Kaparová žloutková omáčka

Přílohových omáček na základě vaječných žloutků známe celou řadu (bývají přiřazovány zejména k francouzské kuchyni). Jsou to omáčky majonézové, připravované bez tepelné úpravy, anebo omáčky s mírnou tepelnou úpravou, často ve vodní lázni, ty podle názvu patří do souboru holandských omáček.

Pokud máme naší domácí kuchyni vybavenou kuchyňským robotem nebo alespoň tyčovým mixérem, tak příprava jakékoli omáčky tohoto typu nemůže být problém. To samozřejmě v technologii s využitím pískacího hrnce (mlékovaru, který splňuje všechna kritéria vodní lázně), jenž je běžnou součástí každé domácnosti od dob našich maminek a babiček, a o které francouzští kuchaři nemají možná ani ponětí. Jinak by snad suroviny nemíchali ve složité vodní (parní) lázni…

Suroviny:

  • Vaječné žloutky 3ks (čerstvé)
  • Máslo cca 150g
  • Bílé víno (suché) 5 lžic
  • Vinný ocet 1 lžíce
  • Slaný nálev z kapar 2 lžíce
  • Kapary (ve slaném nálevu) 1 lžíce
  • Pepř barevný 1 lžička
  • Citronová šťáva cca 2 lžíce
  • Cukr 1 lžička
  • Sůl cca 1 špetka

Postup:

V rendlíku svaříme (cca 1 minutu) bílé víno s vinným octem, slaným nálevem z kaparů a v hmoždíři nadrceným barevným pepřem. Odstavíme a necháme vychladnout.

V druhém kastrůlku rozehřejeme máslo, odstavíme z plotny a z povrchu sebereme vysrážené bílkoviny (máme tak částečně přepuštěné máslo).

Z vajec oddělíme žloutky (z chlazených vajec se žloutky oddělují lépe, ty pak necháme nějaký čas v pokojové teplotě).
K ruce si připravíme citronovou šťávu z poloviny malého citronu (cca 2 lžíce).
Do dvojitého dna mlékovaru (tzv. pískáčku) doplníme vodu a přivedeme k varu (hrnec zapíská). Nemáme-li pískáček, musíme použít složitější vodní lázeň (způsob přípravy uvádíme v receptu na béarnskou omáčku).

Pískající mlékovar sejmeme z plotny (plotýnku sporáku necháme zapnutou na středním stupni) a necháme chvilku zchladnout tak, aby byl teplý, nikoli horký.
Do tohoto hrnce, který nahrazuje vodní lázeň, vlijeme přes sítko vinný odvar. Přidáme žloutky a metličkou rozmícháme. Pískáček vrátíme na plotýnku a žloutky nepřetržitě šleháme. Začnou se přirozeně srážet (i přes usilovné míchání).
To je znamení k okamžitému přelití do čisté misky (nebo robotové mísy) a použití tyčového mixéru s metlou nebo robotové metly (při plném výkonu robotu) na vyšlehání omáčky v hladkou konzistenci. Během tohoto šlehání (trvá to několik minut) postupně a pomalu přiléváme rozpuštěné vlažné máslo a občas stěrkou setřeme stěny mísy. Ke konci šlehání přidáme trochu citronové šťávy a dochutíme lžičkou cukru a špetkou soli. Nakonec vmícháme kapary bez nálevu.

Výsledkem je tuhá omáčka (konzistencí srovnatelná s olejovou majonézou), kterou ve studeném stavu můžeme vhodně doplňovat (podobně jako majonézou či tatarkou) různé pokrmy (steaky z různých mas, ryb apod.).
Výhodou této omáčky holandského typu je možnost jejího mírného ohřátí v parní lázni, při kterém se za stálého míchání dostane do tekuté konzistence. Můžeme tak pokrmy (hlavně minutkového charakteru) omáčkou přelévat…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané