Kapustový závitek plněný mletým masem

Kapusta, neboli brukev, je české označení pro několik druhů dvouleté košťálové zeleniny. V 16. a 17. století už se vědělo o kapustě a její blahodárných účincích na lidský organismus. V novověku se hojně začala kapusta pěstovat a šlechtit. Nejvíce podobná starým odrůdám kapusty je dnešní kapusta hlávková, která je rozšířená po celém světě, avšak v Evropě nejvíce.
Vrchní listy hlávky kapusty bývají tmavě zelené, směrem ke středu jsou světlejší. Zbarvení kapusty může být dáno odrůdou nebo delším uskladněním v temnu (neprobíhá fotosyntéza). Další možností světlejšího zabarvení je prosté zbavení vrchních, méně kvalitních, listů či kombinace se zmíněným uskladněním. Proto v supermarketech často narazíme i na kapustu zbarvenou více dožluta nežli dozelena. To však na kvalitu této zeleniny nemá vliv.
Kapusta je zelenina, u které je vždy nutná tepelná úprava. I tak nám svojí jedinečnou nezaměnitelnou chutí dává v naší kuchyni mnoho možností její uplatnění. Jednou z nich je kombinace s mletým masem.

Nezpochybnitelnou předností domácí přípravy pokrmu je přehled o použitých surovinách. U mletých mas to platí dvojnásobně. Nelze zakoupit předem namletá masa s jistotou kvality čerstvosti a druhu použité suroviny. Jediná možnost je domácí namletí vybraného masa i s vědomím, že tato příprava prodlouží vlastní realizaci daného receptu…

Suroviny:

(8-9 závitků)

  • Hovězí maso
    (krk, plec nebo kýta) cca 500g
  • Vepřové maso
    (plec nebo krkovice) cca 500g
  • Listy z velké hlávky kapusty 8-9ks
  • Cibule 1 velká
  • Rajčata 2 větší
  • Česnek 3 stroužky
  • Sůl
  • Pepř černý mletý ½ lžičky
  • Kmín mletý 3 špetky
  • Paprika červená
    sladká, mletá 2 lžíce
  • Rajčatový protlak (pyré) cca 4 lžíce
    (recepty v kapitole „Domácí polotovary“)
  • Hořčice plnotučná 2 lžičky
  • Čerstvé bylinky (hladkolistá petržel,
    pažitka, libeček, jarní cibulka) 3 hrsti
    (možno použít v přiměřeném množství
    i bylinky sušené)
  • Strouhanka
  • Vejce 1ks
  • Máslo na vymaštění pekáče
  • Vývar (voda) na podlití

Postup:

Omyté maso zbavíme přebytečných blan, nakrájíme na kousky a nameleme.
Slupku rajčat nařízneme do kříže naproti bubákovi a rajčata vhodíme na cca 2 minuty spařit do vroucí vody. Zchladíme ve studené vodě, oloupeme slupku, zbavíme bubáků a nakrájíme na nevelké kousky (odkládáme do misky i s veškerou šťávou uvolněnou při krájení).
Oloupanou cibuli nakrájíme najemno (hodně malé kostičky).
Oloupané stroužky česneku utřeme se solí (rozmáčkneme, nasekáme nadrobno, posolíme a plochou stranou širokého nože utřeme).
Čerstvé bylinky nasekáme najemno.
Ve velkém hrnci vaříme osolenou vodu (cca 2 lžičky soli).
Pekáč vymažeme máslem.
Troubu předehřejeme na 200 °C.

Namleté maso (hovězí a vepřové napůl) promícháme v míse s najemno nakrájenou cibulí, utřeným česnekem, kořením (sůl 1½ lžičky, černý mletý pepř, červená sladká mletá paprika, kmín mletý), lžící rajčatového pyré (protlaku), lžičkou plnotučné hořčice a nasekanými čerstvými bylinkami (případně sušenými). Přidáme jedno vejce, dle potřeby zahustíme strouhankou. Znovu řádně promísíme (nejlépe rukama) a dáme stranou odležet.

Z velké hlávky kapusty odřízneme listy od košťálu a opatrně jednotlivé listy oddělíme.
Povaříme 4 minuty v osolené vodě (třeba nadvakrát) a přendáme do studené lázně s ledem (kapusta si tak zachová přirozenou barvu). Zchlazenou kapustu vyjmeme, necháme odkapat, poté vyřízneme tvrdší konce ze středu listů (tyto části kapusty nasekáme najemno a přimícháme k mletému masu). Na rozložené listy (ze středu vyříznutého košťálu překrýváme tak, aby vznikl celistvý plát listu) klademe připravené mleté maso ve tvaru válečku. Zavineme do závitků (list překládáme nejprve ze stran masa, poté zavineme) a dáme do pekáčku vymaštěného máslem. Závitky skládáme tak, aby byly vždy zapřené o sebe (třebaže zaberou jen část pekáče). Do pekáče přidáme nakrájená rajčata, závitky podlijeme (cca 1 cm) vývarem a zakryjeme alobalem.

Pečeme ve středu předehřáté trouby. Po 30ti minutách závitky přelijeme sosem, do kterého vmícháme zbytek rajčatového protlaku a pečeme dále cca 20-30 minut, již bez zakrytí, při občasné kontrole a přelití (každých 10 minut) hlídáme, aby se závitky na povrchu nepřipalovaly!
Závitky vyjmeme z pekáče a ještě dle potřeby necháme v troubě nebo na sporáku zredukovat šťávu.

Kapustový závitek plněný mletým masem můžeme podávat s bramborovou i jinou zeleninovou kaší, s vařenými, pečenými či šťouchanými bramborami nebo s rýží.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané