Jehněčí kýta na tymiánu pečená s bramborami, zeleninou a feta sýrem

Předkládáme náš domácí recept na přípravu jehněčí kýty v jednom pekáči i s přílohou.

Tento pokrm je mírně inspirován balkánskou (řeckou) kuchyní. Skopové a jehněčí maso se na jih od nás těší daleko větší oblibě. Tymián se v této oblasti též hojně používá. Ale z originálních řeckých surovin jsme vlastně použili pouze sýr feta, který je na našem trhu běžně k dostání. Feta sýr nám však pokrm, ne zrovna u nás z nejlevnějšího jehněčího, ještě více prodražuje. Proto jej klidně můžeme nahradit i mnohem levnějším balkánským sýrem nebo méně výraznou mozzarellou.

Pro českou kuchyni je důležité oprostit se od naprosto zbytečného použití olivového oleje (panenský olivový olej je k jakékoli tepelné úpravě zcela nevhodný). Kvalitní slunečnicový či řepkový olej je našim středoevropským žaludkům daleko bližší!

Nejdůležitější je správně propečená jehněčí kýta, česnekem špikovaná. Cherry rajčátka (třeba vypěstovaná u nás v Čechách) a růžičková kapustička (můžeme v jiné variantě nahradit fazolovými lusky), dodávají naši pečené jehněčí kýtě jistou originalitu a svěžest…

Suroviny:

(4-5 porcí)

  • Jehněčí kýta cca 1,5kg
    (vykostěná cca 1 kg)
  • Česnek 4-5 větších stroužků
  • Brambory 1kg
    (nejlépe malé cca 3-4cm)
  • Čerstvý tymián (i mražený)
    cca 4 větší špetky lístků
  • Sůl
  • Pepř černý čerstvě mletý
  • Citronová šťáva
    (z poloviny většího citronu)
  • Olej slunečnicový (řepkový)
    na pokapání cca 1dl
  • Růžičková kapusta (i mražená) 350
  • Cherry rajčátka cca 16-18 k
  • Feta sýr 200g

Postup:

Brambory (nejlépe malé) oškrábeme. Ty trochu větší rozkrojíme napůl. Uchováme ve studené vodě (aby nezčernaly).

Česnek oloupeme (větší stroužky překrojíme).

Malou růžičkovou kapustu vhodíme do osolené (dvěma špetkami soli) vařící vody. Od bodu varu vaříme pouze 2 minuty. Okamžitě slijeme přes cedník a vložíme do ledové lázně (tzv. blanšírováním zachováme svěží zelenou barvu).
Stejným způsobem bychom postupovali při použití fazolek.

Feta sýr nakrájíme na kostičky (cca 1cm).

Omytou a osušenou jehněčí kýtu (je vždy bez kůže) vykostíme. Vykosťování provádíme menším, tenkým, ostrým nožem. U domácího vykostění se řídíme pravidlem postupného odřezávání masa od kosti směrem k odhalené části kýty (postupně vyjímáme tři části kostí z kloubů). Můžeme požádat našeho řezníka o vykostění, nebo kýtu zakoupit již v kuchyňské úpravě (vykostěnou). Kosti z jedné jehněčí kýty nám však dávají základní surovinu na výborný vývar (recept v kapitole „Polévky“).

Plát vykostěné jehněčí kýty položíme na pracovní desku vykostěnou stranou nahoru. Maso posolíme a opepříme. Zavineme po směru masového vlákna (volnější části masa vkládáme dovnitř) a svážeme potravinářským provázkem.
Šál kýty svrchu znovu ze všech stran posolíme a opepříme. Ostrým tenkým nožem provádíme do masa vpichy, do kterých vmáčkneme stroužky česneku spolu s lístky tymiánu. Takto špikujeme na šesti až osmi místech kýty.
Lístky tymiánu posypeme maso ze všech stran a pokapeme citronovou šťávou (z půlky citronu).

Takto připravené maso vložíme do většího pekáče, obložíme bramborami, které osolíme a opepříme. Maso i brambory pokapeme olejem. Pekáč zakryjeme alobalem a dáme péci do středu trouby rozpálené na 180 °C.
Zakryté pečeme nejprve 40 minut. V pekáči se utvoří dostatek šťávy.
Sejmeme alobal a pečeme dalších 30 minut.
Poté maso otočíme a k bramborům přihodíme kapustové růžičky, celá cherry rajčátka a nakrájený feta sýr.
Vrátíme do trouby a dopečeme ještě 20 minut.
Maso naposledy obrátíme, vypneme troubu a necháme ještě pár minut dojít.

Maso vyjmeme na prkénko a zbavíme provázku. Porce masa krájíme na plátky přes vlákno (to máme dané samotným svázáním masa).
Servírujeme se společně pečenými bramborami, zeleninou a vzniklou šťávičkou.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané