouzlo navodit nádech klasické pečené kachny s knedlíkem a se zelím je již dávno prozrazeno. Není divu, vždyť chuť i vůně pečené kačeny vnímáme jako něco nadstandardní a jedinečné. A právě tyto smysly jdou do určité míry ošálit daleko levnějším a přitom nesrovnatelně dietnějším kuřetem.

Ke známému triku s pečením kuřete na kysaném zelí a slanině, ochuceného podobně jako kachna hlavně kmínem, jsme však přidali ještě jednu nebo dvě vychytávky, které zjistíte při přípravě tohoto pokrmu dle našeho receptu.

Kysané zelí domácí výroby je nenahraditelné a stěžejní pro (nejen) tento recept. Jeho příprava není složitá (recept v kap. domácí polotovary).
Na kvalitu zakoupeného kysaného zelí v sáčcích od různých firem sázíme jako v loterii, téměř nikdy se nevyhrává (chutí i přidanou syntetickou chemií, která ničí výživové látky v tomto polotovaru)!

Suroviny:

(4 porce)

  • Celé kuře
  • Kysané bílé zelí (nejlépe domácí) 500g
    (recept v kap. „Domácí polotovary”)
  •  Anglická (farmářská) slanina 300g
  • Cibule 2 větší
  • Jablko 1 střední
  • Sůl
  • Kmín celý a drcený
  • Směs koření na pečené kuře
  • Máslo cca 70 + na vymazání pekáče
  • Pivo cca 2dl
  • Cukr na dochucení zelí

Postup:

Omyté a osušené kuře ze všech stran řádně prosolíme (i zevnitř), okořeníme celým i drceným kmínem a směsi koření na pečené kuře (právě to vždy dodá barvu kůžičky kuřete).
Cibuli a polovinu anglické (farmářské) slaniny nakrájíme na kostičky (cca 1-1,5cm).
Druhou polovinu slaniny nakrájíme na tenké plátky.
Jablíčko zbavené slupky bez jadřince nakrájíme na trochu větší kousky.
Troubu předehřejeme na 200 °C.

Kuře položíme na záda, do prostor prsou a stehen vložíme prsty mezi kůži a maso, vytvoříme tím tak kapsy, do kterých vložíme na plátky nakrájené ztuhlé máslo.

Kysané zelí dáme do pekáče (i s veškerým lákem). Přihodíme kostičky cibule a slaniny. Přidáme lžičku drceného kmínu. Podle toho, jak máme rádi sladké zelí, můžeme přidat trochu cukru (záleží i na sladkosti či kyselosti jablíčka). Promícháme.

Částí této zelné směsi naplníme dutinu kuřete. Dovnitř vložíme i pár plátků slaniny a několik kousků jablíček. Otvor nemusíme nikterak zašívat, ani špejlovat (zelí se slaninou a jablíčky dá chuť kuřete i zevnitř, ale v případě částečného vytečení během pečení se vůbec nic neděje). Zbytek zelné směsi rovnoměrně rozdělíme po dně pekáče a poklademe plátky slaniny. Vložíme kuře a přihodíme zbytek jablíček.

Pekáč s takto přichystaným kuřetem dáme do středu rozpálené trouby a pečeme nejprve bez podlévání. Průběh pečení kontrolujeme cca po 15-20 minutách a na kuře průběžně přendáváme část zelné směsi se slaninou a jablíčky a vznikající šťávou.
Celková doba pečení je cca 1,5-2 hodiny (záleží na velikosti kuřete).
Přibližně v polovině pečení (jakmile se kůžička opeče z jedné strany) kuře obrátíme a vytváříme kůrčičku i ze strany druhé. V této fázi bývá již tekutina ze zelí dosti vypečená a kuřátko potřebuje podlít. Místo obvyklé vody použijeme pivo. Podle potřeby teplotu trouby snížíme na 180 °C a dopékáme kuře doměkka. K závěru pečení kuře přeléváme pouze šťávou (nikoli již se zelím) a vytváříme kůrčičku.

Naporcované kuře servírujeme se zelím z pekáče a zdobíme vypečenými plátky anglické slaniny.
Snad nejvhodnější přílohou je domácí bramborový knedlík. Můžeme zvolit i další vhodné druhy knedlíků, které obsahují brambory (jihočeské máslové, drbáky, chlupaté, bosáky apod.).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané