Jelení perkelt (s tarhoňou)

Pokud zavítáte do Maďarska a máte chuť na pokrm připomínající českou specialitu „guláš“, rozhodně slovo guláš nepoužívejte. Pod takřka stejným výrazem vám bude servírována masová polévka, sice výborná, ale na hony vzdálená guláši. Naopak, maďarský pokrm zvaný „perkelt“ je, dalo by se říci, podobný paprikovému druhu guláše (kterých v Čechách známe bezpočet, přeci jen jsme „gulášová velmoc“). V žádném případě však nechceme zpochybňovat maďarský původ perkeltu, zvláště, uvědomíme-li si, jak je tento národ na přípravu své speciality citlivý.

Žádný vyhraněný recept na originální perkelt neexistuje (stejně tak, jako na guláš). Rozdíly mezi perkelty jsou hlavně v druhu použitého masa. Nejčastěji se perkelt připravuje z hovězího nebo vepřového, výjimkou není ani drůbež. Milovníkům zvěřiny tento maďarský národní pokrm vřele doporučujeme při použití jeleního, srnčího, dančího či masa z divokého prasete. Ale pozor, právě specifická chuť i vůně zvěřiny (jakožto i skopového či jehněčího) může od skvělého perkeltu některé strávníky odradit (podle toho, pro koho perkelt připravujeme, používáme maso). Někdy jsou opravdu vhodnější zmíněná „méně voňavá masa“.
To, co mají perkelty společného, a čím se do jisté míry od českých gulášů odlišují, je bohatší použití paprik (sušených mletých i čerstvých) a čerstvých rajčat (nikoli protlaku). Tím je daná červenější barva, případně i konzistence (hustota) omáčky.

Klasickou přílohou k perkeltu je těstovina, ale pozor, žádná Itálie. Tarhoňa je specifickou uherskou těstovinou (maďarskou i slovenskou), která si žádá i specifickou přípravu…

Suroviny:

(6-7 porcí)

  • Jelení maso (krk, plec, kýta) cca 1,2kg
  • Sůl
    (hrubozrnná na naložení, mletá na dochucení)
  • Sušené drcené chilli papričky 2-3ks
  • Tymián čerstvý 1 snítka
  • Víno červené suché cca 2dl
  • Cibule cca 1kg
  • Sádlo (olej řepkový, slunečnicový)
    cca 4 lžíce
  • Kmín drcený 1 lžička
  • Česnek 3 stroužky
  • Paprika čerstvá
    (různé druhy, červená kapie, bílá slovenská) 4k
  • Rajčata 3 větší
  • Chilli paprička nebo feferonka
    (nakládaná nebo čerstvá) 1-2ks
  • Paprika mletá sladká 2 lžíce
  • Paprika mletá uzená 2 lžíce
  • Pepř černý (barevný), čerstvě mletý
  • Voda nebo vývar
    (zeleninový, zvěřinový, hovězí
  • Jarní cibulka na zdobení

Postup:

Omyté, osušené maso zbavíme zbytečných blan (při použití jeleního krku na několika místech oddělujeme podélné šály, které částečně odblaňujeme) a nakrájíme na kostky cca 4-5 cm velké. U zvěřiny je zvláště důležité její před naložení. Při přípravě perkeltu kostky jeleního masa ve větší míse prosolíme hrubozrnnou solí, zalijeme červeným vínem, přihodíme větvičku tymiánu, promícháme, zakryjeme alobalem či potravinářskou fólií (pokud nepoužíváme kynoucí mísu) a necháme v chladu marinovat několik hodin (alespoň do druhého dne, ale klidně 1-2 dny).

Oloupanou cibuli nakrájíme nahrubo (podélně překrojenou cibuli na tenké plátky nebo na větší kostičky).
Rajčata (slupku nařízneme do kříže naproti bubákovi) vhodíme na cca 2 minuty spařit do vroucí vody. Zchladíme ve studené vodě, oloupeme slupku, zbavíme bubáků a nakrájíme na nevelké kousky (odkládáme do misky i s veškerou šťávou uvolněnou při krájení).
Veškeré čerstvé papriky (zbavené stonků a většiny semínek) nakrájíme na tenčí plátky nebo na menší kostičky. Nakládanou (čerstvou) chilli papričku (feferonku) nakrájíme najemno.
Stroužky česneku oloupeme k prolisování.
Veškeré ostatní suroviny si připravíme k ruce.
Vaříme vodu ve varné konvici nebo zahřejeme připravený vývar.

V kastrolu nebo hrnci rozpálíme sádlo, do kterého dáme restovat cibuli s přidáním drceného kmínu. Cibuli na základ perkeltu nemusíme restovat do příliš tmavé barvy, protože červenější barva, na rozdíl od tmavších gulášů, nám u perkeltu nevadí. Při restování cibulový základ mícháme zpočátku občas, dále častěji a cibuli na vysokém stupni sporáku opékáme, dokud nezačne výrazněji čpět (nemusíme si pomáhat několikerým zakápnutím vody pro získání tmavší barvy cibule). V této fázi do základu prolisujeme česnek ke krátkému rozvonění a přimícháme mletou papriku (sladkou i uzenou) a přihodíme veškeré nakrájené čerstvé papriky i nakládanou chilli papričku (feferonku) a nakrájená rajčata zbavená slupky (s veškerou uvolněnou šťávou). Promícháme (již nerestujeme) a přidáme maso naložené ve víně (i se zbytkem vína, bez tymiánu). Za stálého míchání necháme odpařit veškerou tekutinu, kterou maso pouští, ale příliš dlouho nerestujeme (aby mletá paprika nezhořkla) a zalijeme horkým vývarem či vodou tak, aby bylo maso takřka ponořené. Rovnou částečně dochutíme solí (jedna lžička postačí, sůl jsme dávali již do naložení masa) a čerstvě mletým pepřem.

Dusíme, dokud není maso měkké (přiklopené poklicí, na nízký stupeň sporáku). Doba vaření záleží na druhu i stáří zvěřiny (přibližně 2 hodiny a déle). Během dušení občas kontrolujeme přiměřené množství tekutiny, kterou dle potřeby doplňujeme horkým vývarem nebo vodou. Když je maso měkké, tekutinu odklopením poklice zredukujeme do požadované konzistence perkeltu (bývá o něco řidší nežli český guláš). Perkelt moukou nezahušťujeme.
Finální dochucení provedeme pouze solí a pepřem, všechny ostatní chutě jsou již v perkeltu obsaženy.

Tradiční přílohou k perkeltu, který můžeme přizdobit jemně nakrájenou jarní cibulkou, je tarhoňa, maďarská těstovina (recept v kapitole „Přílohy“), ale u nás si perkelt jistě vychutnáme i s rýží nebo dokonce s vhodným druhem knedlíku…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané