K přípravě italského rizota používáme krátkozrnnou nebo kulatozrnnou rýži, nejlépe Arborio, Carnaroli nebo Vialone Nano. Jednotlivé druhy rýže mají rozdílné vlastnosti (např. dobu vaření, pojivost či schopnost absorbovat chuť ostatních ingrediencí). Je nutné si všechny suroviny připravit „k ruce“ a počítat s tím, že 20-30 minut budeme stát u plotny a míchat! Sušená rajčata nakládaná v olivovém oleji a bylinkách jsou jednou z nejčastěji používaných ingrediencí při přípravě italského rizota. Není divu, protože dodávají pokrmu nezaměnitelnou chuť. Tu v našem receptu ještě podtrhujeme houbami. Tentokrát hlívou ústřičnou, výbornou houbou, která je na našem trhu k mání celoročně. Hlíva ústřičná je široce rozšířená houba rostoucí po celém světě, roste v mírném pásmu i v subtropických lesích. Vyskytuje se na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách. Pěstuje se i uměle, jak průmyslově, tak i v domácích podmínkách.
Italské rizoto s hlívou ústřičnou a sušenými rajčaty
Suroviny:
(2 porce)
- Rýže 150g
(nejlépe Arborio, Carnaroli nebo Vialone Nano) - Zeleninový vývar 0,5l (horký)
- Šalotka 3ks (nebo jedna střední cibule)
- Máslo 1 lžíce + 1 lžíce na závěr
- Olivový olej
(z naložených sušených rajčat) 2 lžíce - Bílé víno (suché) 1,5dl
- Sýr Parmazán (nebo Grana Padano) 50g
+ na případné přizdobení - Bylinky čerstvé nebo sušené
(bazalka, hladkolistá petrželka, pažitka apod.) - Sůl k dochucení
- Hlíva ústřičná 150g
- Sušená rajčata nakládaná
v olivovém oleji 60g
Postup:
Houbu omyjeme a nakrájíme na středně velké kousky. Necháme cca 10 min. povařit ve vývaru, který budeme používat do rizota a cedníčkem vybereme na stranu.
Rajčata osušíme papírovou utěrkou a nakrájíme na drobnější kousky.
Oloupanou šalotku (cibuli) nakrájíme na drobnější kostičky.
Hrst čerstvých bylinek nasekáme najemno (pokud nepoužíváme sušené).
V hrnci nebo kastrolu mírně rozpálíme máslo a olivový olej. Přidáme nadrobno nakrájenou šalotku (nebo cibuli) a krátce restujeme, spíše jen zpěníme (dosklovata, cibulka nesmí zezlatovět). Zvýšíme teplotu a přidáme rýži (neproplachujeme), kterou necháme lehce osmahnout (cca 2 min., až začne pukat). Přilijeme víno a za občasného míchání necháme zcela vyvařit. Poté postupně naběračkou přiléváme horký vývar tak, aby byla rýže lehce ponořená, a za stálého míchání necháme opět vyvařit. Tento proces opakujeme, dokud není rýže uvařená (Italové mají raději al dente – tzv. na skus) a máme krémovou konzistenci rizota, nikoli však „bláto“ (cca po 20ti minutách). Ke konci vaření rýži ochutnáme a dochutíme solí (opatrně, podle slanosti vývaru, sýr je též slaný). Vmícháme kousky hlívy, sušených rajčat a nastrouhaný sýr. Odstavíme z plotny. Nakonec přimícháme nasekané bylinky (nebo lžičku sušených) a oříšek másla na zjemnění. Necháme chvilku odstát (cca 2-3 min.) a podáváme.
Pokrm můžeme na talíři ještě přizdobit strouhaným parmazánem (nebo hoblinkami), není to však nutné, protože dostatek sýru máme již v rizotu. Postačí zdobení čerstvými bylinkami. Místo hlívy ústřičné můžeme použít jiný druh hub, například hříbky, lišky či žampiony. V případě tvrdších hub jejich vaření ve vývaru o něco prodloužíme nebo je orestujeme na malém množství olivového oleje.