Králičí řízečky v pivním, bazalkovém těstíčku

Klasické řízky z králičího masa jsou známé a oblíbené pro jejich jemnost. Je však namístě nepříliš šťavnaté masíčko z ušáka trochu více vymazlit i ve formě řízečků a třeba místo v trojobalu smažit, či spíše fritovat řízky v těstíčku. Hlavní rozdíl mezi smažením a fritováním je v množství použitého oleje (při fritování máme olejovou lázeň, ve které surovina takřka plave). Hranice mezi smažením a fritováním se zejména v domácí kuchyni téměř prolíná.

Těstíčko nám nabízí mnoho možností, a to jak základní surovinou rozmíchanou s vejci a moukou (voda, pivo, víno, mléko), tak doplňkovým dochucením (bylinky, koření). Tyto přidané ingredience je dobré v těstíčku příliš nekombinovat, ale vybrat si vždy jednu, která jasně určuje chuť pokrmu (jeden druh bylinek, např. bazalku, nebo jeden druh koření např. barevný pepř, k rozmíchání buď pouze pivo nebo pouze víno, případně čistou vodu, mléko apod.).
V našem receptu rozmícháváme těstíčko za pomoci piva a naší doplňkovou ingrediencí je bazalka.

Nejen pouhým obalením v těstíčku a následným pozvolným fritováním v olejové lázni dosáhneme šťavnatého králičího masíčka. Důležité je také předem maso naložit do oleje a bylinek nebo koření, které souzní s těstíčkem.

Králičí řízečky můžeme připravovat nejen z vykostěných stehen, ale i ze hřbetu…

Suroviny:

(3 porce)

  • Králičí maso ze hřbetu
    (stehen) 500g
  • Olej řepkový nebo slunečnicový
    (na naložení a ke smažení)
  • Lístky čerstvé bazalky 1 větší hrst
  • Bazalka sušená
  • Sůl
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Vejce 3ks
  • Pivo světlé cca 1dl
  • Mouka hladká

Postup:

Vykostěné králičí maso ze hřbetu nebo stehen opláchneme pod tekoucí vodou a osušíme papírovou utěrkou. Upravíme na menší díly, které nenaklepáváme. Z obou stran posolíme, opepříme čerstvě mletým černým pepřem a vložíme do (nejlépe uzavíratelné) nádoby. Přidáme lístky čerstvé bazalky, zalijeme olejem tak, aby maso bylo ponořené, zakryjeme a dáme do chladu.
Takto naložené králičí maso necháme odležet alespoň do druhého dne, ale klidně jej necháme marinovat mnohem déle (třeba dva až tři dny).

Do mísy rozklepneme vejce, které osolíme větší špetkou soli a ochutíme vrchovatou lžící sušené bazalky. Přilijeme trochu světlého piva a metličkou důkladně rozšleháme. Postupným přidáváním hladké mouky (několik lžic) vymícháme hustší těstíčko konzistence takové, aby z metličky sotva stékalo.

Do pánve s vyšším okrajem (např. wok) nebo do kastrolu dáme rozpálit dostatečné množství oleje (řízečky při fritování musí téměř plavat).

Nyní můžeme přistoupit k obalování a okamžitému smažení řízečků.
Postupně jednotlivé díly králičího masa vybíráme z naložení v oleji, necháme vždy mírně odkapat, obalujeme v míse v těstíčku a rovnou vkládáme do olejové rozpálené lázně (tolik, kolik se vejde bez zbytečného překrývání a dotýkání). Pozvolna (sporák tak na polovinu výkonu) fritujeme za občasného otočení několik minut (cca 15). Těstíčko by mělo získat zlatavou barvu.
Hotové řízečky přendáváme do nádoby vyložené papírovými ubrousky (též jimi zakrýváme) pro odkapání oleje. Uchováváme v teple (např. v mírně předehřáté troubě). Tento postup opakujeme do usmažení všech řízečků.

Stejně tak, jako ke klasickým řízkům máme i zde možnost volby z mnoha variant příloh (brambory v různých úpravách, saláty, pyré apod.). My jsme dnes, na přelomu léta a podzimu, ke „Králičím řízečkům v pivním, bazalkovém těstíčku“ podávali dýňové pyré (recept v kapitole „Přílohy”).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané