Jihočeský černý kroupový kuba

„Kuba“ je pojmenování staročeského houbového pokrmu z krup nebo také pohanky (proto v názvu našeho receptu „kroupový“). Maso nebývalo vždy často dostupnou surovinou pro každého (a nemuselo se jednat pouze o chudý lid), zatímco houbařství patřilo odedávna k českým doménám a lidé si (nejen) sušením dokázali udělat dostatečnou zásobu hub na celý rok. Není divu, že hospodyňky těmito volně přístupnými lesními plody maso nejen doplňovaly, ale i nahrazovaly. Sušené houby zmiňujeme záměrně, protože i když lze kubu připravit i z hub čerstvých, není to nikdy ono. Pouze více kořenitá chuť i vůně sušených hub spolu s česnekem, majoránkou a neodmyslitelným sádlem (jakožto nositelem chutí) dává tomuto jídlu ten správný rozměr.
To, že kuba má punc pokrmu chudých, neznamená, že se jedná o nějaké lecjaké jídlo. Naopak, existuje mnoho variant (např. „Černý kuba“ s přidáním sušených stročků, které se sušily odděleně od ostatních hub) i „zaručených“ procedur při jeho přípravě, často dům od domu se lišících. Nicméně, důležité je nešetřit houbami, česnekem ani kořením, to věděly již naše prababičky, když předkládaly jídlo, u kterého si nikdo ani neuvědomil, že je bez masa.

Historické prameny zmiňují nejčastěji kubu jako jihočeské jídlo. Na Šumavě se na černého kubu používali modráky a suchohřiby (aby byl co nejčernější) společně s mletými škvarky. U Tábora se kuba zapékal ještě s brambory a říkalo se mu „maňas“. Na Písecku a Strakonicku kuba nechyběl na štědrovečerní tabuli ještě dlouho poté, co hlavním chodem byly ryby. Ale i v jiných krajích naší země houbový kuba byl a je dodnes jedním z pokrmů podávaných na Štědrý den (třeba i během dne, abychom večer mohli vidět „Zlaté prasátko“).

V našem receptu, který jsme příznačně nazvali „Jihočeský černý kroupový kuba“, předkládáme originální recepturu, ve které prozrazujeme trik na opravdu „černého kubu“ bez zbytečného třídění hub (na modráky a suchohřiby nebo dokonce na stročky)…

Suroviny:

(4-6 porcí)

  • Kroupy č. 7-10 (nebo jejich mix) 400g
  • Sušené houby 80g
  • Řapíkatý celer 1 řapík
  • Sůl
  • Máslo 1 lžíce
  • Sádlo 3 lžíce + 2 lžíce na zapečení
  • Cibule 4 středně velké
  • Česnek (nejlépe český) 6-8 středně
    velkých stroužků
  • Kmín drcený 1 lžička
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Majoránka sušená 1 hrst

Postup:

Kroupy namočíme do studené vody ve větším hrnci tak, aby byly zcela ponořené.
Sušené houby nejprve v cedníku propláchneme pod tekoucí vodou a namočíme do většího množství studené vody (cca 1 a ¼ litru).
Kroupy i houby necháme namočené přes noc.

Druhý den namočené houby přes cedník slijeme a necháme odkapat (nevymačkáváme). Vodu z hub nevyléváme, veškerou zužitkujeme! Tím zajistíme tmavší barvu našeho „černého“ kuby.

Namočené kroupy scedíme přes cedník, pod tekoucí vlažnou vodou dobře propláchneme a vrátíme zpět do vypláchnutého hrnce. Zalijeme vodou z namočených hub cca 2 cm nad kroupy (spotřebujeme víc, než polovinu vody z hub), osolíme lžičkou soli, přihodíme překrojený celerový řapík (pro lepší chuť), lžíci másla, zaklopíme poklicí a přivedeme (při plném výkonu sporáku) k varu.
Odklopíme, sporák ztlumíme a velmi mírným varem kroupy vaříme 40 minut (od začátku varu). Nemusíme se bát, kroupy se nerozvaří, ale delším mírným varem lépe nabobtnají. Téměř veškerá tekutina se vyvaří, proto ke konci kroupy občas promícháme, aby se nepřichytily ke dnu hrnce. Sporák vypneme, kroupy zaklopíme poklicí a necháme ještě cca půl hodinky bobtnat. Žádné scezování vařených krup se nekoná!

Oloupané cibule nakrájíme na přibližně centimetrové kostičky (ne příliš najemno).
Oloupané stroužky česneku nakrájíme na tenké plátky.
Polovinu plátků plochou stranou širšího nože utřeme s ½ lžičkou soli.
Troubu předehřejeme na 220 °C.

Ve větším kastrolu (vhodném i do trouby) po dně rozpálíme 3 lžíce sádla. Vhodíme kostičky cibule, přidáme lžičku drceného kmínu a za častého míchání restujeme cibulku dorůžova (na plném výkonu sporáku to trvá přibližně 7 minut). V momentě, kdy cibulka začne mírně čpít, dáme na minutku rozvonět plátky česneku a přidáme odkapané houby. Sporák ztlumíme na polovinu, opepříme, a za častého míchání vydusíme tekutinu, mírně podlijeme vodou z namáčení hub a znovu vydusíme (trvá to cca 10 minut, za tu dobu houby změknou a základ dokonale ztmavne na „černého kubu”).
Nyní do houbového základu přidáme kroupy, vmícháme utřený česnek se solí, ochutnáme a dle potřeby doladíme chuť solí a pepřem. Po troškách přiléváme zbylou vodu z namáčení hub, kterou necháme za častého míchání vždy vyrestovat.

Kastrol s kubou vložíme do středu rozpálené trouby a nezakryté zapékáme nejprve 15 minut. Vmícháme v dlani promnutou majoránku, kubu uhladíme a potřeme rozehřátým sádlem (ještě cca 2 lžíce). Znovu zapékáme dalších cca 20 minut, dokud se nezačne na povrchu kuby tvořit tenká opečená kůrčička…

Domácí kysané zelí, bílé i červené (nebo rychlý zelný salát) bylo a je oblíbeným doplňkem tohoto staročeského pokrmu.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané