Jahoda je souplodí nažek rostoucích na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku jahodníku (Fragaria), který spadá do čeledi růžovitých. Toto drobné ovoce je velmi oblíbené nejen pro svou lahodnou chuť, ale i pro bohatý zdroj vitamínů, zejména vitamínu C, kterého se v plodech nachází přibližně tolik, co v citrusových plodech.
Jahody rozdělujeme na dva základní druhy – zahradní a lesní. Zatímco drobné plody lesních jahod si můžeme nasbírat ve volné přírodě, jahody zahradní si musíme vypěstovat na své zahrádce, anebo (v horším případě) koupit z plantážové sklizně tuzemských či zahraničních pěstitelů. Každý, kdo někdy ochutnal jahodu z domácí zahrádky a jindy si toto ovoce zakoupil, byť v plné letní jahodové sezoně (jedno, zdali v supermarketu nebo od dnešního trhovce), nám dá za pravdu, že není jahoda jako jahoda. A není to zdaleka pouze odrůdou jahody (z první velkoplodé odrůdy Jahodníku ananasového bylo postupně vyšlechtěno přibližně 1 000 druhů a nové přibývají každý rok) či zemí původu, ale chemií používanou pěstiteli k uspokojení stále se zvyšující poptávky po jahodách. To nejhorší, co při nákupu čerstvých jahod můžeme učinit, je nákup tohoto ovoce mimo letní sezonu. V tomto případě se téměř vždy jedná o jahody skleníkové, jejichž chuť i vůně je velmi nevýrazná.
Nicméně nad košíkem voňavých a chutných jahod jistě více nežli o způsobu jejich vypěstování nebo o zemi původu, přemýšlíme o tom, do jakého moučníku jahody přidáme, anebo do jakého těsta je zabalíme, čímž získáme skvělý sladký hlavní chod.
Tvarohové těsto je jistě výbornou volbou k přípravě ovocných knedlíků, nejen z jahod. Použít můžeme i jiné čerstvé ovoce se středně tuhými plody, např. meruňky, švestky, třešně, maliny, ostružiny a další…
Kompotované ovoce není pro výrobu knedlíků příliš vhodné. Je rozměklé, těsto se při balení špatně pojí a po uvaření zcela zaniká struktura ovocných plodů!