Jehněčí krk v česnekovo-tymiánové marinádě pečený na červeném víně

Když mi „můj“ řezník při nákupu masa nabídl pár kousků jehněčího krku, neváhal jsem ani na vteřinu. Již při cestě domů jsem se těšil na „obíračku“, protože šťavnaté masíčko od kosti z krku jehněte je skvělé.

Na chutnou jehněčí pečínku jsem si však musel trochu počkat, protože ani tento jednoduchý recept nelze uspěchat a krk je nejlepší nechat jeden nebo dva dny marinovat v ingrediencích dávajících masu jasnou chuť.
Čerstvý tymián společně s nezbytným česnekem a olejem na marinádu bohatě postačí. Není nutné příliš chutě bylinek kombinovat, zvláště, když se o chutný výpek k namáčení chleba postará cibule a dobré suché červené víno…

Suroviny:

(4 porce)

  • Jehněčí krk s kostí (cca 400g) 4ks
  • Česnek 4 velké stroužky
  • Čerstvý tymián (lístky ze 4 větviček)
  • Olej slunečnicový či řepkový 1,5dl
  • Sůl
  • Cibule 2 větší
  • Červené suché víno cca 2dl

Postup:

Oloupané stroužky česneku nasekáme nadrobno a dáme do hmoždíře. Přidáme lístky tymiánu a rozmělníme na kašičku. Zalijeme olejem a promícháme.

Jednotlivé kousky jehněčího krku omyjeme pod tekoucí vodou, osušíme papírovou utěrkou a dobře ze všech stran prosolíme. Dáme do uzavíratelné nádoby a potřeme veškerou česnekovou marinádou s tymiánovými lístky.
V uzavřené nádobě necháme 1-2 dny v chladu marinovat.

Oloupanou cibuli nakrájíme na tenká půlkolečka.
Troubu rozpálíme na 180 °C.

Marinované kousky jehněčího krku vyskládáme do pekáče a přilijeme veškerý olej z marinády. Obložíme nakrájenou cibulí, podlijeme červeným vínem (cca 1 cm po dně pekáče), zakryjeme (poklicí, druhým dílem pekáče, alobalem) a dáme péci do středu předehřáté trouby.
Pečeme nejprve zakryté jednu a půl hodiny (po cca tři čtvrtě hodině maso otočíme).
Dále dopékáme nezakryté při stejné teplotě ještě cca 45 minut, kdy jednotlivé kousky krku otáčíme a přeléváme vznikající šťávou již častěji. Přichytávající se výpek ze stěn pekáče seškrabáváme do šťávy.
Měkký jehněčí krk vyndáme z pekáče a zatím zabalíme do alobalu.
Pekáč se šťávou přendáme na sporák a za průběžného míchání necháme šťávu s cibulí zredukovat (ochutnáme, je-li dost slaná).

Pečený jehněčí krk podáváme společně s vynikajícím výpekem a čerstvým chlebem, vhodným k namáčení do šťávičky.
Skvělým doplňkem může být salát z kysaného zelí (recept v kapitole „Přílohy“).
Doma nakládané kysané zelí s dostatečným množstvím kmínu ani nepotřebuje dolaďovat do formy salátu (recept v kapitole „Domácí polotovary“).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané