Kančí vrabci

Prase divoké (Sus scrofa) je velký sudokopytník z čeledi prasatovití. Jeho domovinou jsou lesy ve velké části Evropy a Asie, ale člověkem byl zavlečen i na jiné světové kontinenty. Prasata divoká byla odpradávna vnímána jako škodná zvěř a z těchto důvodů byl v 19. a 20. století jejich výskyt na českém území velmi omezen. Nicméně dnes již divočáci opět patří k nejrozšířenější zvěřině v našich lesích a v současnosti jsou v mnoha oblastech již přemnoženým druhem. Není divu, protože kromě člověka pro dospělá divoká prasata představuje největší nebezpečí zejména vlk nebo medvěd a těch u nás ve volné přírodě mnoho nenajdeme.
Myslivci označují samce prasete divokého, slovem kňour, avšak kuchař jej nazývá jednoduše kancem. Samice je bachyně.

Oblíbeným receptem na upečení prasete domácího i divokého jsou tzv. „vrabci”, což znamená pečení masa nakrájeného na kousky s cibulí. U divočáka recept přizpůsobujeme chuti i vůni zvěřiny, takže můžeme použít více česneku, základní koření – kmín doplníme jalovcem a místo vývarem či vodou kance podléváme červeným vínem.
V lese vyběhaný divočák má daleko tužší maso než-li zhýčkané domácí prase z chlívku a kančí (jakožto veškerou zvěřinu) je vždy lepší předem naložit (marinovat). Kančí vrabce však dokážeme připravit i bez předchozího naložení, ale zajisté počítáme s delší dobou pečení…

Suroviny:

(4-5 porcí)

  • Kančí plec nebo krkovice 1 kg
  • Cibule 3 středně velké
  • Česnek cca 12 středních stroužků
  • Sůl
  • Pepř černý čerstvě mletý
  • Kmín drcený
  • Pepř černý celý cca 15 kuliček
  • Jalovec cca 5 kuliček
  • Víno červené, suché cca 2,5dl

Postup:

Oloupanou cibuli nakrájíme na tenká kolečka.
Polovinu oloupaných stroužků česneku plochou stranou nože mírně namáčkneme a pokrájíme na tenké plátky. Zbytek česneku ponecháme k prolisování.
Opláchnutou a osušenou kančí krkovici (plec) zbavíme přebytečných blan a nakrájíme na větší kostky (cca 5-7cm).
Troubu rozpálíme na 180 °C.

Do pekáče vložíme kolečka cibule. V míse nebo přímo na prkénku kousky masa řádně ze všech stran posolíme, opepříme, okmínujeme a smícháme s prolisovaným i nakrájeným česnekem. Takto ochucené maso přidáme na cibuli. Podlijeme dobrým červeným suchým vínem (asi 1,5 cm po dně pekáče), přihodíme kuličky černého pepře a jalovce a dáme nezakryté péci do středu předehřáté trouby. Celková doba pečení je přibližně něco přes dvě hodiny.

Během pečení průběžně (asi po 20 minutách) kousky masa otáčíme, promícháváme s cibulí a přeléváme vznikající vinnou šťávou. Když je maso téměř měkké, přepneme troubu na plný výkon a ještě 20-30 minut dopékáme, přičemž redukujeme šťávu na menší množství. Šťávu občas promícháme a seškrabáváme výpek přichycující se na stranách pekáče. Tím dodáme šťávě ještě lepší tmavou barvu. Žádné zahušťování moukou není potřeba. Zredukovaná šťáva spolu s cibulí má dostatečně hustou konzistenci k podávání.

Kančí vrabce servírujeme nejčastěji s knedlíkovou přílohou (jakoukoli z bohaté škály) a doplňkovou přílohou, např. dušeným hlávkovým či kysaným zelím, kedlubnovým zelím, kapustovým zelím, dušenou baby karotkou, fazolovými lusky, špenátem apod. My jsme tentokrát zvolili bramborové knedlíky a smetanový listový špenát (recepty v kapitole „Přílohy“)…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané